It is currently Wed May 01, 2024 2:57 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Fri Jul 23, 2010 10:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Bio NitratEX este un saculet cu granule.
S-ar putea sa fie sulf.
NitratEx este rasina schimbatoare de ioni.
Dar intr-adevar, noi nu schimbam apa doar pentru a inlatura nitratii.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Sun Jul 25, 2010 1:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Bacterii anaerobe pot sa transforme nitratul in azot, care se elimina din apa in atmosfera, dar pentru asta au pretentia sa le dai spaga vodca cu portia.

Si daca nu indeplinesti conditiile necesare formarii baceriilor anaerobe? De exemmplu intr-un steril.
In acest univers, nimic, dar absolut nimic nu ramane in aceeasi stare forever.
Totul se schimba, totul se transforma, deci si nitratii trebuie sa respecte aceasta regula cu sau fara spaga. :D Cred ca noi nu suntem destul de documentati pentru a intelege acest fenomen.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Sun Jul 25, 2010 3:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca nu exista conditiile necesare formarii bacteriilor anaerobe se acumuleaza nitrat. Acesta poate fi asimilat de catre plante.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Sun Jul 25, 2010 5:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Si daca nu sunt plante? Pana la ce valori se acumuleaza nitratul? Trebuie sa existe niste valori limita sau o zona tampon creata de factori pe care nu ii cunoastem. Ce se intampla dupa atingerea acestui prag?
Scuza-ma Ioane ca sunt sacaitor, dar am avut un caz cu un bazin steril pus la ciclat in care valoarea nitratilor in saptamana a 3-a a ajuns undeva peste 120 mg iesind din scala de masurare a testelor detinute de mine, deoarece introduceam cantitati insemnate de hrana pentru a crea o colonie insemnata de bacterii, iar in saptamana a 4-a a scazut pana in jur de 60 mg. Si in acvariul acela nu aveam nici plante, nici pesti, doar apa, incalzitor si filtru.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Sun Jul 25, 2010 6:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Asta s-a intimplat si la mine . De fapt inca se mai intimpla de peste un an . Cred ca bacteriile sunt principalul ,,vinovat'' dar nu sunt 100% sigur .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Sun Jul 25, 2010 9:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
O parte insemnata se transforma in tr-un acid, a carui denumire nu stiu acum pe moment s-o traduc in romana, pana nu-i cunosc formula chimica, dar banuiesc ca-i vorba de acidul azotic, si care se manifesta, mai ales in apa moale, printr-o scadere a valorii ph-ului. Asta am observat de mai multe ori, cand aveam apa moale in bazinul comun si schimbam apa mai rar. Cauza aparitiei acidului inca n-o cunosc, pentru ca nu m-a interesat in mod deosebit, considerand ca nu trebuie sa-mi bat capul cu asta, atata timp cat stiu ca trebuie sa schimb apa la timp, ca sa evit efectul.
Eu supraveghez ph-ul permanent cu un aparat de masura electronic. Un ph sub 7 poate fi si nociv, daca-i cauzat de cresterea concentratiei de nitrat, tocmai pentru ca le dauneaza nitratul la valori de peste 100mg/1L. Puilor le dauneaza deja bine vizibil de la 50mg/1L, de la valoarea asta incetand sa mai manance cu pofta si cresc mult mai incet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Mon Jul 26, 2010 11:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
Wikipedia zice cam asa:

Acidul azotic, cunoscut si sub numele de acid nitric sau, popular, apa tare, este unul dintre cei mai tari acizi anorganici (minerali). Formula chimica este HNO3. El este totodata, in stare pura sau concentrat, si un oxidant foarte puternic. Se obtine si prin dizolvarea oxizilor de azot in prezenta oxigenului in apa, obtinandu-se solutii de concentratie maximă 65%, conform reactiei:
4NO2 + 2H2O + O2 --> 4HNO3

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Mon Jul 26, 2010 1:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Multumim Marius, oricum ar fi, ca dai cu capul de piatra, sau cu piatra de cap, tot acolo ajungi: cand ajunge concentratia de nitrat sa depaseasca 35-40mg/1L la pui, si 60-80mg/1L la adulti e mai bine sa ai apa de schimb cu cat mai putin nitrat in ea, ca daca are si ea 50mg/1L e cazul sa studiezi modalitati de eliminare a nitratului fara schimb de apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Sun Apr 03, 2011 8:29 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 24, 2011 9:17 pm
Posts: 83
Location: urziceni
A folosit cine va Seachem Stability in procesul de cilclare??
Voi folosi medoda clasica cu mancare la 12 ore dar vreau sa si grabesc putin procesul de ciclare adaugand colonii de bacterii. Deja am cumparat o fiola de JBL Filterstart dar am gasit pe net si Seachem Stability si m-ar tenta sa-l folosesc. Credeti ca ar fi util?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclare fara pesti
PostPosted: Tue Apr 05, 2011 6:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Eu am folosit cu succes sera filter biostart .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group