It is currently Thu Mar 28, 2024 11:45 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ceva in apa?
PostPosted: Wed Jan 29, 2014 12:12 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 12:51 pm
Posts: 100
Location: ARAD
Va salut dragi colegi,si as dori daca se poate un mic ajutor din parte voastra.
Datele problemei:
O data cu venirea zapezii,aproximativ o saptamana, am observat ca dupa schimbul de apa,pe fundul acvariilor,se depune un praf alb,ca nisipul,care persista si nu dispare decat sters si eliminat la urmatorul schimb de apa.Tot de atunci am observat un disconfort la pesti si o lipsa a poftei de mancare.Mentionez ca am inceput sa introduc Biotopol dupa schimburiile de apa dar problema ramane aceeasi.
Schimburile le fac direct de la retea,apa potrivita rece+calda,pana acum nu am avut nici o problema,dar stau cu Biotopolul,pregatit.
Intrebarea este ce ar putea fi acel praf alb si ce as putea face pentru imbunatatirea calitatii apei?Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Wed Jan 29, 2014 3:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu banuiesc ca este o mazga datorata excesului de mancare caz in care cu schimburi mai dese de apa, se rezolva de la sine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Wed Jan 29, 2014 3:22 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 12:51 pm
Posts: 100
Location: ARAD
Imediat dupa schimbul de apa este vizibil,este de un alb imaculat,praf foarte fin,parca ar fi calcar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Wed Jan 29, 2014 5:25 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
chiriloi_claudiu wrote:
Imediat dupa schimbul de apa este vizibil,este de un alb imaculat,praf foarte fin,parca ar fi calcar.

Ca un sfat ideal ar fii sa nu mai folosesti apa calda de la retea si ar trebuii sa o incalzesti la aragaz pentru a aduce apa de schimb la temperatura dorita. Mazga poate sa fie o ciuperca, am patit la fel intr-un acvariu, am sters-o am aspirat-o si apoi a disparut dupa cateva schimburi de apa mai dese.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Wed Jan 29, 2014 5:39 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 12:51 pm
Posts: 100
Location: ARAD
Multumesc,de sfat.Din pacate,nu pot aplica ideea cu incalzitul apei,la aprox.300 litri schimbati zilnic imi este incomod acest lucru.Probabil imi voi confectiona o baterie de 2-3 filtre de apa din care unul cu carbune activ pentru a mai diminua din bucuriile trimise pe teava de Compania de apa din oras.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Wed Jan 29, 2014 11:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Foarte multe statii de epurare folosesc sulfatul de aluminiu in procesul de purificare a apei potabile. Sulfatul de aluminiu este introdus intr-un bazin de amestec, unde ionii pozitivi ai aluminiului atrag ionii negativi ai compusilor organici, formand mici cocoloase care se depun pe fundul bazinului. Ionii de aluminiu care nu isi gasesc perechea ajung la robinetul nostru. La o temperatura de 80 grade sau chiar mai mica, daca presiunea din retea este ridicata, sulfatul de aluminiu cristalizeaza devenind vizibil, dar aici nu sunt 100% sigur.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Thu Jan 30, 2014 4:03 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Este foarte posibil ca dupa ce scapi de acest praf, sa apara cine stie ce alte ciudatenii pe conducte, dupa principiul "schimb cancer pe o ciroza". Ca unul ce a avut motive nenumarate si toate temeinice de a blestema distribuitorii de apa (presupusa) potabila, recomand:
- vase in care poti stoca cei 300 l apa
- folosesti apa rece, pe care o poti aduce la temperatura necesara cu incalzitoare acvaristice (preferabil); este drept ca operatiunea de incalzire poate dura lejer 24 h, in functie, evident, de volumul fiecarui vas, diferenta de temperatura si performantele incalzitorului.
- filtreaza apa de la sursa prin vata de perlon si carbune activ.
- din vasele de stocare poti pune apa in acvariu cu ajutorul unei pompe ordinare submersibile, cu un debit de minim1500 l/ora.

Principala problema ar fi spatiul.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Thu Jan 30, 2014 5:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Dragosdiscus wrote:
...Principala problema ar fi spatiul.

Asta-i marea problemă a acvariştilor :lol:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Thu Jan 30, 2014 7:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Daca este sulfat de aluminiu, ceea ce este foarte posibil, e o problema destul
de mare. Daca ai o concentratie mare poti sa pierzi multi pesti, au fost asemenea
cazuri in Bucuresti in toamna asta si in toamna trecuta. Sulfatul de aluminiu nu este
filtrat nici de carbune nici de filtru grosier de 5 microni sau 1 micron, ai nevoie de
un filtru ceramic, sterasyl. O varianta relativ ieftina si care nu ar trebui sa lipseasca
din dotarea unui acvarist care foloseste apa direct de la robinet pentru schimburi de
apa o gasiti aici:

http://www.wts-online.ro/magazin/filtru ... cce1f4675b

Posibil sa gasesti si la alti comercianti, pe mine nu m-a interesat sa caut altii pentru ca
folosesc exclusiv apa de osmoza.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ceva in apa?
PostPosted: Fri Jan 31, 2014 12:13 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 12:51 pm
Posts: 100
Location: ARAD
Da,intradevar,Este o idee buna,insa nu stiu la ce debit functioneaza.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group