It is currently Fri Mar 29, 2024 8:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: scaderea ph-ului
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 1:50 am 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
Salut,

As vrea sa stiu daca e posibil asa cum am citit pe un site ca pot sa scad ph-ul cu acid citric, sare de lamaie, mentionez ca am de aprox 2 sapt o pereche intr-un cub de 50 litri unde ph-ul nu scade sub 7,4-7,5. Din cate am inteles petru a avea sanse sa vad vreo codita trebuie sa am un ph sub 6. Metodele incercate pana acum: 1. Osmoza si apa retea 2. Aerare slaba 3. Fara schimburi de apa de o saptamana 4. ph minus doza maxima de 2 ori la interval de 3-4 zile. singurul cu usoare rezultate a fost.ph minus scade 24 h dupa care revine la 7.4-7.5. Gh 0-1. Si Kh 5. Cam ce variante mai exista petru asta. va multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: scaderea ph-ului
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Acid tanic (tanin-turba) si KH 1,5 - 2. Probabil 90% permeat + 10% apa de retea.
Atentie! Te afli in zone instabile, potential periculoase. Pregateste apa in recipient separat si adaug-o in acvariu cand isi pastreaza proprietetile mai multe ore consecutiv. Controleaza la fiecare 3-5 ore. Greseli mici au consecinte grave! Nu exista alternativa echivalenta. Riscul scade o data cu cresterea concentratiei celor doua componente antagoniste, acidul si carbonatul, (solutie tampon) dar acidul tanic incheaga invelisul icrelor ingreunand eclozarea, cauza pentru care se prefera in general concentratii mici de tanin si carbonat, care insa necesita un control mai intens.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: scaderea ph-ului
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 11:23 am 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
Multumesc sper sa reusesc, mai nou au depus alta pereche in comun dar le-au halit cu pofta pana dimineata. :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group