It is currently Thu Apr 18, 2024 6:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
<The values for the water in our system are as follows: overall hardness 15, carbonate hardness 8, pH value 7, conductance value 800 µS, with a water temperature between 29°- 30°C. > Acestia sunt parametrii mentionati de cei de la Stendker pentru apa de retea pe care ei o folosesc de ani de zile la discusii lor (normal nu si pentru reproducere) si eu care imi faceam probleme legat de conductivitatea apei din fantana de 480 µS(mai am de verificat restul valorilor - testele imi sunt la firma) pe care apa ma gandeam sa incerc sa o folosesc dupa o filtrare (si aici ma gandesc la carbune)care sa ma scape de eventuale bucurii ce pot ajunge in panza freatica superficiala de unde provine (locuiesc in afara orasului). Opinii?!(Stiu ca s-a mai discutat despre folosirea apei de fantana dar topicul sa oprit la un moment dat parca fara finalitate) oricum valorile mentionate ar trebui sa-i linisteasca pe cei ce locuiesc in zone cu apa mai dura si ar fi un mit mai putin legat de discus. Poate ne spune Ioan ceva despre apa de retea din Germania bineinteles ca difera de la o zona la alta si acolo ...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Eu zic ca sunt ok valorile respective ale apei pentru cresterea discusilor. Nu si ideale. Si eu as putea sa-mi petrec restul vietii la Pol sau in Sahara, dar cu clima temperat-continentala ma descurc mai bine.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ce-i inca important de stiut: Stendker ar vrea sa ingrijeasca o cat mai mare parte dintre acvaristi discusii lui, fara sa tina seama de duritatea apei, dupa moto-ul: "Las´ca merge si asa". Cu ce artificii o fi obtinand el pH-7 la KH-8, cand are acvariile suprapopulate cu 10-15 L de apa pentru fiecare discus adult si-i indoapa cu carne de vita?!
Da, clar, merge, catva timp, dupa care cumperi altii, tot de la el, daca n-ai invatat nimic.
As fi curios sa aflu cata apa schimba si daca le comvine si cumparatorilor sa faca celasi lucru.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
E o chestie cu "dus-intors"... referitor la masuratoarea "µS". Vrei sa stii ce valori are Stenker? ... Cauta locatia crescatoriei si apoi buletinul de analiza al regiei de apa din zona!

In opinia mea... nu poti lua ca referinta µS... ptr ca nu stii cum a ajuns la valoarea aceasta. Si eu de exemplu am la retea 160µS Ph7... dar acum in bazin am 1100µS si Ph7...

Apa de fantana e periculoasa nu datorita duritatii... ci datorita panzei freatice (asa cum aui spus si tu) si mai ales a parcursului acesteia: poate trece prin adancimi poluate, sau prin zone infestate sau.... etc.
Si ajunge la tine cu valori chimice, diferite de Gh Kh µS... care dauneaza pestilor. De aceea apa de fantana e privita suspect.

Opinii?... Personala?
Se pot creste discusi in orice apa.... important e sa stii cum sa ii obisnuiesti cu acea apa.

Despre discusii de la Stenker... ne poate spune Bogdan Dragan (daca a masurat) ce valori avea apa in care i-a adus/cumparat.... El din cate stiu a luat discusi de acolo.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Parca nu-mi vine sa cred ca foloseste aceeasi apa in pungile ptr. transport ca si cea din acvarii!
La pH- 7 ai foarte repede amoniac in punga.
Cat despre µS/cm ajunge sa pui un cub de Artemia nespalata in permeat si sa vezi cum danseaza indicatia.
1°dGH = 33,3 µS/cm.
800µS/cm : 33,3 = 24°dGH, nu 15! (probabil de la hrana).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
"Sare" ;)

Sare... valoarea.

Cum s-a procedat la transport... nu stiu, Bogdan e in masura sa dea relatii.... Dar la fel, nu cred ca isi permite sa scoata un discus din bazin cu 800µS si sa il puna in apa de transport pregatita la 100µS....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 2:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Trebuie doar sa scada KH la 1-2, atunci poate sa lase duritatea permanenta la 800µS/cm ca sa evite socul osmotic. Important este sa nu fie apa alcalina in punga.
Discusii n-au cum sa aiba un sistem care sa evite depuneri de calcar in vasele de sange!
Ma intreb atunci cum se explica "adaptarea" de la apa moale in care traiesc de milioane de ani, la apa dura in care traiesc de cateva, hai sa zic, cu multa indulgenta, luni.
Sa va scriu ce cred? explicatia este foarte probabil: "Las´ca merge si asa". Mai ales ca nu poate fi demonstrat contrariul, pentru ca nu traiesc pestii destul de mult ca sa moara doar din cauze provocate de apa dura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 4:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Salut,

Apa in care ii ambaleaza difera de apa din acvarii. Are apa pregatita in bazine mari <1000L special pt transportul pestilor. Dupa cum spune si dl. Ioan, tine pestii super aglomerati, cred ca erau peste 20-30 buc. de pesti peste 15cm intr-un acvariu de 200L. Asta e si motivul pt. care nu m-a lasat sa filmez in crescatorie (exact asta mi-a spus Jorg Stendker :"sunt oameni care daca vor vedea discusi asa inghesuiti vor face urat"). In ceea ce priveste transportul dupa aprox. 40 ore pestii au fost ok in pungi, dar am avut mari probleme la aclimatizare cu ei. Se vedea ca ii deranjeaza apa mea in conditiile in care aclimatizarea a durat cateva ore iar acvariul nu avea alti locatari, etc.
Am vazut acolo pesti foarte mari care din pacate isi pierdusera forma dar am vazut si pesti foarte reusiti. Pestii sunt indopati cu inima de vita, dupa cum spune si dl. Ioan si trebuie sa cauti bine prin acvarii ca sa gasesti discusi cu forme bune (sa nu aiba forma afectata din cauza cresterii prea rapide). Am ramas impresionat de nivelul si marimea crescatoriei dar nu si de discusii pe care ii are (consider ca are prea putine exemplare bune in raport cu nivelul crescatoriei).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 6:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Salut la toata lumea,

In primul rand legat de crescatorii de discusi, TOTI suprapopuleaza acvariile de la cei din Asia pana la cei mai renumiti si corecti din Europa.
Daca aruncati o privire pe site-ul lui Piwo http://www.diskuszucht-piwowarski.de si il iau pe el ca exemplu pt ca are totul pe site :lol: .
El zice pe site ca sunt momente cand are si 150 buc discus in 700 l adica 4.6 l apa / discus.
Totul cam mult la prima vedere dar nu este asa. Pe pagina http://www.diskuszucht-piwowarski.de/technikengl.htm se vede si explica cam ce face acolo si cat de destept e neamtul. Pe scurt are un filtru de particule pana la 40 ym ce "mananca" multa murdarie si pe deasupra filtrarea lui are "advantage that the dirt particles cannot be deposited in it". Ceea ce duce la o mai buna filtrare biologica. Cititi pe site.
Eu cred ca adosul suplimentar de Oxigen face totul: "Subsequent to the sludge blanket, the water is feb by pure oxygen as my tanks are partly stocked with up to 150 discus fishes per 700 litres. Only 60-80% of oxygene saturation would be acheived by a normal ventilation. This would not be enough for good and healthy growth of the discus."
Plus ca face o economie de apa destul de mare prin purificarea prin osmoza "That means I am able to produce 8,000 litres of fresh water from 10,000 liters of aquarium water per day."
Oricum da o valoare mai mica la el decat la Stendker si anume 4.6 l apa / discus si la Stendeker (200 l / 30buc) 6.6 l apa / discus. Ceea ce conteaza parerea mea este ce, cum, in ce fel, ... o faci !!!!
Si sa revenim. Toti suprapopuleaza pt a mari profitul. Crescatorii pt profit muncesc !!!!! La noi e altceva ! Pasiune si nebunie ;)
La Asiatici se schimba putin problema pt ca au mana de lucru foarte ieftina, apa ca la balamuc la pret mic si foarete buna ca parametrii, china e aproape si sticla din cate am vazut eu pe net nu pare sa fie asa scumpa (sau ma insel). Toate atributele de a deveni foarte ieftin si in acelasi timp si foarte calitativi ! Si asa pt ca toti sa supravietuiasca trebuie sa lase pretul in jos sau sa mareasca productia.
Pot sa ne spuna si cei care cresc pe la noi pe meleaguri cum sta treaba. Cat de greu e sa scoti profit si cat de mult te rogi sa fie macar zero cand tragi linie.
Si uite asa am sarit de la parametrii apei la profit :lol: .
"Las´ca merge si asa" e o vorba patentata Romaneasca :lol: ! Oricum se aplica clar si la hobby-ul nostru.
Din cate am vazut pe site cei din Ct par sa aiba o duritate mai mare. Poate ne spun ei mai multe legat de subiectul asta. E sau nu un mit ? Aici ma refer la cei care tin de multi ani si reproduc discus.

Multumesc,

sorinhc

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 7:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
"China" adica Taiwan si Malaesia.... au un alt avantaj in afara de sticla: poate sa coste sticla si 1000$ metrul patrat.... investitia asta o faci "o singura data"....
Avantajul asiaticilor este clima si temperatura: cand iti permiti sa schimbi milioane de metri cubi de apa fara sa folosesti incalzitoare.... "e ceva economie"!

Sa nu uitam un alt "factor" chinezesc: asiaticii se joaca cu genetica cum ne jucam noi cu o bricheta in mana... si scot pesti pe banda rulanta....

Ps: nu stiu.... de aceea intreb: cati din Ct. au reusit sa inmulteasca discusi F1 in apa lor? Ma refer la cei Wild... nu varietati domestice.... Asta asa, ca o paranteza la duritatea apei....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group