It is currently Thu Apr 18, 2024 9:06 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 7:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Nimeni wrote:
Sa nu uitam un alt "factor" chinezesc: asiaticii se joaca cu genetica cum ne jucam noi cu o bricheta in mana... si scot pesti pe banda rulanta....
Asta e cert si incontestabil dar sa nu uitam ca sa te poti juca cu genetica la discus (sau altceva) ai nevoie de N tinzand la infinit pesti si de foarte multe crescatorii serioase ! :lol: :lol: :lol: Cum ar fi sa avem noi in Romania macar cate una intr-un judet. :)

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 8:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ca tot s-a agravat off topicul sa continui si eu ca tare-mi place turnura luata.
E clar ca supraaglomerarea bazinelor la marii crescatori ne duce cu gandul la profit, dar este posibil ca adevarul sa fie undeva la mijloc. Aaaa...nu gasiti mijlocul? Pai inca nu aveti cum caci nu am stabilit extrema cealalta.
Uite-o aici: discusi in 2 acvarii care incep sa nu mai manance, devin apatici dar nu dau semne de boala. Primul tratament este sa ii bag pe toti gramada si chiar daca uneori e inghesuiala mare de cele mai multe ori se invioreaza rapid si incep sa se hraneasca cu frenezie. Aici nu poate fi vorba de profit ca ramane un acvariu gol, in functiune caci filtrarea e centralizata.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 9:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
In primul rand as incerca o fitrare gen prefiltru-osmoza cu 3-6 stadii de filtrare, carbune, 10, 5, 1 micron.
Dupa care amestec de osmoza, daca nu reusesti sa aduci apa la valori acceptabile .
La mine apa de retea este de 250-340 micro Siemens , ph 7-7,5. Kh 3-4.
Trecut prin filtre scade la 200-280 micro Siemens , si kh 2-3.
Cu minim de turba sau alti aditivi aduci ph repede la 6-6,5.
In 24 ore in un recipient cu aerare buna.
Depinde pentru ce pesti ai nevoie ....

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 10:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
mariusvlad wrote:
Ca tot s-a agravat off topicul sa continui si eu, ca tare-mi place turnura luata.
Si mie, asta si urmaream sa discutam cat mai multe aspecte pe tema data, si imi place ideea trecerii prin osmoza a apei folsite din acvarii, vorbind de cantitati mari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 11:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
oceanG wrote:
si imi place ideea trecerii prin osmoza a apei folsite din acvarii vorbind de cantitati mari
Suna frumos. O instalatie de genul asta si costa destul. Pt stadiul de hoby nu se merita. A lui arata destul de impunator si duce 8000 litri http://www.diskuszucht-piwowarski.de/technikengl.htm

Oare cat ar costa ? :roll: :twisted:

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 1:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
oceanG wrote:
imi place ideea trecerii prin osmoza a apei folosite din acvarii vorbind de cantitati mari
:oops: ............
sorinhc wrote:
O instalatie de genul asta si costa destul. Pt stadiul de hoby nu se merita.
Ba eu cred ca "se merita"... si nici nu costa mult! Important e sa stii cum sa proiectezi tot sistemul ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 2:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
mariusvlad wrote:
Uite-o aici: discusi in 2 acvarii care incep sa nu mai manance, devin apatici dar nu dau semne de boala. Primul tratament este sa ii bag pe toti gramada si chiar daca uneori e inghesuiala mare de cele mai multe ori se invioreaza rapid si incep sa se hraneasca cu frenezie. Aici nu poate fi vorba de profit ca ramane un acvariu gol, in functiune caci filtrarea e centralizata.
Asta zicea si Stendker, cu cat mai multi cu atat mai bine ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 2:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Trebuie sa fim atenti sa nu excludem, intentionat sau nu, unele date din calculul costurilor. Eu n-am vazut nicaeri, de ex. ca osmoza, daca-i folosita la curatarea apei din acvariu, trebuie sa fie alimentata cu apa la presiune de 3-4 bari, iar asta se face cu pompe pe care nu le-a mentionat nici un user, (ca sa nu scriu "Nimeni" ;) ), pompe care rareori sunt alimentate cu energie solara. (Care costa si ea ceva pana incepe sa livreze un pic de energie!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 2:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Zii Seby, Ioane.... ;)

Presiunea intradevar: 3-4 bari este un minim.... recomandat ar fi 7-8.... daca tot vrem sa facem treaba buna. Iar o pompa care sa iti impinga sau asigure presiunea asta... consuma peste 100W...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 2:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ideea merita atentie, am spicuit-o cu cativa ani in urma, undeva pe unul din multele forumuri. Atunci nu m-a fascinat, pentru ca am calculat avantajele si dezavantajele si am gasit ca nu era cazul sa ma ocup mai indeaproape cu ea. Discutand insa aici intre noi, ar fi bine sa clarificam in care cazuri aduce sau nu avantaje, pentru ca e sigur ca nu i se potriveste oricui, ci doar daca nu exista o sursa de apa curata la indemana.
Este cineva interesat?
Gasesc insa ca la ora asta multi dintre cei care ar avea un cuvant greu (important ;) ) de scris lipsec si vor scrie intr-un moment mai putin potrivit.
Vad cu mare satisfactie ca prejudecata: 50 L/ Discus adult incepe sa se sfarame. Era si timpul sa incepem in sfarsit sa nu mai credem pe cuvant unele teorii, fara sa cercetam daca sunt intemeiate sau nu. (Ah, Dom´parintii astia! :( )
De ce sa nu tin eu in 500 L 25 de Discusi maturi de cate 30 cm, daca pot sa le asigur conditii de viata ideala?
Pentru ca nu le place sa stea inghesuiti? Oare? Asa o fi?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group