It is currently Fri Mar 29, 2024 1:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 12:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Este frumos ce scrieti voi aici cu recircularea apei dar am o intrebare.Cum se elimina hormonul de incetinire a cresterii secretat de toti pestii?In ceea ce priveste suprapopularea, din punctul meu de vedere, este benefica atata timp cat se fac schimburi dese de apa, nu filtrare supercomplicata.Iar cand aud de osmoza pentru cresterea discusilor(nu salbatici) imi vine sa sparg monitorul.As vrea sa-mi bage si mie in cap cineva de ce trebuie apa de osmoza la crestere.De ce este mai buna decat o apa mai dura?Iar ca sa fiu ontopic, eu la apa de fantana as pune filtre casnice de tipul celor cilindrice transparente cu capace albastre in care as baga filtru de hartie sau bumbac(cred), cilindru de ceramica si carbune activ si atunci cand ploua torential sau cand ninge mult as masura nitritii si nitratii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 2:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
drdiscus discutia (sau dezbaterea) pentru folosirea osmozei nu ar fi pentru reducerea duritatii ;care se pare ca e ok cel putin prin prisma celor afisate de Stendker si al vostru celor din Constanta care sunteti cel mai bun exemplu la noi in tara (daca restul parametrilor apei sunt in regula) ; dar in cazul unei crescatorii apa recirculata prin osmoza nu ar face doar o filtrare grosiera (gen impuritati)si dedurizare o apa bine osmozata se purifica pana la nivelul bacteriilor ,metale grele,pesticide deci si hormoni de crestere , membrana respectiva nepermitand trecerea decat a moleculelor de apa , sigur aici ar intra in discutie costurile instalatiei,proiectarea , consumul de curent electric... asa ca un mic exemplu o instalatie folosita de mine de doi ani pentru un marin (e drept doar 60-70l pe saptamana) scoate inca o apa cu un nivel nedetectabil de nitriti/nitrati


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 2:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Hormonii nu se elimina mecanic ci prin neutralizare chimica sau prin dilutie.Si mai este un aspect pe care l-am citit intr-o carte.De unde isi iau discusii mineralele pentru a-si dezvolta scheletul?Stiu ca acum vine raspunsul - din mancare si sarurile adaugate de noi in apa de osmoza dar in acest caz cred ca discusii plecati din crescatorii ar fi muuult mai scumpi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 8:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
drdiscus wrote:
Cum se elimina hormonul de incetinire a cresterii secretat de toti pestii?

Asta ar fi un subiect foarte interesant ! Dupa cum se vede si se stie de pe la altii care au luat pui / maturi de la Piwo (il luam pe el ca ecemplu dar clar mai sunt si altii) ca stau foarte bine la capitolul crestere !!!! Nu mai zicem de cei de la Stendker care multi au spus ca sunt uriasi.
NU o sa arunc bomba si intrebarea daca cumva hormonul asta nu e doar un mit sau ceva de genul asta. :roll: :lol: :twisted: Daca mecanic nu se elimina dupa cum zice colegul nostru.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 10:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
sorinhc wrote:
NU o sa arunc bomba si intrebarea daca cumva hormonul asta nu e doar un mit sau ceva de genul asta. Daca mecanic nu se elimina dupa cum zice colegul nostru.

Da si nu. Adica, da, este mit pentru cei care nu au verificat pe propriile ponte si nu, nu e mit pentru cei care au facut-o. Eu zic ca nu e mit si nu e parerea mea ci...pariul meu.

Ioan C. wrote:
Trebuie sa fim atenti sa nu excludem, intentionat sau nu, unele date din calculul costurilor. Eu n-am vazut nicaeri, de ex. ca osmoza, daca-i folosita la curatarea apei din acvariu, trebuie sa fie alimentata cu apa la presiune de 3-4 bari, iar asta se face cu pompe pe care nu le-a mentionat nici un user, (ca sa nu scriu "Nimeni"), pompe care rareori sunt alimentate cu energie solara. (Care costa si ea ceva pana incepe sa livreze un pic de energie!)

Aaaa, pai nu v-a spus (Piwo) ca in afara de ce a mentionat Ioan aici mai sunt si alte costuri ? De exemplu UV-ul inseriat pe sistemul de filtrare, UV care e urias, deci consuma nu gluma. Sau nu stiati ca o treime din apa care trece prin osmoza ajunge la canal si trebuie inlocuita cu alta? :o Asta inseamna ca la un debit de 3000 l/h 1000 de litri se pierd si trebuie inlocuiti. :shock: Deci, 1 metru cub pe ora inmultit cu 24 de ore, inmultit cu 31 de zile...puteti face contract individual direct cu regia de apa canal ca echivalati cat o mica asociatie de bloc. :lol:
S-a dus cheful de osmoza? S-a dus. :D

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Asta inseamna ca la un debit de 3000 l/h 1000 de litri se pierd si trebuie inlocuiti. :shock:


Pe site scrie:

"The system has a yield of 80%. That means I am able to produce 8,000 litres of fresh water from 10,000 liters of aquarium water per day. This not only saves water but also plenty of energy, which would be necessary to heat 8,000 litres of cold tap water."

??????

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 12:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
mariusvlad wrote:
S-a dus cheful de osmoza? S-a dus. :D


Nu inca... ;) Se pierd din vedere multe amanunte importante... dar deja nu mai fac obiectul acestui topic.

Inca ceva: Uneori e gresit inteles "raportul" de permeat / apa canal. Intreb doar: apa care se duce la canal.... ce valori are?
Si: daca nu s-ar duce la canal si ar fi refolosita.... ce se intampla?

Inca ceva: raportul de osmozare parca era de 20% : 1 parte permeat.... 4 parti "canalizare".....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 10:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nimeni wrote:
Nu inca... Se pierd din vedere multe amanunte importante... dar deja nu mai fac obiectul acestui topic.
La cate of topicuri s-au scris a devenit deja topicul originar of topic si of topicul topic originar, asa ca poti sa mentionezi linistit amanuntele nementionate. Asa incet se dezvaluie realitatea pentru care nu are inca o mare raspandire filtrarea apei de acvariu prin osmoza.
Nimeni wrote:
Inca ceva: Uneori e gresit inteles "raportul" de permeat / apa canal. Intreb doar: apa care se duce la canal.... ce valori are? Si: daca nu s-ar duce la canal si ar fi refolosita.... ce se intampla?
Asa de mari incat trebuie sa ne intrebam de cate ori se poate recircula/filtra prin membrana, daca ne gandim ca o data cu marirea duritatii, si nu doar a acesteia, ci si a cantitatii celorlalte impuritati din apa acvariului, introduse cu hrana, se reduce capacitatea membranei si durata ei de functionare, pentru ca se colmateaza mult mai repede, iar daca se spala mai des, ca sa se spele depunerile de pe suprafata ei, se si consuma mult mai multa apa si energie electrica.
Nimeni wrote:
Inca ceva: raportul de osmozare parca era de 20% : 1 parte permeat.... 4 parti
La membranele comune da, dar la cea mentionata de Sorin e invers, 80% permeat si 20% concentrat.
Aia si costa cativa Lei in plus! ;)
drdiscus wrote:
de ce trebuie apa de osmoza la crestere.
Ar fi suficient si faptul ca acesti pesti sunt adaptati la apa foarte moale, a carei duritate in cele mai multe cazuri nu poate fi masurata cu mijloace de laborator, dar faptul ca nu au un sistem care sa-i fereasca de depunerile de calcar din corp poate duce la ideea ca aceste depuneri pot sa duca la inbolnaviri. Atata timp cat traiesc discusii in acvariile noastre doar jumatate din durata lor de viata, e clar ca consecintele depunerilor nu se fac observate, sau, din lipsa de informare, se pun pe seama altor factori, asa ca putem sa-i tinem linistiti mai departe in apa cu 25°-dGH.
drdiscus wrote:
De ce este mai buna decat o apa mai dura?
Pentru ca inca nu s-a reusit sa se transforme Discusul intr-un peste de apa de mare, doar prin prelungirea timpului de adaptare la o apa mai dura decat cea din biotopul la care era deja adaptat cand am coborat noi, nudistii nebarbieriti, din copaci. ;) :D
drdiscus wrote:
imi vine sa sparg monitorul.
Cataline,.. nu te razbuna pe el, sarmanul, ca nu-i vina lui!
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 6:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
sorinhc wrote:
mariusvlad wrote:
Asta inseamna ca la un debit de 3000 l/h 1000 de litri se pierd si trebuie inlocuiti. :shock:

Pe site scrie:
"The system has a yield of 80%. That means I am able to produce 8,000 litres of fresh water from 10,000 liters of aquarium water per day.
Inseamna ca a redus pierderile de la 30% la 20%. Nu stiu de ce aveam impresia ca discutam de filtrare? Greseala mea. Deci asta nu este filtrare prin osmoza ci reconditionarea apei reziduale.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce spuneti de valorile astea
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 7:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Nu ai Marius cum sa faci filtrare doar prin osmoza.... in schimb poti recupera apa reziduala, cum bine zici. Eu nu stiam cum sa explic termenul....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group