It is currently Fri Mar 29, 2024 11:17 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Fri Feb 21, 2014 11:10 am 
Offline

Joined: Sat Nov 20, 2010 1:45 pm
Posts: 136
Location: Arad
Acum dau si eu cu parerea siporaxul este un brend dar ar fi bine uni colegi de-ai nostri sa mai studieze si alte materiale filtrante sunt foarte multe de exemplu in filtrarile biologice la iazuri se folosesc foarte multe materiale filtrante pentru colonozarea bacteriilor aerobe mai este argila arsa la 1200 de grade si foarte multe materiale piatra ponce se foloseste si la alte sisteme de filtrari,mai este spuma de sticla care o folosesc japonezi la filtrarile la iazuri asa ca eu nu tin cu colegu dar are dreptate sunt multe materiale filtrante la care noi trecem toata ziua pe linga iele si cumparam numai un singur produs ca asa sa obisnuit dar ce sar face daca sar bea numai coca cola si nu pespi ca numai ala este bun omu incearca si studiaza asa ar fi foarte bine ca in momnetul cind aduce cineva un produs nou sa se documenteze si pe alte forumuri de afara nu din romania ca la noi acvaristica profesionala este practicata numai de 20% restu acvarii de lesini linga iele ,EU VA MULTUMSC FRUMOS pentru cei car mai inteleg si va urez sa FITI IUBITI.AS SI SUZE poate am facut niste greseli de ortografie ca eu am fost mai slab la romana cam analfabet .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand piatra ponce ideal pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Fri Feb 21, 2014 8:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Experimente poate face oricine dar pe discusii din acvariile proprii.
Sunt si eu inscris pe mai multe forumuri de afara si am constatat ca circula si pe acolo destule informatii ciudate, zic eu ca mult mai multe decat pe DCR.
Legat de experimente, cunosc un caz cu un coleg de forum care a luat de buna o informatie de pe aici cu bile de argila pe post de material filtrant si a dat discusii peste cap.
Spor la experimentat si...era sa zic ape limpezi dar brusc mi-am amintit ca cele mai limpezi ape se obtin cu sulfat de aluminiu.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand piatra ponce ideal pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Sat Feb 22, 2014 12:33 am 
Offline

Joined: Sat Nov 20, 2010 1:45 pm
Posts: 136
Location: Arad
sunt bile de argila arsa de mai multe feluri este pentru constructii care opteaza toata lumea la asa ceva si nu se uita la calitate si este optiunea standard pentru filtrare eu deja am pus intrun filtru unde am discusi mei in acv de 750l si nu am probleme argila arsa ce am adus eu este speciala si anume pentru asa ceva poza de pe produs este originala sunt multe lucruri care inca nu le stim dar le capatam prin experienta eu asa ma gindesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand piatra ponce ideal pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Sat Feb 22, 2014 2:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
mariusvlad wrote:
Experimente poate face oricine dar pe discusii din acvariile proprii. Cele mai limpezi ape se obtin cu sulfat de aluminiu.


Beton remarca, imi place. Dar nu ai mentionat nimic despre materialul din filtrele tale.
Nu neaparat pentru a face reclama, dar si eu cred ca cel mai sigur drum e cel umblat.
Deci? Ce ai in filtre?
Vrem sa invatam si noi, sau cum sa spun, sa luam exemplu, pentru ca nu prea cred ca ii arde la careva coleg detinator sau iubitor de discusi sa faca experimente pe pestii lui.
Si asta nu ca sa fac antireclama la colegii nostri care vand diferite materiale filtrante pe forum, ci pentru a consolida increderea in faptul ca daca 100 de oameni spun ca cel mai sigur e sa mergi pe un drum umblat si totusi tie iti arde sa mergi pe aratura, atunci sa fie clar ca o faci pe riscul tau.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand piatra ponce ideal pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Sat Feb 22, 2014 4:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Romeo wrote:
Deci? Ce ai in filtre?
"Citim putin.... intrebam mult..." ;)
Minutul 3:47 ptr "nerabdatori"...

https://www.youtube.com/watch?v=_ZYUj6kf1Gk

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand piatra ponce ideal pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Sat Feb 22, 2014 12:14 pm 
Offline

Joined: Sat Nov 20, 2010 1:45 pm
Posts: 136
Location: Arad
in filtrele mele am asa matan japan adica un material care se foloseste in filtrele la iazuri care este mai bun ca si un burete ,zeolit cit caruta adica 80% burete o bucata foarte mica si am introdus acuma si argila arsa care am adus si eu acum din germania sa vedem randmentul am sa fac o poza la tot materialu de filtrare de la acvariul meu nu ma contrazic cu nimeni ca nus bune si alte materiale filtrante dar sunt uni oamnei care nu au bani sasi permita sa dea multi bani pe siporax dar mai sunt multe materiale filtrante bune care noi trecem pe linga iele ni se par ca nus bune dar nu le-am incercat nici o data .
asa rata liaporul in interior camerele pentru bacteriile aerobe
http://s271.photobucket.com/user/sacalu ... 3.jpg.html
asa arat materialu respectiv special pentru filtrare ca sa stie si uni oameni ca cumpara de toate felurile de sortimente si nu stiu ce
http://s271.photobucket.com/user/sacalu ... 5.jpg.html
japan matten=material de colonizare al filtrelor
http://s271.photobucket.com/user/sacalu ... 3.jpg.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand piatra ponce ideal pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Sun Feb 23, 2014 1:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Sebi, multumesc ca ai readus in atentie acest clip; sincer, stiam ca am vazut undeva un material, dar nu mai stiam cand si unde. Si sunt convins ca si alti colegi sunt in aceeasi situatie. Am vazut clipul mai demult, dar nu mai stiam unde sa-l caut. Orice mustrare e binevenita, cand e vorba de a insusi noi cunostinte! ;) Multumesc!

Pe de alta parte, ca sa-i raspund si colegului Gabi, nu ca nu l-as putea suna... :D , dar poate devine constructiva aceasta conversatie si poate mai invata si alti colegi cate ceva in plus (pentru ca, asa cum in orice domeniu si aici apare mereu cate ceva nou si asadar de invatat despre noutati) as adauga ca; intr-un fel sau altul si el are dreptate spunand ca(virgula), cu siguranta mai exista si alte materiale filtrante la fel de bune ca siporaxul, sau poate chiar mai bune, doar ca acvaristii nostri (cel putin unii si chiar si eu) sunt mult prea limitati financiar si daca siporaxul a intrat pe piata mai repede decat alte materiale si s-a prezentat si bine pe deasupra, e foarte greu sa convingi acum lumea ca mai exista si altceva inafara de siporax; plus de asta in momentul in care filtrele noastre sunt pline cu acest material, ce ar trebui sa se intample ca sa ne convinga ceva sau cineva ca sa renuntam la siporax in favoarea a "nu stiu - nu cunosc" material filtrant???
Sa nu mai vorbim de faptul ca cei din generatia "mai veche"(ma refer aici la tata) si acum sunt adeptul buretelui. Ca ci-ca e cel mai bun. Ce sa mai vorbim de inele ceramice...daramite de siporax sau mai stiu eu ce materiale noi? Asadar trebuie sa treaca inca ceva vreme si sa incerce generetia mai tanara materialele mai noi, ca pe urma si cei mai batranei poate-poate s-or da pe brazda... ;)

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand piatra ponce ideal pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Feb 25, 2014 12:20 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Romeo wrote:
Sa nu mai vorbim de faptul ca cei din generatia "mai veche"(ma refer aici la tata) si acum sunt adeptul buretelui. Ca ci-ca e cel mai bun. Ce sa mai vorbim de inele ceramice...daramite de siporax sau mai stiu eu ce materiale noi? Asadar trebuie sa treaca inca ceva vreme si sa incerce generetia mai tanara materialele mai noi, ca pe urma si cei mai batranei poate-poate s-or da pe brazda... ;)

Nu stiu ce varsta are tatal tau si nici ce nivel de cunostinte in acvaristica si-a propus, dar tare mi-e ca tocmai de la "olders" ai inteles DE CE este siporaxul -de exemplu- superior buretelui.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Feb 25, 2014 11:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Siporaxul este intre timp depasit, exista materiale care ocupa mai putin loc si au aceeasi eficienta, se pot face cu ele filtre mai mici, cu conditia sa nu ajunga suspensii solide in ele. Siporaxul trebuia facut de la bun inceput sub forma de inel taiat in jumatate pe lungimea tubului, ca sa poata ocupa loc mai putin. Era ideal asa, pentru ca ar fi lasat sa treaca apa usor, la un volum ocupat mult mai mic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Feb 25, 2014 11:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Siporaxul trebuia facut de la bun inceput sub forma de inel taiat in jumatate pe lungimea tubului, ca sa poata ocupa loc mai putin.

Aaaaa....nu.
E vorba de dinamica fluidelor. Adica forma tubulara asigura un timp de retentie a apei in interiorul inelului destul de mare pentru a da timp bacteriilor sa consume nitritii.
Cu alte cuvinte, chiar daca ai debit mare pentru a filtra mecanic cu buretii si perlonul din straturile superioare ale filtrului, curentii de apa care se formeaza in interiorul inelului de siporax vor mentine apa la discretia bacteriilor iar curentul de apa care trece pe exteriorul inelului va avea o viteza mult mai mare contand doar pentru filtrarea mecanica.
Nu stiu daca m-am facut inteles.
Sau mai bine zis, daca ar veni o tornada oare nu ti-ar prinde bine un burlan unde sa stai linistit si sa manaci un sandwich in timp ce la exterior zboara vacile?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group