It is currently Fri Mar 29, 2024 5:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Sun Oct 18, 2015 4:50 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 04, 2015 9:52 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Salut,

Asa cum spune si numele topicului se pare ca am la retea apa cu KH 13 si GH 5.

Testele utilizate sunt cele la picatura(jbl). Initial am avut testere 6 in 1 si ele aratau cam acelasi lucru.

Nu inteleg cum este posibil si nici nu imi dau seama cum se vor simtii discusii in aceasta apa.

Multumesc,


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Mon Oct 19, 2015 9:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
KH este duritatea temporara sau a carbonatilor si este data de continutul de hidrobicarbonat de Ca si hidrobicarbonat de Mg.
GH este data de continutul de saruri de calciu si magneziu stabile,care se depun.

In concluzie apa ta este dura ,reprezentativa pentru localitatea unde locuiesti.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5.Cum e posibil?
PostPosted: Mon Oct 19, 2015 11:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu cresc discusi de 20 de ani in Kh 18 si Gh 24 fara nicio problema.Asa ca, stai linistit.La reproducere s-ar putea sa ai mici probleme dar la crescut nu-i niciuna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5.Cum e posibil?
PostPosted: Mon Oct 19, 2015 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu cred ca nu ati citit atent. Omul spune ca are duritatea temporara mai mare decat duritatea generala ceea ce eu cred ca este o mica problema. Adica apa aia a primit o "imbunatatire" pe parcurs.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Oct 20, 2015 3:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
Adica apa aia a primit o "imbunatatire" pe parcurs.
Probabil un surplus de bicarbonat de sodiu. Se foloseste uneori pentru a ridica pH-ul apei in conducte.
drdiscus wrote:
Eu cresc discusi de 20 de ani in Kh 18 si Gh 24 fara nicio problema.
Eu ii cresc in apa mai moale si n-a trait nici unul mai mult de 8 ani, de 20,... nici pomeneala, ceva fac gresit, sau? ;)

Testul masoara unul sau mai multi carbonati in plus, care n-au o importanta deosebita in acvaristica.
Fi atent la ambele duritati, caci are fiecare importanta ei, sa fie adaptate la cerintele actuale.
Poti sa folosesti permeat cu saruri pentru ridicat duritatea generala, ca sa obtii o apa "normala".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Oct 20, 2015 6:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ioan C. wrote:
mariusvlad wrote:
Adica apa aia a primit o "imbunatatire" pe parcurs.
Probabil un surplus de bicarbonat de sodiu. Se foloseste uneori pentru a ridica pH-ul apei in conducte.
drdiscus wrote:
Eu cresc discusi de 20 de ani in Kh 18 si Gh 24 fara nicio problema.
Eu ii cresc in apa mai moale si n-a trait nici unul mai mult de 8 ani, de 20,... nici pomeneala, ceva fac gresit, sau? ;) ".

Incercam sa-i scriu ca apa lui este buna si sa nu-si faca probleme.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Oct 20, 2015 11:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Iar eu incercam sa-ti scriu ca n-am reusit sa am discusi care au atins varsta de 20 de ani. ;) :D
Clar, dac-ar avea varsta aia nu i-ai mai creste, ci i-ai ingriji, am glumit doar. :)
Ceva asemanator:
-Should i have a baby after 35?
-No! 35 children are enough.
Unde dai si unde crapa! :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Wed Oct 21, 2015 9:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Asa se intampla cand esti stresat.Uiti ca se mai poate si glumi.Scuze Ioan.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Mon Apr 18, 2016 11:44 am 
Offline

Joined: Thu Jun 04, 2015 9:52 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Revin la acest topic ptr ca nu inteleg nimic din ce se intampla cu apa mea....
Dupa cum spuneam si mai sus la retea: GH5 KH 13 PH 7.5. In acvariu de 100 l steril, dotat doar cu un burete cu talpa ingreunata, dupa 24 de ore de la ultimul schimb PH 8-8.5(mai mult spre 8.5). Singura explicatie la care ma pot gandi ar fi ca aerarea poate este prea puternica si din cauza asta mi-a crescut ph...dar este total ilogic cu un kh de 13.

Asta este prima parte a problemei... a doua si cea mai dureroasa este ca aseara la schimbul de apa(aprox 60%) cred ca am reusit sa le servesc celor 10 pui de 5 cm un frumos soc de ph. La nici 5 min de la shcimb toti erau cu gura la suprafata apei, negrii. Schimbul il fac cu apa direct de la retea, la aceeasi temperatura cu cea din acvariu, si cu adaos de Biotopol. Cand am vazut reactia pestilor am dublat doza de Biotopol si am adaugat un filtru rapid ptr marirea oxigenarii.Dupa vreo ora au inceput sa-si revina(doi erau inca in stare grava si unul a decedat pana azi dimineata).Restul sa zicem ca erau bine de dimineata.

Filtrul(buretele) este cu siguranta neciclat.Nu am dat mare importanta acestui aspect ptr ca eram hotarat sa fac schimburi zilnice de 60-80%. La schimburi am adaugat cate o sticluta de filterstart.

Azi dimineata apa era laptoasa de nu vedeam pestii.Si ieri a fost desul de laptoasa inainte de schimb, dar nu in halul asta...

Locatarii sunt introdusi in acvariu de vineri...la schimbul de apa de sambata au fost ok dar si cantitatea schimbata a fost ceva mai mica(40%).

Diseara m-am gandit sa schimb apa in doua transe de cate 30%, la diferenta de o ora doua intre ele.Totusi trebuie sa fac ceva astfel incat ph-ul sa ramana constant in acvariu; si incepator fiind nu m-as juca cu turba in apa.Ma gandeam ca dupa al doilea schimb sa le reduc aerarea dar nu stiu daca e cea mai buna echipa.

Unde am gresit si ce pot face acum? Partea cu ciclarea a fost asumata, dar la cresterea asta de PH nu m-am gandit nici o secunda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Mon Apr 18, 2016 3:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu le-ai facut soc de ph la schimb ci le-ai facut embolie gazoasa: forma gazoasa a clorului introdusa sub presiune iti face bucurii din astea ,bulele foarte mici pot ajunge in sange si pot provoca moartea, ca sa eviti lasa apa sa stea macar 8-10 ore timp in care gazul sub presiune iasa. poti face schimburi directe din retea luni de zile (sau ani) si sa nu ai probleme dar amenintarea exista asa ca fiecare cum crede.
La ph peste 7 sa nu te joci cu incercari de schimbare a lui(turba ,acizi etc.), apa cu ph peste 7 are o capacitate de tamponare care iti va readuce ph-ul la starea initiala dupa ceva timp de la interventia ta, daca vei continua amortizarea se va repeta si asta se intampla de cateva ori pana aceasta capacitate se epuizeaza iar atunci urmeaza ph crash, aciditatea creste brusc la asemenea valori incat iti omoara tot din bazin fara scapare, asa ca lasa ph in pace.
Inca o data ce ai patit e embolie schimburi dese cu apa statuta acum o perioada pana isi revine Dorel de la uzina de apa(desi eu nu as mai risca, sunt patit si eu). Inca o situatie ce poate aparea in caz de turbiditate crescuta a apei -in special toamna si primavara(ploi, apa din topirea zapezii) la uzina de apa pot mari doza de sulfat de aluminiu(toxic pentru pesti dar si pentru noi, numai ca la noi nu prea conteaza)si in cazul asta poti avea probleme la schimbul de apa, dar pentru asta doar filtrarea apei noi prin carbune te ajuta


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group