It is currently Thu Mar 28, 2024 11:28 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: schimburi apa
PostPosted: Thu Nov 26, 2015 10:20 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Salutare,

Intrebarea mea ar fi : daca acvariul este dotat cu un sistem de filtrare performant, avand un filtru biologic pe masura, mai sunt necesare schimburile ultra dese si masive? A testat cineva chestia asta?? Intrebarea se refera la sistemele de filtrare tip "sump"...... :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Thu Nov 26, 2015 10:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca ai pui, poti avea cel mai performant sistem de filtrare.Nu-ti va scoate hormonul de anticrestere din apa.Sunt convins ca te-am surprins cu asta.Putini acvaristi stiu la ce sunt bune schimburile de apa.Exact pentru a elimina acest hormon secretat de toti pestii pentru a creste ei mai mari decat fratii lor.La adulti nu mai este cazul.Dar la pui este imperios necesar pentru a creste uniform.Intotdeauna la o serie de pui vei vedea diferente de crestere care vor fi mai mari daca schimburile de apa sunt rare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Thu Nov 26, 2015 11:30 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Intr-adevar nu stiam despre chestia asta......


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Thu Nov 26, 2015 2:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Filtrarea uzuala folosita la acvarii transforma nitritii in nitrati. Dar acesti nitrati trebuie eliminati cu apa la schimburi. Acumularea nitratilor si fosfatilor in apa este inevitabila.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Thu Nov 26, 2015 3:03 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Fosfatii sunt consumati de plante, nu? Nu pun aceste intrebari pt ca imi e lene sa fac schimburi de apa, doar ca nu-mi place sa strezez pestii prea mult... :)
Mentionez ca am in filtru 30 de litri de siporax.....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Thu Nov 26, 2015 4:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Fosfatii sunt doar partial consumati de plante, sunt de doua feluri organici si anorganici, pe cei organici nu ti-i depisteaza testele obisnuite (nici cele cu reactivi), pentru depistarea lor exista checker-ul electronic de la Hanna(sau altele de genul asta), asa cum ti s-a spus mai sus pentru denitrificare sunt necesare schimburile de apa(plus partea cu hormonii).O solutie ,ca spui ca ai sump, ar fi un compartiment din sump cu strat gros de nisip( principiul DSB-deep sand bed) granulatie pana in 2,5 mm gros de 8-10 cm(se poate si de 15) compartiment prin care apa sa circule foarte incet pe desupra nisipului pana in 150-200l/h iar stratul gros de nisip sa nu fie deranjat sub nici o forma in profunzime asta ti-ar face denitrificare(in straturile profunde anaerobe) dar dureaza pana se activeaza bine cateva luni~6. Asa la modul ideal se considera volumul materialului filtrant necesar sa fie 10% din volumul bazinului iar raportul de volum apa per discus de 50 de l


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Sat Nov 28, 2015 9:37 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Exact la asta ma gandeam si eu. Ce si cum sa fac sa mai aman schimburile vara cand eu chiar recunosc ca nu am timp. Asaca am am facut un butoi de 35l . In care am vreo 25-30l de siporax si inca un eheim in care am vreo 5-6-7l . Eu vreau sa pot amana schimburile la o saptamana maxim 2 . Oricum in perioada asta vor primi macare putina sau poate o sa-mi pun un hranitor automat .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Sat Nov 28, 2015 12:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
http://www.theaquariumsolution.com/nfp5 ... ate-filter

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimburi apa
PostPosted: Wed Dec 02, 2015 4:58 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
reactorul ala merce si la apa dulce? stiam ca doar la marin....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group