It is currently Thu Mar 28, 2024 11:48 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Mon Feb 01, 2016 11:51 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
De ceva timp, datorita faptului ca am pierdut in mai multe serii o gramada de discusi, maturi si pui, am inceput sa depozitez apa pt schimb intr-un acvariu cu un incalzitor setat la 25 grade si un burete borbolositor cu bacterii, astfel sa fac schimb doar dupa ce apa sta 2 3 zile, in acest fel, cel putin in cazul meu, pestii nu mai au nici un stres dupa schimb. Ce pareri aveti? Sigur mai foloseste cineva asta. Ma gandeam daca schimbul are acelasi efect cu apa ciclata?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Tue Feb 02, 2016 11:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Parerea mea personala este ca apa nu o ciclezi.
Mai mult, schimband 100% periodic cu apa de la retea, nu stiu ce bacterii mai ai tu in acel filtru bolborositor.
E doar o parere personala.
In plus, fara amoniac (mancare dejectii) nu au cu ce sa se hraneasca bacteriile si nu supravietuiesc.
Intr-adevar mai sunt probleme cu apa de la retea, dar citind postarile lui Catalin (@drdiscus) el relateaza in mai multe locuri ca clorul din apa ajuta la pesti.
Banuiesc ca acolo e o alta problema pe care nu ai identificat-o inca, daca pestii iti mor asa la gramada.
Mai multe detalii precum: marimea acvariului, locuitorii, daca acvariul e steril, cu substrat si/sau plantat, filtarea pe care o ai, ar ajuta.

Eu, la acvariile mele fac schimb de apa de 50% zilnic in steril, si la doua zile in comun.
Si da, exista riscul ca un Dorel sa fi scapat mai mult clor sau sulfat de alumina, dar e un risc pe catre n-il asumam, practic pentru mine este imposibil sa tin la decantat 300 litri de apa. Sa nu crezi ca aici, in Zalau, este o apa ca-n Amazonia, ba chiar din contra, este destul de Prohaska, din pacate.

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Tue Feb 02, 2016 5:11 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
Partea proasta la mine este ca sunt alimentat la o retea de apa produsa si tratata local unde probabil sunt numai dorei. Nu mor in masa dar a fost de ajuns sa moara o data 50 de pui dupa un schimb, alta data alti 30 de buca pui, si asta vara a fost maxim, din 8 maturi superbi in 500 de litri steril cu 2 filter externe si unul intern am mai ramas cu 1 red melon :(, schimburile le-am facut la fel de 100 de ori numai ca o data e ca niciodata. Da clorul e bun, dezinfecteaza, dar probabil daca ar fii aceeasi concentratie in fiecare zi crescuti in acesta apa sigur s-ar obisnuii, dar daca probabil ei pun "dupa ochi"...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Tue Feb 02, 2016 11:17 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Si eu m-am confruntat cu ani in urma cu aceeasi problema ( datorita apei din retea am pierdut discusi valorosi ).
Daca te uiti la sectiunea mea de la Bloguri personale -Tinere sperante- chiar la inceput o sa vezi cum procedez.
Mentionez ca nu intotdeauna apa din retea este cu probleme , dupa putina experienta o sa-ti dai seama si dupa mirosul ei cand cei de la Regia Apa adauga substante daunatoare pestilor ( in special primavara ).
Eu tineam apa in acvariul pregatitor cu aerare puternica cca. 10 ore si dupa aceia o transferam in acvariul cu discusi.

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Wed Feb 03, 2016 5:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Clorul din apa de schimb nu omoară discusii. Există tratamente cu clor în concentrație mult mai mare decât avem noi la robinet. Nici chimicale care dispar din apă în câteva ore sau zile de decantare nu prea există.
Cel mai mare inamic al peștilor în apă de schimb de la rețea sunt gazele dizolvate. Acestea pot decima peștii în câteva ore de la schimb, pot ajunge în sânge și apoi la diferite organe chinuind peștii mult dimp după, pot ajunge la creier, în radii...cam peste tot cauzând o serie de complicații. Aceste gaze dizolvate sunt cele care dispar în câteva minute după decantare și creează impresia ca apă este puternic clorinata.
Diferența dintre apă cu sau fără (multe) gaze dizolvate o poate creează poziția robinetului de la care provine apa. Faceți următorul experiment: deschudeti robinetul la maxim și luați un pahar de apă. Ar trebui să fie cristalină. Închideți puțin câte puțin robinetul și în acest timp luați monstre de apă în pahar. La un moment dat s-ar putea să auziți un zgomot mai puternic al apei prin robinet coroborat cu o apă lăptoasă în pahar. Această apă e cea care va omoară peștii. După acest experiment veți găsi poziția ideală a robinetului în timpul schimbului de apă. Succes.
Bineînțeles ca în apă de schimb putem avea neplăcerea de a da de alte bazaconii dar acestea nu se "evaporă" singure ci ajutate de un conditioner.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Thu Feb 04, 2016 10:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
@mariusvlad, :goodpost:

Este foarte interesent ce ai scris. Am tot auzit de gazele dizolvate in apa dar pana acum nu am inteles exact de unde provine. Intradevar ai dreptate deoarece intr-o anumita pozitie a robinetului apa devine laptoasa, plina cu bule foarte foarte mici de aer/gaze) dupa care in cateva secunde/minute apa devine "cristal". Dar cu siguranta bulele acelea fiind asa minuscule, acele gaze se dizolva foarte bine in apa. Ca sa nu mai spun ca daca acestea sunt antrenate pe un furtun lung (cazul meu 10m) dizolvarea este si mai mare. Practic avem un difuzor de gaze (robinetul) si un foarte bun reactor aceasta fiind furtunul.

Dupa informatia actuala voi regandi si eu alimentarea acvariilor :).

Ape limpezi!!

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Thu Feb 04, 2016 3:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Aveti grija-embolia gazoasa se poate produce (adica bulele gazoase pot fi atat de fine incat sa fie nedetectabile)si cand apa are un aspect normal, transparent, simtomele sunt foarte asemanatoare cu cele produse la intoxicatii : spasme/tremuraturi, inot haotic cu izbit de peretii de sticla si decor, sarituri din apa, exces de mucus, urmate de afectarea echilibrului, practic in final pestele "intepeneste" cade pe fund unde dupa un timp doar miscarea branhiilor mai arata ca e viu.Tot ciclul asta se poate intinde pe perioada a 2-4 zile, asa am pierdut trei pesti bineinteles cei mai reusiti si mai mari dintre adolescenti( inclusiv un adevarat blue moon). La ultimul afectat in disperare de cauza cand era deja teapan am folosit apa oxigenata(40ml/l) rezultatul in doua ore inota-mai greu dar incet si-a revenit, mai trebuie sa mentionez ca si ochii se albesc, practic pestii orbesc, ultimului i-au trebuit cam 4 saptamani sa-i revina vederea(un ochi mai tare afectat ca celalalt) perioada in care l-am hranit din mana-noroc ca era obisnuit si se straduia sa nimereasca mancarea, altumii erau mici si nu au fost prea afectati,doar apetitul era scazut o perioada


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Thu Feb 04, 2016 8:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
AICI poti gasi niste raspunsuri despre cateva modalitati de pregatit apa daca ai probleme.

Problemele datorate "bulelor de aer" sunt vizibile dupa schimbul de apa...se vad lipite de pesti ore intregi. Cele care dispar relativ rapid nu-s problematice. Robinetul n-are mare influenta din ce am avut de-a face cu mai multe surse de apa pe termen lung sau ocazionale. Dar acasa, de cele mai multe ori, pot sa-mi dau seama daca o sa vina apa cu "bule cu probleme" atunci cand cei de la compania de apa pun anunt ca se intrerupe apa pentru lucrari sau curatat bazin. Aproape de fiecare data dupa o interventie de felul asta in zilele urmatoare trebuie sa schimb apa in cantitati relativ mici fata de normal. Pacat ca nu le-am facut niste poze in decembrie cu efectele(intalnite de mai multe ori de-a lungul timpului) unui schimb masiv cu o astfel de apa.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Fri Feb 05, 2016 7:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Aici te-am prins Cipriane. Robinetul are mare importanță în crearea gazelor dizolvate. Robinetul, de fapt interiorul bilelei din robinet are o muchie ascuțită care creează supercavitatie atunci cand unghiul de curgere a-l apei peste aceasta suprafata devine prea mare in raport cu viteza de curgere a lichidului. Această împreună cu efectul Bernoulli dau naștere gazelor în lichid.
Poți găsi articole interesante pe net dacă cauti după cavitație, supercavitatie, efectul Bernoulli sau constructia si forma eliciei submarinului.
Și dacă tot suntem pe...subiect, am construit o duză Bernoulli care atașată la returul filtrului extern, înainte de intrarea apei în acvariu face un amestec de aer cu apă obținând în acest fel aerare suplimentară.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciclarea apei de schimb
PostPosted: Mon Feb 08, 2016 6:40 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
Deocamdata mie mi se pare foarte "safe" sa tin apa intru alt acvariucu filtru burete si incalzitor, pestii chiar nu au nici o treaba si o sa continui asa... :) Oricum treaba cu gazele dizolvate in apa asa e, insa eu cred ca ele exista oricum doar ca nivelul robinetului face ca bulele sa fie mai mari, si atunci se evapora mai repede, sau mai mici si atunci se evapora mai lent.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group