It is currently Thu May 02, 2024 10:10 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 2:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Pe scurt datele problemei stau cam asa :
Bazin de 200 L brut,plantat mediu. Pesti, o pereche matura Discus, 5 SAE si 6 Cory.Schimburi de apa 2 pe saptamana a cate 25-30 % cu apa direct de la retea 50% si ro 50%. Am facut operatiunea asta in proportiile astea de zeci de ori. Ieri la 5 min. dupa schimbul de apa, absolut toti pestii din bazin aveau reale dificultati de respiratie, scuturau din cap si parca tusau ca atunci cand ar avea paraziti branhiali si incearca sa scape de ei. La 10 min dupa schimb toti erau cu burta la soare. Am facut urgent un schimb de apa 30% cu apa de teava pe care o aveam pastrata de cateva zile in butoi pt situatii de urgenta, de acest gen si dupa circa o ora pestii dadeau primele semne de revenire. In lipsa timpului efectiv am plecat la serviciu urmand, daca situaria nu revine la normal, sotia sa mai faca un schimb de 30% dupa 1-2 ore. Nu a mai fost cazul caci dupa circa 4 ore pestii se comportau normal, mancau normal, de parca nimic nu s-ar fi intamplat. In alt bazin unde aveam numai cativa SAE nu am putut salva nici unul iar in altul in care aveam o ponta de pui de Discus de circa 3 saptamani de asemenea nu am putut salva decat o parte si i-am eutanasiat pe toti. Intrebarile mele firesti sunt doua si nu le-am putut gasi un raspuns.
1. Daca ar fi fost ceva in apa de la teava, a fost o concentratie mare de a avut o evolutie asa rapida si numai cu un schimb de 30% nu ar fi trebuit sa se dilueze incat pesti sa nu mai prezinte nici un fel de simptom de otravire.
2. Logic ar fi trebuit sa fie vorba de un soc de ph. M-am gandit ca plantele au papat carbonatii si nu am mai avut tampon insa dupa schimbul de 30% cu apa de la retea kh-ul era 5 deci probabil initial a fost in jur de 4. La un kh in jur de 4 existand tampon si schimband practic 12,5% din volum cu apa ro restul fiind de la retea, nu ar fi trebuit sa se intample nici un soc de ph. Restul masuratorilor facute de mine ulterior nu au nici o relevanta deoarece in criza de timp am trecut urgent la contramasuri si nu am facut teste apei cu probleme. Apa ro o iau de la cineva si stiu (daca omul e sincer) ca el nu a avut nici un fel de problema cu ea. Inca ma scarpin in cap de mi-am facut rana si nu pot decat sa fac supozitii. Pareri?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 8:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca simptomele de asfixiere sunt asociate cu pierderea mucusului, atunci de vina poate fi concetratia mare de clor din apa.
Daca apare o deteriorare a marginilor inotatoarelor, e soc de ph.
In cazurile acestea ar fi bine daca ai filtra cu carbune activ, eliminand astfel eventualele substante toxice.
Bacteriile din filtru ce zic?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 9:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Foarte ciudat caz :o . Apa sa nu fi "facut cunostinta" cu alte substante pe parcurs. Esti sigur pe persoana de la care iei apa de ro. De ce mai pui si apa de ro? Daca doar ii cresti (e plantat acvariul clar nu reproduci in el) eu unul nu m-as mai complica cu apa de ro. Parerea mea este ca ar trebui sa ne punem capul la contributie si sa aflam daca apa din Bucuresti are o problema si anume Toxicitate Mare :o . Ar fi pacat sa ne "prajim pestii". Apa direct de la retea o conditionezi sau o pui asa fara nimic.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 10:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Soc de pH ar fi fost imposibil din punctul meu de vedere.
Apa de Bucuresti are un KH 4-5 iar mie nu mi-a scazut niciodata sub 3 chiar daca am bagat CO2 la greu scazand pH-ul de la 7.2 la 6.
Si eu am schimbat ieri apa direct la retea insa nu am avut probleme.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 11:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
@mariusvlad La 180 l net schimbul a fost cam de 45 L dintre care 22,5 L apa ro si 22,5 L apa direct de la teava. 22,5 L apa de la teava in restul de 135 ar fi trebuit sa aiba clor de sa-ti arda nasul ca sa afecteze pestii in asa masura si asa de rapid. Mucusul de asemenea nu a fost afectat si nici pe ochi nu se vad opacizari. Nici aripioarele nu sunt tivite. Imi intelegi acum nelamurirea si frustarea?
@sorinhc nu pot sa fiu sigur ce declara furnizorul meu de apa ro, cu toate ca se jura ca apa lui nu are nimic. Se mai jura ca aceeasi apa o baga la marine unde coralii ar fi simtit primii daca ar fi fost ceva in neregula. Folosesc juma' juma' apa ro si apa de la retea pt ca incerc mai multe metode de inmultire. Dupa ce scad gh-ul si kh-ul in comunitar unde depun Discusii scot conul si incerc o metoda descrisa in amanunt de Ioan intr-un topic din vechiul forum.
@marian4232 teoretic ar fi fost posibil soc de ph daca plantele ar fi consumat carbohidratii si kh-ul ar fi scazut sub 1-2. Am uitat sa spun ca singurul lucru pe care mi-l imput este ca apa de schimb nu am amestecat-o, am turnat intai apa ro dupa care am complectat cu apa de la teava. Am spus ca am facut asta de zeci daca nu de sute de ori.Posibil ca apa ro, statuta cam 2 zile, cu un ph 5,5 turnata peste apa din bazin cu un ph 7,2 si fara tampon, pana sa torn apa de la teava sa fi declansat o reactie chimica.
Uf, urata treaba cu chimia asta. Nelamurirea mea este ca pestii, in afara de cei ce i-am pierdut rapid, nu prezinta nici un semn ca ar fi patit vreo data ceva. Sa-mi trag una daca nu ma inebuneste gandul ca nu pot sa trag nici o concluzie ca sa stiu sa evit asta pe viitor. Inca astept parerile voastre.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 12:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
GeoS wrote:
Sa-mi trag una daca nu ma inebuneste gandul ca nu pot sa trag nici o concluzie ca sa stiu sa evit asta pe viitor. Inca astept parerile voastre.

Inca nu e tarziu...
Daca a fost ceva toxic in apa nu cred ca ai eliminat 100% din toxine. Ai putea lua o proba de apa din acvariu si sa mergi cu ea la un laborator. Cred ca cei de la apa canal te-ar putea ajuta in privinta asta. Iti pot si interpreta rezultatul testelor ca sa iti dai seama de gravitatea faptului.
Daca a fost ceva conjunctural legat de ph, gaze dizolvate in apa...e clar ca nu mai poti da un verdict.
Ciudat e faptul ca si-au revenit asa repede. In cazul asta se exclud metalele grele care au urmari in timp indelungat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 12:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
mariusvlad wrote:
Ciudat e faptul ca si-au revenit asa repede. In cazul asta se exclud metalele grele care au urmari in timp indelungat.

Asa m-am gandit si eu. Mai mult de atat, acum ma uit la ei si la o pereche care a fost foarte afectata, femela se joaca cu curul gol pe langa.......mascul. In cateva ore cred ca depun.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 3:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Hmmm... O schimbare brusca a ph-ului ii face sa se comporte asa. Modificarea valorii ph-ului e una dintre metodele inducerii depunerilor.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 3:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Cel mai probabil apa de la teava a fost in neregula. Poate au facut baietii o interventie la instalatie, au curatat bazinele de tratare a apei, au pus cam mult agent antifloculant din cauza excesului de zel etc. :crazy: Analizele de laborator sunt scumpe. Acum 3 ani cei de la compania de apa din Brasov cereau 150-200euro pentru o analiza daca-mi aduc bine aminte. Enorm tinand cont ca ar trebui sa stii ce apa ai la robinet fara sa dai alti bani in plus.

Nu diferenta de pH i-a facut sa se dea "cu rotile in sus" in felul asta :wink: .

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Soc de Ph sau apa de la retea otravitoare ???
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 10:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Mda, adevarul e dincolo de noi. Ce spui tu Cip are logica. Decat sa dau banii pe analize complexe pt o situatie pe care am depasit-o deja, mai bine iau un sistem de filtrare cu 3-4 cartuse, cel putin sa pot prevenii evenimentele de acest gen pe viitor. Gata, le-am prins in planul de investitii viitoare.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group