It is currently Tue Apr 30, 2024 5:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 8:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
AlinSaga wrote:
Cred insa ca ca naturalul este cel mai important.
In natura exista sau nu UV ? Eu zic ca da si soarele este extrem de puternic .
Exista materiale filtrante in apele naturale ale discusului? Eu zic ca da, din abundenta .
Asadar cred ca filtrul UV nu face decat sa fie un element in plus in incercarea de a creea un echilibru natural.

Bineinteles ca exista UV si in mediul natural. Doar ca acolo nu patrunde lumina prea mult in adancime sa-si faca treaba ci doar supeficial. Lampile sunt cu UV-C ...spectrul germicid din gama de UV. Din punctul asta de vedere nu prea exista sursa concentrata de UV-C care sa dezinfecteze toata apa. Mai mult apa acida ... taninul din apa tine bacteriile sub control. In plus in unele zone apa e curgatoare. Oricum eu nu sunt impotriva utilizarii lampilor de UV-C, era doar o remarca. :D

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 9:34 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Si eu sunt de acord cu filtrul UV inaintea oricarei alte modalitati medicamentoase de purificare a apei. Iata dovada :

Filtru UV care se alimenteaza din filtrul intern Bluewave.
Image

Si iata rezultatul: apa cristal -in stanga se vad jaluzelele aflate la peste o jumate de metru
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Sat Apr 16, 2011 7:53 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Pui de discus in plantat. Deci se poate.
Foarte frumos urmatrul montaj:
http://www.youtube.com/watch?v=qHZxdplzQAc&NR=1


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Sat Apr 16, 2011 9:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Intr-adevar montajul este reusit si scoate in evidenta detalii excelente dar nimic nou sub soare in materie de pui in plantat si ma refer la selectia naturala: peste 100 de icre depuse, aproximativ 60 de alevini eclozati, la zbor au iesit vreo 40 si la 2 saptamani mai erau maxim 20 apoi nu au mai existat cadre largi sa ii numar caci probabil erau mult mai putini. Oare ajunge vreunul la maturitate? Posibil.
Eu as zice ca e un mic esec dar pot sa spun din proprie experienta ca am reusit performanta intr-un plantat de a creste 25 pui (din peste 150 iesiti la zbor) pana la 8 cm cand i-am instrainat pentru ca nu aveau forme reusite.
Aici totul depinde de soarta si nu ai control asupra puilor. La fel ca in natura. O fi bine..., o fi rau? Depinde de scopul urmarit.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Sun Apr 17, 2011 10:53 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
mariusvlad wrote:
Intr-adevar montajul este reusit si scoate in evidenta detalii excelente dar nimic nou sub soare in materie de pui in plantat si ma refer la selectia naturala: peste 100 de icre depuse, aproximativ 60 de alevini eclozati, la zbor au iesit vreo 40 si la 2 saptamani mai erau maxim 20 apoi nu au mai existat cadre largi sa ii numar caci probabil erau mult mai putini. Oare ajunge vreunul la maturitate? Posibil.


Te-ai gandit de ce in natura pestii depun milioane de icre si desigur doar unii vor ajunge la maturitate ? Acolo actioneaza selectia naturala, doar cei rezistenti la boli, doar cei care maninca, doar cei cu instincte de supravietuire puternice ajung la maturitate.
Acolo unde omul intervine , de cele mai multe ori aceste elemete primordiale sunt lasate pe ultimul loc.
O fi bine, o fi rau...

La discus , din fericire exista resursa naturala care (cred eu) ca usor se poate combina cu cea selectata de om si problema se poate rezolva. Dar nu toti sunt atat de norocosi, la anumite rase de caini spre exemplu ne confruntam cu o majora lipsa a materialului genetic sanatos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Wed Apr 20, 2011 9:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
AlinSaga wrote:
Acolo unde omul intervine , de cele mai multe ori aceste elemete primordiale sunt lasate pe ultimul loc.
O fi bine, o fi rau...

La discus , din fericire exista resursa naturala care (cred eu) ca usor se poate combina cu cea selectata de om si problema se poate rezolva. Dar nu toti sunt atat de norocosi, la anumite rase de caini spre exemplu ne confruntam cu o majora lipsa a materialului genetic sanatos.


Aici e cu dus si intors. Daca nu intervenea omul nu aveam atatea varietati de discus si nu numai. Incrucisarile cu salbaticii desi ar fi ceva sanatos sa spunem, in unele cazuri ar da inapoi cu ani de zile o munca de selectie si incrucisare pentru anumite caracteristici.

E important in special ca omul sa nu-si bage prea mult coada in natura...din diferite motive. Asa se nasc catastrofe din multe puncte de vedere.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Thu Apr 21, 2011 1:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Un biotop atent amenajat este o imagine interesanta si probabil un rasfat pentru discusii salbatici. Din pacate pentru iubitorii acestui peste, biotopul inseamna apa "neagra", lemne moarte, frunze moarte, scoarta de copac si nisip. Nu exista plante submerse in habitatul discusului. Pentru a-l face interesant trebuie facut un compromis asa ca acel "colt de natura" realizat in acvariul de acasa nu exista in memoria discusului, deci nu vad cum s-ar putea simti ca acasa.
In alta ordine de idei mi se pare improprie introducerea intr-un biotop a unor linii domestice indelung lucrate in steril deoarece acesti pesti nu mai au de mult timp tangenta cu natura iar "repatrierea" fortata ar putea avea efecte negative pentru ei, nemaivorbind de atacul kitsch-ului asupra ochiului avizat.
Raman la parerea ca introducerea discusilor domestici in plantat este un moft care satisface placerea acvaristului si nu a discusului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Thu Apr 21, 2011 2:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Mar 18, 2011 5:54 pm
Posts: 131
Location: sighetu marmatiei
mariusvlad wrote:
Raman la parerea ca introducerea discusilor domestici in plantat este un moft care satisface placerea acvaristului si nu a discusului.

hmmm,(greu recunosc)mare are dreptate ai!Dar nu cred ca pe ei deranjeaza cu ceva plantele in+,mai degraba "golul"in streril!sau cei 320W(fara de care n-am cum sa-mi cresc plantele)?? :lol:

ps. asta cu chiciul,nu am inteles?!Eu am in casa un chici si nici n-am stiut? :o ok daca imi dovedesti,atunci,t-il dau cadou,si ma las si de meserie,NU,nu la acvaristica m-am referit aia n-o las niciodata,eventual ma duc la tine de "ucenic"(meseria mea e in striansa legatura cu arta si moda).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Thu Apr 21, 2011 5:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
goldman wrote:
asta cu chiciul,nu am inteles?!.

Imagineaza-ti urmatoarea situatie: stai pe un fotoliu relaxat in fata unui acvariu imens, apa de culoarea ceaiului, radacini, in fundal scoarta de copac, pe substrat frunze de catappa, o lumina difuza ca la asfintit si in surdina muzica de camera. Cand contemplezi mai bine si incerci sa simti fiorul amazonului in vine, intra o pereche de BLUE DIAMOND in prin plan urmat de un RED MARLBORO.
Are caracteristicile unui kitsch sau nu?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Fri Apr 22, 2011 4:34 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
NU stiu de ce considerati kitsch un acvariu plantat, cu plante, radacini, frunze, plin de culoare si viata.
Nu discut de considerentele practice ale celor care practica reproductia dar Eu cred ca kitsch este atunci cand bagi discusii in eprubetele mari numite acvarii.

Sunt de acord ca exista si dezavantaje ale unui plantat. Spre exemplu chiar acum a trebuit sa aspir destul de multa murdarie care se infiltrase in pietris dar dupa ce am mai plantat un echinodorus gigant , chiar ma bucur de priveliste iar discusii nu par deloc suparati ci par avea placere sa se strecoare printre frunze si tije.
Asa ca ..avem parere diferita despre kitsch .

Totusi ma simt fortat sa accept ca nu este foarte usor sa cureti murdaria din pietris mai ales cand imi lipseste pompa/gura aspiranta de pe fundul bazinului.
E posibil sa incerc un "proiect" anume sa pavez fundul acvariului cu gresie imitatie piatra lipita cu silicon iar plantele sa le plantez in ghivece speciale .
Cand va veni momentul schimbarii (aveam intentia unui bazn mai mare dar nu am avut nici bani si nici sticla de 10) am sa va tin la curent cu rezultatul .

Trebuie sa dau "dreptate" unui antevorbitor, fug ca draku de tamaie de plante . Fug sa se piteasca-n plante ca maimutele :lol: Sau poate discusii mei nu si-au pierdut inca instinctele ancestrale :roll:

mariusvlad wrote:
Nu exista plante submerse in habitatul discusului. Pentru a-l face interesant trebuie facut un compromis asa ca acel "colt de natura" realizat in acvariul de acasa nu exista in memoria discusului, deci nu vad cum s-ar putea simti ca acasa.
In alta ordine de idei mi se pare improprie introducerea intr-un biotop a unor linii domestice indelung lucrate in steril deoarece acesti pesti nu mai au de mult timp tangenta cu natura iar "repatrierea" fortata ar putea avea efecte negative pentru ei, nemaivorbind de atacul kitsch-ului asupra ochiului avizat.
Raman la parerea ca introducerea discusilor domestici in plantat este un moft care satisface placerea acvaristului si nu a discusului.


Putin mai jos dovada.

Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group