It is currently Thu May 02, 2024 5:56 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Plante Cu frunze grele
PostPosted: Thu Mar 25, 2010 12:02 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Majoritatea speciilor de cryptocorinae sunt umbrofile, aspect ce determina portul anormal al exemplarelor din poze.
Nu are rost sa chinui restul plantelor prin reducerea iluminarii, este suficient sa le replantezi in zone mai umbrite, eventual chiar sub protectia unui echinodorus mai viguros.
Un alt aspect, inrudit insa, este culoarea substratului. Lumina sprijinita si de reflectoare este partial redirectionata, astfel ca deruteaza orientarea plantei, ajungandu-se pana la curbarea tulpinelor (chiat si cele lemnoase) si dezvoltarea "cu verde in jos".

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Plante Cu frunze grele
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 7:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Crypto, alea ar putea avea boala cryptocorynelor. In cazul asta lasa-le ca-si vor reveni dupa 2-3 saptamani. Eu am insa o teorie. Nu vrei tu sa faci un test de calcar nisipului? S-ar putea sa ai surprize. Scoate putin nisip, usuca-l cu servetele ca sa nu pierzi timpul si pune niste detartant peste el. La acelasi tip de Crypto eu asa am rezolvat dilema. Bineanteles ca pot fi si cauzele aratate de colegii nostri dar am eu asa, un feeling.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Plante Cu frunze grele
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 10:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Nustiu sincer ce sa zic ca sa nu par prea increzut si plin de sine, insa cand am luat pietrisul, acum un an nici gand nu aveam sa verific petrisul de reactii de prezenta a calcarului pentru a nu afecta plantele, intr-un mod s-au altul. In primul si primul rand imdeiat dupa achizitie am scos putin petris din sacul cumparat, l-am spalat bine si am turnat peste el niste otet alimentar si l-am lasat pentru 10 minute "singurel". Surpriza in aceasi seara am alergat la petshopul cu pricina si am luat un alt sac cu un altfel de pietris (actualul) din acvariu, am efectuat acelasi test (am stat cu urechea pe marginea paharului si eu si nevasta, ba si un prieten, care intrase la o bere de radea de mine). Deabia dupa aia l-am bagat in acvariu. Am dGh la robinet 12-14 nu am filtru RO si oare puteam sa bag pietris calcaros pentru mister Symphysodon cand stiam ca prefera duritate 4 grade?

Insa oricum promit sa mai fac o data testul ca in timp cine stie ce poate scoate pietrisul asta, nu?

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Plante Cu frunze grele
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 11:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Vlad, nu otet frate, detartant. Un prieten de-al meu de pe alt forum pe care il cunoastem mai multi colegi de aici si care e mai mult preocupat de aquascaping decat de pesti avea probleme asemanatoare cu majoritatea Cryptocorynelor din bazin. Cu toate ca facuse testul initial cu otet, cand a turnat detartant mai avea putin si exploda. Crypto nu suporta nici nisipul calcaros nici CO2-ul. Poti observa daca ai reactor intern cum planta din apropiere se va culca si mai tarziu se va topi pur si simplu. Daca ma uit si la Barclaya, ti-am spus ca am un feeling.Bineanteles ca e doar o parere dar mai stii.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group