It is currently Fri May 17, 2024 10:23 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Tue Dec 06, 2011 10:24 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 03, 2011 11:01 pm
Posts: 25
Location: Constanta
Va salut de la mare.Aici e frig, vreme buna de stat in casa si de facut schimbari in setup si schimburi de apa.Am dat cei 6 Blood Parrot pe care ii aveam.Mentionez din start ca sunt cei mai frumosi pesti pe care i-am avut pana acum, comportamentul lor este interesant, dar tinand cont de faptul ca aveam acvariu descoperit, trebuia sa adun cate 3-5 l de apa de pe parchet, zilnic.Si nu era tocmai placut.Cu ajutorul lui izet_serghiun, care si i-a dorit, am primit la schimb 6 pui discus undeva la 7 cm + unul dintr-o ponta recenta pe la 5 cm (m-a atras culoarea lui si am vrut sa vad cum o sa ajunga), multiple varietati, in special Pigeon si Red-Turqoise pe care vreau sa ii cazez in vechiul acvariu.O sa va prezint in continuarea configuratia:
-Un acvariu marca AquaZonic cu dimensiunile 90x45x45,
-O lampa hang-on 4x39w (legate la 2 intrerupatoare astfel- 1 white+1 blue,1 white+1 purple ), conectata la o priza isotronic programabila, lampa are lipita pe protectia tuburilor o instalatie de moonlight pe leduri (conectata la o priza mecanic programabila)
-Overflow integrat, acvariul fiind prevazut cu un mic sump acrilic w/d din fabrica (aprox 60 L)
-Pompa de apa Vivaria 1000 l/h-debitul este mai mult decat multumitor
-Incalzitor Aquael Comfort Zone 25W-am setat temperatura la 30 grade
-Ca medii filtrante am folosit burete (pad-uri) si bureti rotunzi de bucatarie iar in compartimentul pre-filtrare am ceramica, bio-balls si burete.Intentionez sa adaug niste zeolit in acest compartiment
-Nisip de cuart alb-brun de la Baumax (cel la 25 ron sacul de 25 kg).
Acvariul a fost golit de tot, inclusiv pietris si apa.Am spalat foarte bine componentele overflow si peretii acvariului de calcar.
Deoarece tot trebuie sa restartez setup-ul, am decis lipirea unui background gata confectionat.Siliconul Bison, special pentru acvarii, a fost lasat la uscat 8 ore, era tun.Am umplut acvariul cu apa pentru a facilita eliminarea substantelor toxice.Cum ar trebui sa procedez de aici? Cat sa las apa in el? Cand sa fac schimburi?
Pentru substrat am pregatit 2 pungi x 5l de Aqua Basis (pe punga e marcat "pt acvarii intre 100-200l), am luat 2 pentru prelungirea duratei de actiune.Peste acesta voi aseza nisipul de cuart.Merge direct sau e necesara o plasa?
Intentionez dupa inca un schimb de 100% din apa sa adaug substrat si pietris si sa las acvariul la ciclat cateva zile, mentionez ca buretii, ceramica si bio-balls din compartimentele filtrare si pre-filtrare nu s-au spalat, oricum voi adauga si un JBL Filter Start pentru accelerarea ciclarii.
Astept niste comentarii si sugestii ce nu vor fi irosite si pentru care va multumesc anticipat.Un filmuletz cu viitorii stapani:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Wed Dec 07, 2011 1:20 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Stefan recomand acvariul steril pt inceput.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Wed Dec 07, 2011 10:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 05, 2010 11:38 pm
Posts: 389
Location: IASI
salut!
se vede ca discuseii is cam stresati, poate din cauza SPATIULUI PRE MARE!
sfatul meu , care am crescut si eu discusi de la aceeasi dimensiuni si am avut o multitudne de probleme , este sa ii tii intr-un acvariu mai mare si steril!
apoi cand mai cresc sa incepi incetul cu incetul sa le pui nisip, plante (ai mei au cateva luni bune si au crescut ceva (7-9 cm) si abia acum sunt la stadiu de pietris!)
un alt sfat este sa nu te zgarcesti la un filtru extern si eventual un sterilizator!
in rest cel mai bine e sa inteebi pe altii mai cu experinta, ca sunt o groaza pe acest forum!
multa bafta cu ei!

_________________
Inteligenţa este aroganţă educată! -Aristotel
http://www.youtube.com/watch?v=2vR2Wt7H ... ature=plcp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 1:32 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 03, 2011 11:01 pm
Posts: 25
Location: Constanta
Sal Cristi.Deja am cumparat un filtru extern, este un Aqua Pro 800, capacitate 800 l/h,un UV este in proiect.Discusii au fost mutati intr-un acvariu mai mare, cel de 182 l.Momentan intentionez sa ma complic putin si sa ii tin in plantat.Mai ales ca nu sunt speriosi, vin la geam si mananca.Adica nu stau retrasi printre plante.O sa am ceva probleme la sifonare dar imi asum consecintele.
Ce varietati ai? Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 6:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 05, 2010 11:38 pm
Posts: 389
Location: IASI
mersi la fel! uite aici un link cu acvariul meu
http://www.youtube.com/watch?v=6KBNqhK1sGk
sa te bucuri si tu de ei si sa dea Domnul sa nu ai probleme!

_________________
Inteligenţa este aroganţă educată! -Aristotel
http://www.youtube.com/watch?v=2vR2Wt7H ... ature=plcp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Noutati
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 4:09 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 03, 2011 11:01 pm
Posts: 25
Location: Constanta
Deoarece testele au aratat parametri convenabili (No2-0, NH4-0, No3-5, PH-7,5, KH-12, GH-16, ultimele ma ingrijoreaza putin), am cutezat sa adaug acum 3 zile si puii in bazinul plantat.Dupa o scurta perioada de acomodare de cateva ore bune, in care au stat ascunsi printre plante, au iesit la explorat, in frunte cu unul din leader-ul clar stabilit indiscutabil.A doua zi deja nu se mai ascundeau si veneau in partea din fata a bazinului, mai slab plantata.S-au invatat sa iasa si la mancare (mentionez ca ii hranesc cu tetra discus si mixtura, crescand de la 3 mese la 5-6 mese/zi), mixtura o ciugulesc din mana.Comportamentul este imbucurator, nu se streseaza asa usor, leader-ul era pe langa mana mea cand plantam niste Heteranthera primita ulterior (multumesc colegului cosmin.g).Au putin piper, la unii le dispare mai mult, la altii mai putin in functie de starea de moment.Temperatura apei o mentin la 30 grade cu ajutorul a doua incalzitoare Resun (unul in comprtiment pompa apa si unul in bazin).De asemenea am mai achizitionat un filtru extern canistra Aqua Pro cu capacitate 800 l/h, material filtrant siporax burete bio si zeolit adaugat de mine.La retur are un tub cu orificii, pe care l-am indreptat in sus pentru a evita curentul puternic in avariu.In bazin, mascat foarte bine, mai exista si un filtru intern SunSun (cel cu jeturi de apa, care sporeste oxigenarea acvariului).Atasez niste poze si astept niste comentarii si sugestii pentru a corecta eventualele erori (va rog doar sa nu-mi recomandati acvariul steril, alegerea deja am facut-o :D)
http://imageupload.org/?d=BE57F8D61
http://imageupload.org/?d=D925FA131
http://imageupload.org/?d=E619D7081
http://imageupload.org/?d=1AD6586F1
http://imageupload.org/?d=97CF16851


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 12:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sunt frumusei.Schimburi dese de apa daca ai timp si 4-5 mese pe zi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Sat Dec 17, 2011 4:52 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 03, 2011 11:01 pm
Posts: 25
Location: Constanta
Multumesc.Mese cam 5-6 pe zi, cam o data la 2 ore, alternez tetra discus cu mixtura.Iar schimburi de apa, momentan doar de 3 ori pe saptamana, 30%.drdiscus, fiind mai experimentat in distingerea varietatilor, imi poti spune si mie ce sunt din ce vezi? Eu disting doar vreo 2 pigeoni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Sat Dec 17, 2011 7:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu prea imi dau seama dar cel mai bine stie cel de la care-i ai.Ceva Tangerine, Pigeon.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l
PostPosted: Wed Dec 21, 2011 2:01 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 03, 2011 11:01 pm
Posts: 25
Location: Constanta
Pentru ca fondurile nu-mi permit momentan sa achizitionez o instalatie CO2 pe butelie si nici nu vreau sa folosesc Easy Carbo sau alte prostii de genul in acvariu, m-am decis sa imi confectionez o bomba CO2, mai ales ca este relativ simplu de realizat si ma va ajuta si un prieten acvarist.Am pregatit deja PET, furtun, T cu robinet, valve antiretur, numarator de bule, urmeaza sa-mi cumpar un difuzor ceramic.Intrebarea mea este: daca difuzorul il plasez in sump, in compartimentul pompei de apa, va avea aceeasi eficacitate, sau este necesar sa-l bag in acvariu? Ma gandesc ca oricum apa este recirculata.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group