It is currently Sun May 19, 2024 1:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Tue May 14, 2013 12:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
si eu am acvariu plantat...
si si eu am avut probleme cu algele
am cel putin 20 ancistrusi in acvariu
si cel putin 30 melci pomaceea
pentru aia... algele mele nu se opreau din crescut...
treaba cu sae... pentru mine nu a functionat niciodata mai degraba as recomanda molly decat sae.
de cand am discusi... am facut 3 schimbari in acvariu si au inceput sa dispara algele
1. am crescut temperatura de la 24 la 29 grade
2. schimb 20%-25% apa o data la doua zile
3. mi-am luat plante de suprafata.. (care s-au dezvoltat excelent.. si nu imi afecteaza cresterea celorlalte plante, ba chiar cresc mult mai bine decand nu mai se pun atatea alge pe ele... iar discusi mai timizi se ascund sub ele, si sunt si ei impacati ca stau ascunsi... si si eu ca ii vad :D )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Tue May 14, 2013 12:29 am 
Offline

Joined: Mon May 13, 2013 4:27 pm
Posts: 83
Location: Bucuresti
ursako wrote:
si eu am acvariu plantat...
si si eu am avut probleme cu algele
am cel putin 20 ancistrusi in acvariu
si cel putin 30 melci pomaceea
pentru aia... algele mele nu se opreau din crescut...
treaba cu sae... pentru mine nu a functionat niciodata mai degraba as recomanda molly decat sae.
de cand am discusi... am facut 3 schimbari in acvariu si au inceput sa dispara algele
1. am crescut temperatura de la 24 la 29 grade
2. schimb 20%-25% apa o data la doua zile
3. mi-am luat plante de suprafata.. (care s-au dezvoltat excelent.. si nu imi afecteaza cresterea celorlalte plante, ba chiar cresc mult mai bine decand nu mai se pun atatea alge pe ele... iar discusi mai timizi se ascund sub ele, si sunt si ei impacati ca stau ascunsi... si si eu ca ii vad :D )


Eu un mare chin cu plantele de suprafata.... Cum aduni resturile dupa cetunzi substratul sau restul plantelor ?
Cum aduni biofilmul? Cum montezi un surface skimmer ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Tue May 14, 2013 1:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Daca aveti fosfati in acvariu= principalul motiv ca aveti alge, chiar daca testele va arata ca sunt mici ( aici nu se pune JBL sau ceva din aceeasi categorie pentru ca dau valori cam departe de realitate; vedeti salifert sau si mai bine hanna) cum spuneam testele va dau valorile fosfatilor anorganici, pe cei organici nu-i detecteaza si nici phosfat remover nu-i inlatura , o solutie e sa folositi plante mari cu frunze aeriene ce traiesc cu radacinile in apa gen philodendron acestea absorb cantitati mari de fosfati, in rest sigur mai sunt cauze care ajuta lumina improprie (6500 kelvin Amano merge pana la 8000 k), filtrare defectuoasa etc , sigur in cazul plantatelor unde fertilizati se complica treaba


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Tue May 14, 2013 1:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
NightOwner wrote:
Eu un mare chin cu plantele de suprafata.... Cum aduni resturile dupa cetunzi substratul sau restul plantelor ?
Cum aduni biofilmul? Cum montezi un surface skimmer ?

si cu ...... in ...... si cu sufletu'n rai...
simplu
surface skimmer nu iti montezi...
biofilmul nu se mai vede :D
ce sa tunzi? substratul? nu iti recomand asta
iar cand tunzi plantele poti arunca si o parte considerabila din plantele de suprafata, pentru ca in general se inmultesc suficient de repede


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Tue May 14, 2013 9:46 am 
Offline

Joined: Mon May 13, 2013 4:27 pm
Posts: 83
Location: Bucuresti
oceanG wrote:
Daca aveti fosfati in acvariu= principalul motiv ca aveti alge, chiar daca testele va arata ca sunt mici ( aici nu se pune JBL sau ceva din aceeasi categorie pentru ca dau valori cam departe de realitate; vedeti salifert sau si mai bine hanna) cum spuneam testele va dau valorile fosfatilor anorganici, pe cei organici nu-i detecteaza si nici phosfat remover nu-i inlatura , o solutie e sa folositi plante mari cu frunze aeriene ce traiesc cu radacinile in apa gen philodendron acestea absorb cantitati mari de fosfati, in rest sigur mai sunt cauze care ajuta lumina improprie (6500 kelvin Amano merge pana la 8000 k), filtrare defectuoasa etc , sigur in cazul plantatelor unde fertilizati se complica treaba

Este ca si cum ai merge cu ochii inchisi. Iti trebuie fff multa experienta pt a observa acvariul. Cand se inverzesc geamurile e clar ca PO4 este sus. Mi-a luat vreo 2 ani sa ma prind ca exista si forma organica si anorganica a fosfatului si ca desi testele spun po4 0 realitatea este alta. Marea problema in plantat este ca plantele nu consuma po4 organic si trebuie adaugat fertilizant . La fel si cu nitratul.
Sau trebuie sa cultivi bacterii mineralizatoare care transforma po4 si no3 organic in anorganic dar atunci ai fi preocupat de bunastarea bacteriilor in loc sa ai grija de plante si pesti :-(

Scaparea mea a venit de la reactorul de purigen care elimina No3 si PO4 in forma organica si nu are nici o treba cu forma mineralizata anorganica Po4 si No3 .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Mon May 20, 2013 1:50 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
@NightOwner - poti sa dai mai multe detalii despre reatorul purigen. L-ai cumparat de undeva sau este DIY? Care e principalul lui scop?

Multumesc.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Mon May 20, 2013 2:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
LucianVlad wrote:
@NightOwner - poti sa dai mai multe detalii despre reatorul purigen. L-ai cumparat de undeva sau este DIY? Care e principalul lui scop?

Multumesc.


http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=16&t=5534

Cu placere ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Mon May 20, 2013 3:11 pm 
Offline

Joined: Mon May 13, 2013 4:27 pm
Posts: 83
Location: Bucuresti
Nimeni wrote:
LucianVlad wrote:
@NightOwner - poti sa dai mai multe detalii despre reatorul purigen. L-ai cumparat de undeva sau este DIY? Care e principalul lui scop?

Multumesc.


http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=16&t=5534

Cu placere ;)

Exact !

L-am construit dupa indicatiile lui Bitanu !
:-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Mon May 20, 2013 3:48 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 18, 2011 4:10 pm
Posts: 27
Location: Cluj-Napoca
Si eu am avut alge brune si filamentoase si pestele SAE nu le-a mancat
M-am procopsit cu ele de la un petshop (plante noi)
Am redus lumina la 4-5 ore pe zi si am eliminat frunzele de plante invadate inca de la inceput (plantele s-au regenerat)
Am facut schimburi de apa mai des dacat de obicei
In 3-4 sapt am scapat de ele
trebuie rabdare
(Daca plantele nu sunt scumpe poti renunta la ele)
succes


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: alge - nu pot scapa de ele
PostPosted: Mon May 20, 2013 4:15 pm 
Offline

Joined: Mon May 13, 2013 4:27 pm
Posts: 83
Location: Bucuresti
LucianVlad wrote:
@NightOwner - poti sa dai mai multe detalii despre reatorul purigen. L-ai cumparat de undeva sau este DIY? Care e principalul lui scop?

Multumesc.

Este DIY, principalul lui scop este sa retina compusii organici din apa.
Asta inseamna ca, acesti compusi nu se mai transforma in no3 si po4 .
Tinand elementele astea sub control pot fertiliza cu forma lor mineralizata (anorganica) pentru necesitatile plantelor.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group