It is currently Thu May 02, 2024 10:07 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Mutare discus din steril in Plantat
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 10:12 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Acum sa nu se inteleaga ca renunt la plantat deoarece am avut pierderi (chiar deloc si pot spune ca sunt mandru de pestii mei crescuri de la 9 cm in plantat si pana acum- masculii au 19cm iar femelele 16-17), intr-adevar m-am confruntat cu ceva probleme minore ....dar munca depusa a fost me masura. Acum renunt la plantat din doua motive :
1. m-am mai lenevit si pot spune ca m-am saturat de curatat nisipul in care nici nu crezi, pana nu vezi, cata mizerie se aduna
2. neavand decat 2 acvarii, cel de 300L si unul de 180pe care l-am transformat in acvariu de reproducere nu am alta optiune decat sa tin puii (dupa ce ating 4-5cm) in cel de 300 iar in acest caz substratul trebuie sa dispara (am sa pastrez cioatele cu anubii si un lotus in ghiveci)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Femela cu probleme
PostPosted: Mon Oct 15, 2012 8:42 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
:) Asa cum era de asteptat iata ca au aparut primele probleme. Femela de discus care adepus de 3 ori pana acum in acvariu plantat cred ca are ceva probleme. Mereu sta , pe fundul bazinului si se uitat in substratul de quart ca si cum ar avea ceva acolo. e foarte protectoare cu acea zona,dar nu are nimic ce apara, se comporta de parca ar avea icre sau ceva, orice peste care se apropie prin zona, cory sau alt discus imediat il fugareste , are deja o luna si jumatate de cand nu am vazut-o sa manance , masculul mai manca din cand in cand , dar ea nimic. Problema e ca din cand in cand se freaca de frunza de echinodorus, dar nu are nimic semne pe exterior, si tind sa cred ca are ceva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutare discus din steril in Plantat
PostPosted: Tue Oct 16, 2012 11:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Femela sta numai cu capul in jos sau inoata si normal?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutare discus din steril in Plantat
PostPosted: Tue Oct 16, 2012 8:01 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Nu pare sa aiba probleme cu genul asta, inoata normal. mai sta si cu capul in jos fugareste pe toata lumea..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutare discus din steril in Plantat
PostPosted: Sat Oct 20, 2012 10:41 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Saptamana aceasta am schimbat de 2 ori cam cate 30 % din apa , si ca atare perechea a depus din nou. Parerea mea e ca, dupa ce mascul a micat icrele, femela a confundat granulele de nisip de quart cu icrele, am ales ca substratul este plin de melcisori care il miscau usor. Si totusi atat femela cat si masculul nu mananca, desi uneori imi face impresia ca ar mai mancata cate ceva. Iar in privinta scarpinari de plante crede0ti ca ar fi ok sa pun niste gyrodol 2?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group