It is currently Sat Apr 20, 2024 7:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Mon Dec 03, 2012 3:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
ADX wrote:
Despre asta vorbim aici: o pereche, integrata intr-un mediu tip biotop, echilibrat biochimic, in care sa regasim si alte elemente din ecosistemul discusului.
Dincolo de lozinci si mituri, daca ai argumente impotriva lui, te rog sa le "pui pe masa" si sincer iti spun ca voi fi foarte deschis, chiar dispus sa renunt, daca o sa gasesc o logica imbatabila in argumentatie.

Nu era vorba de tine cu o pereche. Am si scris ca doar pentru o pereche se poate. Si eu am avut la un moment dat si a fost ok.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Mon Dec 03, 2012 4:11 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
mmdiscus wrote:
(e cumva saratura? :( )
Au trecut multe prin el... la un moment dat a gazduit si un clownfish (Premnas biaculeatus).
mmdiscus wrote:
Totusi un acvariu care va avea peste 100 litri de apa net nu prea este un nano nici chiar pentru discusi.

Sa ne jucam un pic cu cifrele, sa vedem pentru ce reprezinta "nano", un volum de 100 litri :): Socoteala nu cred ca este un secret pentru cineva, iar raspunsul este o suta de miliarde de litri. Cu alte cuvinte, strict matematic, un bazin de 100 de litri este corespondentul "nano" al unui lac cu o lungime de 10 kilometri, o latime de un kilometru si o adancime medie de 10 metri. Evident, noi folosim termenul in sens literar si acvaristic, nu in sens matematic :).

Revenind, insa, la problema, nu stiu daca s-a inteles prea bine, de catre toata lumea, ce am vrut eu sa supun dezbaterii. Eu inteleg conceptul de nano, in domeniul acvaristicii, ca fiind cel mai mic volum care sa ofere conditii decente unui biotop ...si asta as fi vrut sa vad: argumente aduse pentru volumul pe care fiecare dintre voi il considera minim pentru a servi un astfel de scop. Eu am ales 120 brut, pentru ca am considerat ca 50 litri pe cap de discus mi se par ok, in conditiile unei filtrari biologice standard. Daca sunt alte pareri, le astept.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Mon Dec 03, 2012 4:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
ADX sunt suficienti 100 litri la o pereche de discusi pt a le asigura un trai decent, chiar si 60-80 litri sunt ok dar in locul tau as mai umbla putin la inaltime deoarece 40 cm mi se par cam la limita pt niste discusi adulti (nu sub limita dar nici optima) iar o inaltime mai mare (50-55 sau chiar 60 cm) cred ca ar face si ansamblul sa dea mai bine si deasemenea crengile mai ales daca le pui atirnate ar putea sa fie aranjate mai estetic astfel incit pe sub ele sa mai aiba loc si pestii. Deasemenea daca mai bagi si niste ''nuferi'' cu radacini care se duc in jos vreo 10 cm ma gindesc ca niste discusi ceva mai maricei or sa incapa pe sub ele cam la limita. Nu intelege acum ca zic ca bazinul pe care vrei sa il faci tu nu ar putea sa arate frumos dar eu l-as face Lxlxh=80x40x50-60 cm...asa l-as vedea eu...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Mon Dec 03, 2012 5:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ar trebui să stabilim reperele obligatorii impuse de spațiul/volumul existent utilizat complet, felul și numărul peștilor care au aceleași cerințe fată de biotopul existent și a celorlalte viețuitoare și consumatoare de toxine, oxigen, bioxid de carbon, duritate, tipul și durata iluminării maxime, calitatea apei cu care se fac schimburile, tehnica folosită la măsurarea, controlul și reglarea parametrilor care asigură funcționarea corectă, capacitatea maximă a filtrării biologice etc.
Ținând cont de acestea să fie enunțate preferințele îngrijitorului, viețuitoare, densitatea plantelor, natura decorului, lemn, piatra, nisip, etc.
Dacă apar discrepanțe să fie efectuate modificările necesare-posibile fără modificarea scopului inițial.
De fapt, cam ce ți-ai dori, Adi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Mon Dec 03, 2012 5:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Ioan C. wrote:
De fapt, cam ce ți-ai dori, Adi?


Cu asta ar fi trebuit să începem fiecare :lol:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Tue Dec 04, 2012 1:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dimensiunile acvariului și spațiul necesar peștilor pentru a se putea mișca cel puțin ca un om într-un corset limitează drastic posibilitățile de amenajare. Un strat de nisip de 3cm și nivelul apei la 2cm sub marginea de sus reduc deja înălțimea la 35cm.
Discusii evită cat pot atingerea de vreo suprafață, așa că rădăcinile plantelor plutitoare vor reduce și ele spațiul rezervat mișcării și va trebui să fie cat mai rare și scurte.
Pietre mari și buturugi care reduc volumul apei și al spațiului de înot se exclud din capul locului, dar rădăcini subțiri ar putea fi plasate în așa fel ca să poată trece peștii ușor printre ele.
Plante cu frunze mari și late nu sunt nici ele potrivite cu scopul acvariului. Melci n-aș introduce, pentru că sunt greu de eliminat, înfundă pompele de apă și furtunul cu care aspiri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Tue Dec 04, 2012 3:05 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Ioan C. wrote:
Plante cu frunze mari și late nu sunt nici ele potrivite cu scopul acvariului.
... dar sunt pe placul discusilor. Depun frecvent pe frunzele de Echinodorus cordifolius.
Ioan C. wrote:
Melci n-aș introduce, pentru că sunt greu de eliminat, înfundă pompele de apă și furtunul cu care aspiri.
Pomacea si neritinele sunt usor de controlat. Neritinele sunt chiar dificil de reprodus si sunt mari consumatori de alge. Nu ma impiedica efectiv la cuatenia in acvariu. La sifonare mai problematici sunt crevetii, khuli si loricariile.
Daca dimensiunile discusilor se limiteaza pe la 16 cm, poate iesi ceva frumos.N-as pune nici o planta; emersele in absenta submerselor nu ma incanta.
Decor mai volumios se poate simula in spatele acvariului, ca o diorama. Polistiren, ciment si gata bolovanu'. Doua ramuri cu poliomielita avansata, pe un fundal negru. Cand mai ai drum prin Targoviste, treci pe la mine.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Tue Dec 04, 2012 4:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Dragosdiscus wrote:
Decor mai voluminos se poate simula in spatele acvariului, ca o diorama. Polistiren, ciment si gata bolovanu'. Doua ramuri cu poliomielita avansata, pe un fundal negru. Cand mai ai drum prin Targoviste, treci pe la mine.
Poate ne incinti cu o poza.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Tue Dec 04, 2012 4:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dragosdiscus wrote:
... dar sunt pe placul discusilor. Depun frecvent pe frunzele de Echinodorus cordifolius.
Se poate alege o varietate de Echinodorus care nu crește înalt, dar în lipsa lor vor depune ei și pe alte suprafețe. Dacă nu vrea Adi să-i reproducă în "Nano" n-are importanță ce se întâmplă cu icrele.
Dragosdiscus wrote:
Pomacea și neritinele sunt ușor de controlat. Neritinele sunt chiar dificil de reprodus și sunt mari consumatori de alge.
Da, alge consumă binișor, dar mi-au umplut acvariul cu ouă și cu peria de rădăcină sau de plastic n-ai nici o șansă să le dai jos, eventual cu o lamă de cuțit. Frumusețea lor m-a făcut să le aduc în acvariu. După câteva săptămâni le-am făcut vânt și cred că n-o să le mai vreau în viața asta. E adevărat că am eu ceva adânc înrădăcinat în mentalitate împotriva tuturor melcilor de acvariu. (Cu excepția Anentomelor!) Probabil că nu-i o mentalitate tocmai răspândită, dar mie nu mi mai trebuie,... deocamdată.
Dragosdiscus wrote:
N-aș pune nici o plantă; emersele în absența submerselor nu mă încântă.
Adicăăăăăăă,... emerse n-ai pune, în lipsa submerselor? Dar parcă era dorința lui Adi să aibă și plante submerse, sau?!
Dragosdiscus wrote:
Decor mai voluminos se poate simula în spatele acvariului, ca o diorama. Polistiren, ciment și gata bolovanu'. Două ramuri cu poliomielita avansata, pe un fundal negru.
Două ramuri cu,...ce?!
Cu Poliomielita?! și încă nici macar începătoare, ci de-a dreptul avansată! Oare la ce ți-a fost gândul când ai scris denumirea asta? ;) Eh, stresul nostru de toate zilele, îl cunosc și eu, bine´nțeles.
Dragosdiscus wrote:
Când mai ai drum prin Targoviste, treci pe la mine.
O să încerc, mulțumesc pentru invitație!
Suit ac ia-i aredast-o lui Adi, dar,... in psot prae atlefl. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Wed Dec 05, 2012 10:15 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Ioan C. wrote:
Dragosdiscus wrote:
N-aș pune nici o plantă; emersele în absența submerselor nu mă încântă.
Adicăăăăăăă,... emerse n-ai pune, în lipsa submerselor? Dar parcă era dorința lui Adi să aibă și plante submerse, sau?!
Nu, nu vroia; se hotarase la plante plutitoare.
Ioan C. wrote:
Dragosdiscus wrote:
Două ramuri cu poliomielita avansata, pe un fundal negru.
Două ramuri cu,...ce?!
Cu Poliomielita?! și încă nici macar începătoare, ci de-a dreptul avansată! Oare la ce ți-a fost gândul când ai scris denumirea asta? ;) Eh, stresul nostru de toate zilele, îl cunosc și eu, bine´nțeles.
Trecand peste invataturile googaliste, polimielita poate conduce la deformarea membrelor. Am cunoscut un caz de-a dreptul grotesc si poate de aceea pentru mine, expresia pe care am folosit-o are putere de sugestie. Oricum, ideea mi se pare evidenta.
Ioan C. wrote:
Dragosdiscus wrote:
Când mai ai drum prin Targoviste, treci pe la mine.
O să încerc, mulțumesc pentru invitație!
Suit ac ia-i aredast-o lui Adi, dar,... in psot prae atlefl. :D

Adi este originar din Targoviste, dar invitatia este valabila, bineinteles.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group