It is currently Fri Mar 29, 2024 8:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Wed Dec 05, 2012 8:01 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salve!
Dragos, neaparat trebuie sa mai bem o bere. Sa-mi dai nr de tel pe pm.

Referitor la nano :):
Eu deja stiu in proportie de 99 la suta ce o sa fac si cum o sa iasa. Nu as vrea sa se mai raporteze discutia la dorintele mele ci la viziunea pe care fiecare participant la discutie, o are (lucru care, in mare, se si intampla :)).

Ideea era sa incercam impreuna sa construim (sau sa ucidem) un concept care, in acvaristica marina, spre exemplu, "functioneaza" de mult si castiga din ce in ce mai multi adepti. Iata o pagina in care veti putea vedea cateva imagini (poate sa faceti si cateva cumparaturi, ca e de-al nostru :P): http://accesorii-acvariu.ro/index.php/a ... 450h.html# . Intr-adevar, noi avem un "dezavantaj" prin faptul ca nu putem baga in bazin "domnisoare" in loc de discusi, dar hai sa vedem daca gasim pe undeva vreo portita de iesire. Din capul locului ar fi trebuit sa spun ca un "nano" nu trebuie sa fie alternativa la un bazin mai mare ci alternativa la un spatiu gol, in care isi poate gasi locul doar un bazin mai mic.

Acvaristica noastra, asta cu discusi, are doua directii principale:
1. Acvarii asa-numite "sterile", in care discusul este crescut in anumite conditii, avantajoase pentru dezvoltarea pestilor, dar pe care le-am tot discutat si, spre lauda noastra, le discutam in continuare
si
2. Acvarii biotop. Aici cred ca mai avem ceva de sapat, pentru ca nu orice bazin cu nisip si crengi se poate numi "biotop" si nu orice adunatura de material biologic poate sa faca parte dintr-un bazin cu o astfel de titulatura ...si ma refer atat la aranjament, cat si la compozitie... nu putine sunt cazurile in care isi fac loc plante (ba chiar si pesti) din alte arealuri, pietre care nu au ce cauta etc. Consider ca discutia este inca la inceput si sunt in asteptarea primelor poze, pe marginea carora sa discutam cat se poate de critic, pentru ca numai asa putem progresa. O sa vin si eu cu ale mele, dar asa cum am spus, asta se va intampla prin Ianuarie. Sper ca pana atunci sa mai apara cateva posturi in topicul asta :twisted:

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Wed Dec 05, 2012 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
http://www.amanotakashi.net/portfolio/a ... water.html

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Thu Dec 06, 2012 12:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
ADX wrote:
Iata o pagina in care veti putea vedea cateva imagini (poate sa faceti si cateva cumparaturi, ca e de-al nostru :P): http://accesorii-acvariu.ro/index.php/a ... 450h.html# .


ADX.... "ai bagat cutitul in rana"..... dar totusi iti multumesc ptr link: este exact acvariul care il aveam inainte "just in case" ptr tratamente.... si pe care nevasta mea a binevoit sa il arunce doar ptr ca o deranja "vizual" si habar nu avea de ce il tin gol! Cu siguranta voi face cumparaturi ptr ca nu am gasit nicaieri....

Revenind la "ideea ta".... stiam ca tu esti fixat cu 1 pereche.... dar chiar in 60L???? La cate au spus colegii pana acum.... nu are rost sa completez cu nimic avand in vedere cat de "habar-nist" sunt.
Abia astept sa iti prezint ideea ta la o scara 1:20 ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Thu Dec 06, 2012 1:38 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
60 litri? Undeva este o neintelegere. Era vorba de 120 brut (vezi inceputul topicului). Exemplul din link era pentru un marin.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Thu Dec 06, 2012 2:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ok.... greseala mea: citisem la inceput.... dar vazand linkul m-am dus cu gandul la acvariul meu care avea acelasi litraj.
Iar faptul ca e marin..... chiar nu conteaza: multi discusari s-au inspirat din sistemul de filtrare al acestui marin ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Fri Dec 07, 2012 11:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Nimeni wrote:
Ok.... greseala mea: citisem la inceput.... dar vazand linkul m-am dus cu gandul la acvariul meu care avea acelasi litraj.
Iar faptul ca e marin..... chiar nu conteaza: multi discusari s-au inspirat din sistemul de filtrare al acestui marin ;)

Pai si care e ideea?Nevasta ti-a aruncat acvariul marin?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Wed Jun 19, 2013 8:00 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
ADX ce s-a mai intamplat cu acest proiect? Ideea este geniala avand in vedere ca sunt multi cei care doresc discusi dar nu au spatiu suficient sau au un bazin mai maricel, in jurul a 300 litri sa spunem, si doresc pe langa o pereche de discusi si alte specii (cazul meu).

In 100 litri net as tine o pereche de discusi dungati, de preferinta brown, 5-10 corydoras si 10 neoni sau rhodostomusi (sau combinati). Nimic mai mult ca si fauna.
DPDV al filtrarii nu e prea complicat avand in vedere dimensiunea bazinului, o canistra externa in jurul a 900 litri pe ora fiind suficent cred eu. Se mai poate sumplimenta si cu o filtrare undergravel insa avand in vedere inaltimea relativ mica, grosimea stratului de pietris de care este nevoie fura destul de mult.
Ca si decor, o radacina intr-un colt prinsa cumva de capac care sa nu atinga substratul si sa nu acopere mai mult de o treime din suprafata acvariului. Sub ea un echinodorus care nu creste prea mare (osiris sau osiris rubra) sau un Nimphaea. Asta ar fi coltul umbrit. Eventual as mai adauga 2-3 pietre rotunde de rau care sa continue cumva miscarea data de radacina din colt. Printre pietre poate fi si o ramura ceva mai subtire si cateva frunze de migdal sau arin (ceva mai mici pt a pastra cat de cat raportul) In rest... nisip fin, alb sau crem.
Iluminarea cu led-uri (becuri cu led), doua, maxim 3 de 10W.
Daca s-ar putea incalzitor extern ar fi super.

NU MELCI. Ii am si mi-e greu sa-i tin sub control. Mi-au infundat canistra de 3 ori pana acum.

Intr-un bazin de 300... se schimba putin datele problemei. Ar mai intra o pereche de scalari, ceva apistogramme, ceva de suprafata... dar asta face subiectul altui topic.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Wed Jun 19, 2013 7:18 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
A fost o incercare... am facut cateva poze cu detalii de interior, pe care o sa le arunc zilele astea in galerie... discusii nu au ajuns inca acolo, pentru ca perechea dedicata acestui bazin m-a parasit la insistentele unui amic, ceea ce m-a determinat sa deturnez, pentru o perioada, proiectul, in sensul ca au ajuns in bazinul respectiv, pe langa cory, apistogramma si o pereche de scalari, alte cateva ciclide americane, care au pus, temporar, stapanire pe spatiul respectiv. Consider, in continuare ca ideea este ok, dar pana sa ajunga in bazin perechea de discusi pe care o am in plan, o sa mai dureze cateva luni...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Thu Apr 10, 2014 11:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
ADX wrote:
...dar pana sa ajunga in bazin perechea de discusi pe care o am in plan, o sa mai dureze cateva luni...

...şi au mai trecut câteva luni. Nimic..nimic?

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nanobiotop
PostPosted: Thu Apr 10, 2014 11:46 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Pana la urma, fara discusi. Doar Cory si Apisto.

Image

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group