It is currently Sat Apr 27, 2024 9:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: proiect nou
PostPosted: Mon Jan 14, 2013 9:13 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 16, 2012 2:01 pm
Posts: 193
Location: baicoi
salut, intentionez sa achizitionez de la hornbach un set aquapro 100 de la eheim (180 l)pe care sa il populez cu discusi. credeti ca filtrul intern (un aquaball 2212) cu care vine echipat e suficient pentru un astfel de acvariu avand in vedere ca o sa fie unul steril, cel mult semiplantat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Mon Jan 14, 2013 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Acel filtru mi se pare unul dintre cele mai slabe filtre interne (nu are pahar de retinere, se infunda foarte usor datorita suprafetei mici prin care trece apa iar daca se infunda se poate si imputi,....) iar daca luam si pretul in calcul este dupa parerea me cea mai proasta alegere . Eu am aruncat 2 aquabaluri in trecut dupa ce datorita unuia am facut varza o serie de pui. Oricum daca vinzi filtrul respectiv scoti destui bani sa iti faci o filtrare mult mai eficienta...eu pt discusi nu m-as baza pe el. Clienti vei gasi deoarece multi cind aud de eheim uita sa mai analizeze si sa mai gindeasca....

Poti folosi daca vrei musai si acel filtru doar pt filtrare mecanica dar trebuie sa il speli foarte des si oricum iti mai trebuie si filtrare biologica

In ce priveste filtrarea biologica iti prezint 2 variante:
Varianta ieftina:
Poti folosi pt filtrare vreo 2-3 bureti bolborositori mai barosani pe care ii speli intrmitent (niciodata pe ambii odata) sa zicem la 2-3-4 saptamini functie de cita mizerie se face in bazin. In cazul filtrari prin bureti bolborositori, fara a avea o filtrare biologica serioasa trebuie sa faci schimburi dese de apa pt a o mentine in parameti optimi pt dezvoltarea puilor.

Varianta mai scumpa dar si mai buna mai ales daca discusii sunt sariti de 8 cm:
Cumperi o canistra ...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Mon Jan 14, 2013 10:14 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 16, 2012 2:01 pm
Posts: 193
Location: baicoi
crezi ca ar fi o varianta mai buna un acvariu rio 180 de la juwel? incerc sa gasesc o varianta de filtrare numai pe filtru intern. ar fi posibil? am citit undeva pe forum ca e destul de riscant cu filtrul extern in momentul in care e o pana de curent, iar cum eu lipsesc destul de mult de acasa in timpoul zilei ar putea avea de suferit pestii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 12:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
De ce poate fi mai rau in cazul unei pene de curent la filtrul extern ?!Oricum nu lipsesti cu zilele de acasa , poate fi rau daca ai pene de curent acolo la o jumate de zi dar tot asa dauneaza si la un filtru intern unde materialul filtrant e oricum mai putin, asculta sfatul lui dragos ia-ti canistra sau foloseste bolborositori,lumea foloseste canistre cu succes aici pe forum , doar daca nu vrei sa-ti faci refugiu doar acesta bate filtrele externe(depinde si de ce pui in ele,debit , capacitate)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 8:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 21, 2012 5:51 pm
Posts: 29
Location: Timisoara
Aquaball-ul ala e praf!!! Am si eu unul si mi-a mancat zilele.am incercat tot soiul de medii filtrante si degeaba.Acum folosesc o canistra Eheim 2213 si intern am pus un Aquael fan2 cu care fac si aerare.Am acelasi acvariu ca si cel pe care vrei tu sa-l cumperi.Restul accesorilor sunt ok.Aaaa neoanele sunt...simple ....ca sa zic asa....o sa vrei sa le schimbi cu siguranta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 9:23 am 
Offline

Joined: Fri Nov 16, 2012 2:01 pm
Posts: 193
Location: baicoi
ei, asta e, se pare ca nu pot scapa de filtru extern. ma gandeam ca totusi, cei de la juwel au filtre interne mai bune care ar putea suplini lipsa unui extern. din cate am observat, ei nu produc filtre externe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 11:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
bmxv wrote:
ei, asta e, se pare ca nu pot scapa de filtru extern. ma gandeam ca totusi, cei de la juwel au filtre interne mai bune care ar putea suplini lipsa unui extern. din cate am observat, ei nu produc filtre externe.

Ba poti scapa.Cu unul undergravel.Ieftin si eficient.Le fac reclama de parca eu le-as face.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 1:14 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 16, 2012 2:01 pm
Posts: 193
Location: baicoi
ce model de filtru undergravel ar trebui sa iau si de unde se poate achizitiona? multumesc frumos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 2:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Cel mai ieftin si bun este cel de la Resun.Se cumpara de la pet shop sau de pe net.Este pe marimi si se poate imbina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect nou
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 2:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
De fiecare data cand ma uit la acvariu si nu mai vad nici macar un fir de mizerie in suspensie in apa il pomenesc pe Drdiscus pentru filtrul ala de substrat (undergravel) pe care mi l-a recomandat , ieftin si foarte foarte bun si o apa cristal.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group