It is currently Fri Mar 29, 2024 7:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Biotop discusi
PostPosted: Sun Dec 28, 2014 7:58 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
vreau sa schimb setupul acvariului.vreau sa încerc un acvariu biotop,voi pune ca si substrat nisip alb si câteva cioate.as pune si câteva plante.ce plante ar merge in afara de anubias?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop discusi
PostPosted: Sun Dec 28, 2014 8:57 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 04, 2010 3:58 pm
Posts: 363
Location: Iasi
Depinde ce biotop iti doresti.Daca vrei amazonian,sper sa nu gresesc, anubias-ul nu are ce cauta.Daca vrei ceva frumos poti combina anubias,cu plante lungi ca valisneria si plante de suprafata,pentru umbra.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop discusi
PostPosted: Sun Dec 28, 2014 9:12 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Amazonian as vrea.de asta as vrea sa știu pe lângă crengi si niște frunze de catapa echinodorus ar fi ok? nici nu as vrea sa pun prea mult nisip,sa pot sa-l scot ușor si sa-l spăl când este cazul.vreau sa folosesc niște leduri pentru lumina.aici as dori niște sfaturi ca nu m-a pricep deloc ce as putea folosi.multumesc anticipat pentru sfaturi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 12:17 am 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Aștept pareri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 12:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Referitor la lumina...ai capac? Poti folosi banda led, lumina calda. E mai economica, dar nu la fel de buna ca tuburile de neon.Ca plante , recomand echinodorus, valisneria, si doar pe langa ele anubias, deoarece astea au o crestere foarte inceata si au prostul obicei sa se umple de alge.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 1:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ca sa afli particularitatile plantelor va trebui sa folosesti un traducator, cred.
Pot sa-ti recomand cu multa caldura, chiar daca-i africana, Nymphaea lotus var. rubra, este, intre plante, pe masura regelui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop discusi
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 2:24 am 
Offline

Joined: Sat Apr 21, 2012 2:47 pm
Posts: 154
Location: Radauti
Cateva plante de Amazon ce se preteaza la temperaturi de 28 - 30 grade celsius sunt: toate plantele din genul Echinodorus ( Echinodorus amazonicus, Echinodorus paniculatus, Echinodorus tenellus ...), Miriophillum, Cabomba - cu mentiunea ca ultimele doua genuri de plante sunt mai pretentioase in ceea ce priveste lumina si fertilizarea, iar intretinerea lor ar putea dauna discusilor...e ca mersul pe sarma cand doresti sa impaci si capra si varza.
Eu as face un acvariu ,,hardscape"...blackwater, multe radacini , putin nisip de cuart si doar intr-un colt cateva fire de Echinodorus. Asta le place discusilor si vor fi fericiti.

_________________
Tel. 0740678750


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group