It is currently Fri Mar 29, 2024 8:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: culoare substrat acvariu discusi
PostPosted: Fri Apr 03, 2015 10:21 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
De curand am dat un restart total la acvariu. mai exact am trecut de la lungime de 120 cm la 140 cm si am pus si un filtru de substrat. Doar ca pietrișul pe care il am este de quart si un pic cam mărunt si nu stiu daca in timp nu se va colmata. De aceea ma bate gândul sa schimb substratul cu unul negru de granulație mai mare,ce părere aveți? Cu se vede pietrisul negru cu discusi,? Așa arata acvariul acum [url] https://lh4.googleusercontent.com/-sfIx ... 215652.jpg[url]. https://lh4.googleusercontent.com/-sfIx ... 215652.jpg


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: culoare substrat acvariu discusi
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 2:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu e prea marunt ,pentru bacterii e chiar mai buna granulatia mica iar la colmatat e chiar invers la asta fin nu ai loc sa se adune mizerie grosiera in el, culoarea deschisa e mult mai apropiata de ceea ce au pestii in mediul lor :traiesc in zone nisipoase /maloase substrat fin si gri albicios nu in paraie de munte cu pietris-nu pot sa inteleg de ce e tendinta asta generalizata sa puneti pietris in acvarii nu numai la discusi-cu asta ti-am raspuns si privitor la culoare am avut ocazia sa vad cu substrat negru, mie personal mi se pare fortat, nefiresc-nu imi place dar normal voi puneti si faceti ce vreti/place in bazinele voastre


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: culoare substrat acvariu discusi
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 9:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Daca vei folosi si un filtru de substrat poti folosi in continuare acel substrat din quartita fara probleme, dar ai grija ca filtrul sa nu se umple (pe interior) cu substratul.
Filtrul de substrat ajuta la recircularea apei prin interiorul substratului, adtfel transformand substratul intr-un eficient filtru biologic, tocmai prin oxigenarea bacteriilor care isi vor gasi caminul acolo. In lipsa oxigenarii substratului pot aparea acele cianobacterii. Eu am fost nevoit sa folosesc o plasa de tantari sub quartita, deoarece orificiile de la filtrul de substrat erau foarte apropiate ca si marime de dimensiunea granulelor de quartita.
Culoarea ambientala din bazin va influenta culoarea si comportamentul pestilor...nu recomand folosirea culorilor inchise!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: culoare substrat acvariu discusi
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 12:00 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Si eu am folosit plasa de tintari. Da credeam ca e prea mărunt substratul. De cat timp folosești filtrul de substrat?ești mulțumit de cum funcționează?ai o poza cu bazinul?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: culoare substrat acvariu discusi
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 1:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Momentan nu mai am acvarii cu substrat, toate sunt sterile. In trecut am folosit filtru de substrat + quartita pentru mai multe bazine, de 400l(plantat), 120l(bazin comun diverse specii de pesti), 180l(semi plantat, filtrare doar undergravel). Da, am fost foarte multumit de aceasta metoda...in fond nu are ce sa fie..rau.

Aici poti vedea evolutia bazinului plantat cu filtru de substrat

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group