It is currently Thu Mar 28, 2024 3:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Primii mei discusi
PostPosted: Thu Dec 24, 2015 5:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 24, 2015 4:07 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti\Germany
Salut, sunt un membru nou al forumului vostru,Cristi :) si m-am decis sa-mi incerc 'norocul' si indemanarea cu discusi.
Acvariul meu are 450l brut, 4 neoane, filtru intern juwel de 1500l/h cu 6l siporax si biomech, un burete grosier si un saculet de turba, 2 pompe de aer, una in filtru si una pe difussor in acvariu si instalatie co2.
Discusii sunt de la medii la foarte mici :) i-am primit partial la schimb cu ultimul meu setup de pesti(oscari, heros etc) si sunt in numar de 9 iar specii ar fi 3 marlboro red(piperati), 1 curipera,2 blue diamond, 2 rottürkis,1 red melod, pe langa ei mai innoata 30 de neoni si 4 cory, pestii sunt mici si par cam rebuturi dar pt inceput cred ca sunt perfecti.
Nu am vrut ca imaginea de ansamblu sa duca total lipsa de plante asa ca am adaugat ceva echinodorus, java moos si inca vreo cateva la care nu le stiu numele, sper insa sa reziste temperaturii de 29 de grade la care e setata apa acum(oare as putea sa o scad fara a afecta ceva discusilor?)
ph e undeva pe la 7,3-7,5, duritatea nu am masurat-o dar cred ca destul de ridicata, am adaugat turba si co2 preventiv.
pestii sunt la mine de vreo 4 zile, mananca,primesc diferite blistere congelate special pt discusi cu artemia, inima de curcan, de vita, larve rosii, sunt mai putin timizi decat in primele 2 zile, vin la mancare insa stau des in spatele plantelor, nu le e frica de lumina, primesc vreo 4-5 blistere pe zi pe care le impart cu ceilalti pesti.


Craciun fericit!!!


https://www.youtube.com/watch?v=nUceyjUW5a8


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii mei discusi
PostPosted: Sat Dec 26, 2015 10:56 am 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Craciun fericit si tie, bine ai venit pe forum.
Acvariul este frumos dar discusii sunt mici pentru semiplantat.
Citeste cu atentie ce scrie pe forum despre cresterea discusilor in steril pana la o anumita marime.
Ai sa gasesti aici toate informatiile de care ai nevoie.
Sarbatori fericite in continuare!

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii mei discusi
PostPosted: Sat Dec 26, 2015 7:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
bun venit pe forumul romanesc de discusi si mult succes.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii mei discusi
PostPosted: Sat Dec 26, 2015 8:51 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
:welcome:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii mei discusi
PostPosted: Tue Dec 29, 2015 3:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 24, 2015 4:07 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti\Germany
Salut, merci baieti, m-am documentat, am inteles ca trebuiesc foarte des hraniti, pana la 10 ori pe zi,cu mancare de calitate, bogata in proteine iar dezavantajul major la mine ar fi curatenia mai greu de realizat si schimburile de apa mai dese a.k.a 2x saptamana 20%, sper sa ma adaptez situatiei dat fiind ca s-a mai reusit asta.(cresterea puilor in nesteril)
Pestii sunt acomodati total, primesc aproape 10 blistere diferite(inima vita,inima curcan,larve rosii,artemia,spanac etc)pe zi :shock: date numai cu penseta pt a menaja apa cat de cat , apa e acum la 30grade, cersesc nonstop in fata geamului, schimb apa cam la 3 zile, la inceput le-am bagat niste saruri de la sera ectopur, am citit undeva ca e buna pt aclimatizare si niste frunze uscate de stejar care ar fi antiseptice, cory sunt acum 8 , aspira si aia nonstop, pare totul in directia favorabila :), de pe 11 incep serviciul si m-am gandit sa le pun un automat cu granule pt perioada in care nu e nimeni acasa.

Un video cu hranirea:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii mei discusi
PostPosted: Tue Dec 29, 2015 3:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 24, 2015 4:07 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti\Germany
https://www.youtube.com/watch?v=RfAZMZD ... e=youtu.be

Clipocitul deranjant de la difusser-ul de o2 nu poate fi cumva subminat cu vreun trick ceva?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii mei discusi
PostPosted: Tue Dec 29, 2015 4:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu isi are rostul acolo adausul de CO2, vezi la crescatorii mari de discusi germani in ce apa isi cresc discusii nu au nici o probleme cu duritatea de la apa din retea(Stendker, Piwowarski), tine-te de schimburile de apa si asta ajunge. De crescut puiet in plantat se poate creste problema e cum va arata acel peste ca adult-mai in toate cazurile slab dezvoltat sau/si cu forma aiurea, asa zisii triscusi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii mei discusi
PostPosted: Mon Mar 28, 2016 2:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Dec 24, 2015 4:07 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti\Germany
salut, dupa vreo 3 luni in care am ingrijit pesti discus am ajuns si eu la celebra concluzie ca nu sunt pentru oricine. :|
Necesita atentie,timp,experienta si finante intreit fata de orice alt peste de acvariu.Datorita mentalitatii "las-o ba ca merge asa" ,ca tot peste e si asta, pana acum am avut numai probleme cu ei .
Am trecut de la paraziti de operculi, la flagelate,au fost "doctoriciti" cu tremazol de 4 ori ca la carte, dar la maxim o saptamana au reaparut simptomele(scarpinaturi,respiratie agitata,operculi inchisi),i-am eradicat(sper)cu chloramin-t, tot 4 aplicatii, dar mult mai complicate decat la tremazol (duritatea apei trebuie ridicata si trebuiesc folosite pompe de valuire pentru o aerare exagerata).
Dupa toate aceste tratamente,probabil datorat stresului cu foarte multe schimburi masive de apa ,au aparut la unii dintre ei simptomele flagelatelor pentru care am folosit initial flagelol iar ulterior o saptamana de terapie prin ridicarea temperaturii la 35c.
2 dintre ei au refuzat mancarea aproximativ o luna ,insa momentan sunt recuperati,noroc ca erau adulti,probabil juvenili nu au fi rezistat.
greselile majore am facut inca de la inceput cand am pus discusii in acvariul in care au vietuit ciclidele mele america,un schimb masiv de apa facusem in prealabil, dar probabil bazinul era deja "infestat" iar o alta mare greseala a fost ca am adaugat discusi pe parcurs, si de diferite dimensiuni, sunt dati peste cap in perioada de acomodare cand sunt foarte predispusi la boli.
in total sunt 9 discusi parca printre care o pereche de rt adulta si doi juvenili mai mari santarem.in apa le pun de vreo luna infuzie de frunze de catappa plus cateva frunze ce ar ajuta la diminuarea bacteriilor,germenilor(un fel de antiseptic) in bazin plus alte beneficii datorate acizilor humici din aceste frunze.
oricum, acum e totul ok, sper pe o perioada mai lunga de timp. ;)




https://www.youtube.com/watch?v=x0Lb5Sa ... e=youtu.be


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group