It is currently Fri May 17, 2024 10:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 11:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Are cineva experienta cu Ocean Nutrition Tubifex ?
Nu am folosit nici o data Tubifex insa ma cam mananca sa administrez unor pui ramasi putin in urma. Daca ar fi sa ne luam dupa cei de la Ocean nutrition, hrana asta e sigura. Acum, stim si noi cum e cu markhetingul...Sunt interesat sa stiu daca recomandati sau nu si daca da, cu ce precautii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 12:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Mi-ai luat topicul din gura! :lol:
Si eu am ganduri asemanatoare, dar eu ma gandeam la altceva.
Vreau sa cumpar tubi in cantitate mai mare, sa il tin cateva zile in apa curata pana elimina mizeria din el dupa care sa il congelez la -24 grade.
Intrebarea mea este relativ asemanatoare cu a lui Geo: Este sigura hranirea cu tubi congelati?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 2:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu am încercat să-i congelez însă nu a ieşit nimic din acest lucru deoarece tubi s-au transformat în nişte chestii albicioase, subţiri, care nu au fost deloc pe placul peştilor. Chiar dacă multă lume condamnă folosirea hranei vii (în special a tubi-lor) eu o folosesc încă fără să fi avut vreodată probleme. Din punct de vedere al costului, la noi în Arad, un păhărel de plastic plin ochi de tubi, este la 1 leu, deci foarte ieftin, curat şi praspăt.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 2:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
N-a trecut mult timp de cand au avut mai multi colegi probleme cu bola rasucirilor la discusi. Dupa ce ne-am interesat sa aflam cauza, s-a ajuns la informatia ca boala este foarte probabil sa fie cauzata de catre virusul Myxobolus cerebralis, care produce aceleasi simptome la alti pesti, si este foarte bine cunoscut in crescatoriile industriale. Vectorul sau este mult stimatul Tubifex tubifex. Sporii virusilor au proprietatea de a supravietui chiar si conditii extraterestre, asa ca ma indoiesc ca congelarea la -30°C, sau dehidratarea i-ar putea dauna, daramite sa-l faca inofensiv. Eu unul consider ca hranirea discusilor cu tubi prezinta un risc prea mare, care poate sa compromita rezultatul unei munci de selectie si reproducere, chiar si dupa multi ani de zile, ca sa nu mai vorbim de raspandirea virusului prin raspandirea pestilor infectati, chiar daca boala nu se manifesta decat mult mai tarziu, ceea ce o face inca si mai daunatoare.
Ar trebui sa fim deosebit de precauti cand avem de-a face cu boli in fata carora suntem absolut neputinciosi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 5:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Vorbind de rezistenta sporilor de Myxobolus cerebralis, am sa te contrazic putin Ioane...
Americanii si Canadienii se chinuie sa eradicheze boala asta de vreo 30 de ani si au descoperit o gramada de substante, solutii, cu care sa lupte impotriva sporilor de Myxobolus cerebralis. Inclusiv clorul din apa de la robinet ii omoara (o concentratie de 0.5 ppm timp de 2 ore a avut o rata de succes de 75%), ca sa nu mai vorbim de hipermanganat de potasiu sau furazolidon.
Stiu ca o sa ma intrebi, dar atunci de ce nu au scapat definitiv de boala daca e asa usor de eradicat? Raspunsul e simplu: Pentru ca namolul in care traieste tubifexul nu permite infiltrarea solutiilor cu care sa fie exterminati sporii.
In concluzie, pare destul de usor de luptat impotriva acestui flagel in acvarii, dar cine are curaj?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 5:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
In concluzie, pare destul de usor de luptat impotriva acestui flagel in acvarii,...
Da, "Pare" e bine exprimat.
Nu nu, nu-mi imaginez ca se pot elimina sporii de pe glob, doar pentru ca s-a gasit ceva care sa omoare cativa.
As vrea doar sa-mi dea cineva o idee despre cum ar crede c-ar putea desinfecta tubi cu substantele astea, fara sa le incasesze si pestii care sunt hraniti cu tubi desinfectati si posibil morti in urma desinfectarii sau pregatirii pentru comercializare sau pastrare, deci incapabili sa elimine ce a intrat in ei? Si cum se verifica succesul desinfectarii si eliminarii medicamentelor?
Si toate astea doar ca sa oferim discusilor o hrana care se poate inlocui lejer cu alta, absolut sigura?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 8:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca aveam raspunsuri sigure la intrebarile tale, discusii mei vedeau tubi de 3 ori pe zi...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 9:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Enchitrei!
Asta-i raspunsul meu la dorinta ta, dar poti sa le dai si rame.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Wed Aug 25, 2010 1:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
A gasit cineva enchitrei la noi?
Ioan, cum ii cresti? Din cate stiu eu au un ritm de cretere destul de lent.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Wed Aug 25, 2010 9:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da, sunt necesari ca. 10L de pamant, ca sa poti recolta zilnic de doua ori cat mananca 2-3 discusi.
Productivitatea depinde foarte mult de grija cu care se trateaza cultura si de cunostintele crescatorului, de hrana administrata, de calitatea substratului. Asa ceva se invata in timp, dar rentabilitatea cresterii enhitreilor este incontestabila.
Se cresc in pamant umed dar nu ud, amestecat ca. 50% cu rumegus sau turba nu prea marunta, intr-o cutie de lemn asezata pe doua sipci ca sa intre aer sub ea, din care sa poata iesi apa ramasa de la hrana. Eu ii hranesc cu morcovi fierti si curatati de coaja, pentru ca aceea ramane neconsumata in cutie si trebuie indepartata. Se recomanda si felii de paine umezite cu lapte. De fapt are fiecare crescator reteta sa, dupa cum crede de cuviinta. Hrana se intinde pe o placa de sticla asezata deasupra substratului, de pe care se pot recolta viermii. Temperatura recomandata este de ca. 18°C, la intuneric sau lumina cat mai redusa. Viermii cresc sub resturi vegetale aflate in descompunere, cu precadere pe bucati de scanduri sau in pamantul permanent umed de sub gramada de resturi. Este foarte recomandabil ca toata cutia sa fie ferita cu cea mai mare grija posibila de accesul altor insecte sau microorganisme, pentru ca acelea se dezvolta exploziv in substrat si compromit cultura. E bine ca substratul sa fie incalzit la 70° inaintea folosirii. Eu tin cultura in alta cutie mai mare, inchisa ermetic, sau in sac de plastic.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group