It is currently Wed May 22, 2024 8:57 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 10:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Pretul la tubifex in starinatate este declarat prohibitiv pt ca ei...nu au!
Asiaticii au din belsug! Si hranesc cu ei!

Este adevarat ca sunt coincidente iar marketingul din ce in ce mai agresiv isi pune amprenta asupra unor decizii. Tot adevarat este ca s-au crescut pesti foarte ok , inainte sa apara granulatul pe piata si inainte sa se cunoasca efectele nocive ale alimetatiei cu tubifex. Dar si bacterile pe care le poarta tubifexul au fost evidentiate. Nu stim daca sunt saprofite sau patologice si in ce conditii, dar exista!
Fara voia noastra am intrat intr-o teorie a conspiratiei din care nu cred ca vom mai iesi vreodata. Doar decizia individuala a fiecaruia o sa fie hotaratoare.

As fi curios cu ce anume hranesc marii crescatori discusii! Cu exceptia asiaticilor care stiu cu ce ii hranesc! :). Ce altfel de mancare decat imbogatita cu enzime, aminoacizi si hormoni (la care noi oricum nu avem acces) folosesc?

Poate sa ne ajute Ioan? El cu siguranta a vazut live mai multe crescatorii decat noi si are cu mult mai multe contacte.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 10:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
harry-ab wrote:
Am un bazin cu cativa pui de discusi dintre care am pierdut doi exact cu simptomele descrise la M. cerebralis. Rasuciri, oboseala, retragere intr-un colt... moarte dupa maxim 48 ore de la aparitia simptomelor.
Puii respectivi nu au auzit de tubi nici macar din carti sau de pe internet....nu stiu nici macar ce culoare au!
Conditiile din bazin- ideale, hrana mixtura si Tetra discus.
Exista si alte cai de patrundere a lui M.cerebralis in acvariu?
NOROC ca am scris acest post! E posibil ca cyclops sa fie si ei purtatori? E singura hrana congelata care au primit-o vreodata puii respectivi.


Eu nu am auzit ca ciclopii sau dafniile sa fie purtatoare. Dar...!
Mai exista si posibilitatea, adeseori citata, ca simptomele sa semene numai. Dar nu in totalitate. Adica sa avem o afectiune pe care sa o atribuim eronat unui factor, iar ea sa nu aiba in realitate decat o cauza neurologica si atat, fara implicarea factorului infectios.

P.S.
Ar fi minunat sa dispunem, acasa, de microscoape si un mic laborator in care sa putem sa ne apropiem cat mai mult de adevar....! Sau macar cativa dintre noi. Abia atunci vom avea cateva certitudini!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Mon Aug 30, 2010 12:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
harry-ab wrote:
Am un bazin cu cativa pui de discusi dintre care am pierdut doi exact cu simptomele descrise la M. cerebralis. Rasuciri, oboseala, retragere intr-un colt... moarte dupa maxim 48 ore de la aparitia simptomelor.
Puii respectivi nu au auzit de tubi nici macar din carti sau de pe internet....nu stiu nici macar ce culoare au!
Conditiile din bazin- ideale, hrana mixtura si Tetra discus.
Exista si alte cai de patrundere a lui M.cerebralis in acvariu?
NOROC ca am scris acest post! E posibil ca cyclops sa fie si ei purtatori? E singura hrana congelata care au primit-o vreodata puii respectivi.


E posibil ca una din mancarurile folosite sa fie "defecta". Acum daca nu-i mai ai pe cei doi nu poti sa verifici daca dispar simptomele la schimbarea hranei.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Mon Aug 30, 2010 1:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Sau produce altceva boala!
ciprian01 wrote:
Ar fi minunat sa dispunem, acasa, de microscoape si un mic laborator in care sa putem sa ne apropiem cat mai mult de adevar....! Sau macar cativa dintre noi. Abia atunci vom avea cateva certitudini!
Sau sa nu mai avem pesti bolnavi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Mon Aug 30, 2010 11:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
harry-ab wrote:
Ar fi minunat sa dispunem, acasa, de microscoape si un mic laborator in care sa putem sa ne apropiem cat mai mult de adevar....! Sau macar cativa dintre noi. Abia atunci vom avea cateva certitudini!

Asta nu prea sta in picioare din mai multe motive care-mi vin acum in minte.
-Ca sa determini un parazit ar fi ok chiar si cu o jucarie made in China care mareste de 500 x
-Daca vrei mai mult, ai nevoie de scule mult mai serioase, de reactivi, de medii de cultura, de o baza de date la zi, de prieteni priceputi, la fel de pasionati cu care sa schimbi informatii sigure si fara urme de indoiala si nu in ultimul rand de un fond pe care sa fii dispus sa il cheltuiesti cu zambetul pe buze. Avand toate astea mai trebuie sa stii si ce sa faci cu ele. Nu mai pun faptul ca baza de date si informatiile nu sunt free din motivele pe care le intuiti. Mi-e foarte greu sa cred ca e cineva dispus sa investeasca intr-un laborator fie el chiar si mini numai pt uzul personal.
Mai comod dar nu si mai accesibil ar fi niste analize la un laborator specializat. Sansa a facut ca sa cunosc un medic veterinar, specializat in microbiologie care a avut Discus pana nu de mult si care lucreaza la un mare institut de profil. Am ramas placut inpresionat de setul de intrebari pe care mi l-a pus si m-a covins ca cel mai aproape de subiect decat toti medicii cu care am discutat pana acum. A fost singurul care m-a intrebat prima oara de teste de apa, de cum a debutat boala, de evolutie, cand am introdus ultima oara ceva nou in bazin,etc...In urma analizelor parazitare, bactereologice (si alte cateva cu care nu vreau sa va plictisesc) am putut determina cu exactitate cu ce bacterie ma confrunt si antibioticele la care e sensibila si insensibila. Cu toate astea din punct de vedere al dozajului pe buletinul de analiza spune ,, intr-un dozaj incat sa nu puna viata pestelui in pericol'' ceeace e absolut inprecis. Avand in vedere ca analizele ma costasera deja 200 roni nu am mai fost dispus sa fac antibiograma din p.d.v cantitativ.
Este interesant de stiut ca pe buletinul de analiza scrie ca sursa infectiei este apa potabila (din care am dus o mostra)
Colac peste pupaza, si analizele de laborator au un grad de hazard in sensul ca, dupa discutiile mele cu Ciprian si studiind ulterior, acum nu mai pot fi asa sigur ca nu am contaminat eu probele prelevate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Mon Aug 30, 2010 12:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Ioan C. wrote:
Sau produce altceva boala!
ciprian01 wrote:
Ar fi minunat sa dispunem, acasa, de microscoape si un mic laborator in care sa putem sa ne apropiem cat mai mult de adevar....! Sau macar cativa dintre noi. Abia atunci vom avea cateva certitudini!
Sau sa nu mai avem pesti bolnavi!

Ma tem ca asta nu se poate...! :) Este imposibil sa eradicam boala! Eventual sa avem pesti mai rezistenti!

Geo:
Nu am spus ca este usor! Am precizat ca ar fi ideal sau ca ar fi foarte bine sa existe macar la cativa dintre noi un minim necesar pt a identifica cei mai frecventi germeni. Altii au! Vom avea si noi mai devreme sau mai tarziu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Mon Aug 30, 2010 12:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Nici eu nu am spus ca nu ar fi ideal si nici ca nu se poate ci ca pt uzul propriu nu se justifica.....cel putin in stadiul unde ne aflam cu acvaristica si cu economia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Mon Aug 30, 2010 2:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sincer, nu am avut rabdare sa citesc tot ce s-a scris in acest topic despre tubi.Din proprie experienta, tubifex este mancarea cea mai indragita de pesti si care asigura cresterea cea mai rapida, incepand de la 2 saptamani de viata a puiului(tubi tocat).Cat am fost student la Bucuresti si Iasi dadeam cam 1-1,5kg pe saptamana indiferenr ce pesti aveam, inclusiv discusi.De cand am venit acasa in Constanta pretul lor este prea mare si nu merita.Am incercat sa congelez eu la -26 sau -32 de grade.Nu merge.Se destrama si devin atosi.I-am oparit si apoi i-am congelat.Devin prea tari.Am cumparat de la un coleg de pe forum, congelati cu azot, din Belgia.Arata foarte bine dar pestii nu au crescut asa cum cresc cu cei vii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 31, 2010 5:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
ciprian01 wrote:
Ma tem ca asta nu se poate...! :) Este imposibil sa eradicam boala!
Pot sa te incurajez: s-a realizat deja si se poate mentine in timp, nu nelimitat, ca asta ar insemna "vesnic" dar atata timp cat se pastreaza conditiile necesare. Deparazitarea este o faza din procesul care duce la succes. Selectia si reproducerea sunt inca doua. Renuntarea la tratamente medicamentoase ar putea fi a treia, dar ordinea operatiilor poate fi schimbata. Hrana este un factor important. Principiul dupa care se lucreaza: dezinfectarea si eliminarea riscurilor de reinfectie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Tue Aug 31, 2010 9:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Megrem mai departe si pe aceasta varianta. Am cativa pui la ultima ponta, opriti, care teoretic ar fi sterili. Este adevarat ca e mult mai complicat cu hrana. Pt o perioada vor ramane singurii. sa vedem ce iese.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group