It is currently Wed May 15, 2024 1:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sat Aug 28, 2010 10:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Da si eu as cumpara dar din pacate din cite stiu nu au scos si in europa tubifex deparaztati....

Uite instructiuni de crestere ale viermilor tubi : http://www.wormman.com/pd_tubifex.cfm

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sat Aug 28, 2010 10:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Se vind mai nou si in USA tubi congelati deparazitati : http://www.fosterandsmithaquatics.com/p ... catid=9069

Poate vor aparea in curind si in romania cu toate ca ma indoiesc ....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 12:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Asta e tare. Problema e ca piata romaneasca nu prezinta nici un interes pentru Hikari. Asta e raspunsul pe care l-a primit mai mult sau mai putin politicos un amic de-al meu care a facut o oferta de afaceri firmei despre care vorbim. Insasi Europa reprezinta un interes scazut pt aceeasi firma si poate esta raspunsul dat europenilor pt multitudinea de mizerii facute de-a lungul ultimului deceniu celei mai tari firme de mancaruri pt pesti din lume. Este interesant de stiuit ca, vezi doamne fiind extra comunitari, li s-au pus atatea taxe ca friza ridicolul si cand in cele din urma Hikari a fost de acord si cu asta, i-au fost impuse aprobari speciale date de catre ministerele sanatatii din tarile unde vroiau sa patrunda, aprobari ce urmau sa li se dea in urma unor studii efectuate pe esantioane si pe durata de mai multi ani. La un timp dupa ce au declarat public ca renunta la piata europeana, la poarta Hikari a inceput sa se faca coada si acum e randul lor sa faca nazuri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 8:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
GeoS wrote:
la poarta Hikari a inceput sa se faca coada si acum e randul lor sa faca nazuri.


Si bine face. Dupa un timp te saturi sa-ti puna toti piedica iar apoi sa te pupe .....

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 6:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
dragos wrote:
Da si eu as cumpara dar din pacate din cite stiu nu au scos si in europa tubifex deparaztati....

Uite instructiuni de crestere ale viermilor tubi : http://www.wormman.com/pd_tubifex.cfm


$38.78 USD pentru 100 de viermi?? :laugh1: :laugh1:

Tubifex sunt iradiati ca sa fie siguri din punct de vedere al introducerii agentilor patogeni in acvariu odata cu hrana. Dar odata cu iradierea devin "conserva", adica nu mai au aceeasi valoare nutritiva cu cei vii.

dragos wrote:
Hikary a reusit cresterea sau doar sterilizarea dpdv patologic a tubifexului deoarece pe piata asiatica deja vinde tubi viu deparazitat .


Se vand ca la americani....la bucata? :-D

Sunt sceptic in ce priveste "boala rasucirilor" si asocierea cu Myxobolus cerebralis ca fiind cauza. Unul din motive este ca in cazurile de discusi unde sunt descrise "rasucirile" nu apar si alte simptome care se intalnesc la puietul de pastrav infectat cu Myxobolus cerebralis. In plus hranire cu tubifex nu inseamna neaparat o infestare cu asa ceva. Exista si tufifex care e rezistent la infestarea cu Myxobolus cerebralis si nu transmite boala. Conteaza si de unde e recoltat. Daca nu sunt pesti sau pasari de apa in locul respectiv nu ar trebui sa existe griji privind Myxobolus. Eu mi-as face griji pentru unele bacterii sau endoparaziti care pot ajunge in organism si care sunt greu de eliminat sau de controlat, lucru care se poate intampla si cu alte surse de hrana vie sau chiar congelata.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 7:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ciprian Marcu wrote:
Uite instructiuni de crestere ale viermilor tubi : http://www.wormman.com/pd_tubifex.cfm

$38.78 USD pentru 100 de viermi?? :laugh1:

.


linkul respectiv a fost doar raspunsul la o intrebare a unui coleg de forum care se intreba daca tubi pot fi crescuti in captivitate . Pretul intr-adevar e enorm dar daca as vrea sa incep o cultura eu l-as plati pentru a fi sigur ca incep cu dreptul ...Insa deocamdata numai pt culturi de tubi nu mai am spatiu in casa :D Cred ca ar innebuni nevasta-mea ... cel putin la inceput ca dupa s-ar obisnui probabil cu ideea :twisted:

Tubi congelati de la hikary la americani costa 2,99 USD pt 3,5 oz ( 1 oz = cca 30 g ) sau mai ieftin daca se cumpara cantitate mai mare .
Din cite auzisem insa hikary scosese si tubi vii sterili si nu erau la pretul de o,4 usd viermele :hysterical: . Nu imi mai amintesc insa unde am gasit informatia ca sa pun linkul .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 7:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Nu specifica daca sunt liberi de paraziti. Probabil nu are cum sa garanteze altfel ar fi scos lucrul asta in evidenta.

P.S. La 0.38USD/vierme cred ca trebuie sa ma reorientez spre crescut de tubi si sa ma mut in State. :laugh1: E cat un SMS la OTV. :laugh1:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 7:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu asociez aceasta nebunie a tubifexului infestat cu Mixobolus celebralis, cu intrarea in forta pe piata a granulatului.
Nu vreau sa fiu rautacios, dar parca prea brusc hrana vie, ieftina si atat de apreciata de pesti a devenit o sursa a bolilor mortale in randul pestilor iar granulatul, hrana ideala, curata, etc. Noroc ca s-a inventat mixtura caci altfel eram mult mai putini pe aici.
Sa nu fiu inteles gresit, nu incurajez folosirea tubifexului ca hrana caci nici eu nu il mai folosesc de mult, dar hranind in trecut discusii cu tubi pot face acum diferenta si nu odata m-a batut gandul sa revin la ei.
Am facut de multe ori calcule si am pus in balanta castigurile si pierderile, avantajele si dezavantajele hranirii cu tubifex, dar de fiecare data am ajuns la acelasi rezultat, la aceeasi concluzie si daca nu ar fi teama rezultata din lecturarea multor articole vis-a-vis de Mixoboliaza, nu a-s mai sta pe ganduri.
Cat despre pretul tubifexului vandut de Hikary :shock: ...nu e prost cine cere... ;)

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 7:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Acum vreo 10 ani cind am avut primii mei 4 discusi i-am hranit si cu tubi . Nu numai cu tubi dar pot sa zic ca nu le lipseau din alimentatie . Totul a fost ok cca jumatate de an pina cind le-am dat niste tubi care au avut si niste bacterii cred rezistente la tratamentele pe care le-am incercat . Cam in 2-3 saptamini dupa ce am hranit pestii cu acei tubi purtatori de boli am ramas cu doar 2 discusi . Ceilalti doi s-au umflat si au murit . La ceilalti pesti pe care ii aveam atunci pierderile au fost si mai mari decit la discusi .

Concluzia mea e ca poti hrani pestii cu tubi si de 1000 de ori fara sa se intimple nimic dar e de ajuns sa se intimple o data sa nimeresti un lot de tubi cu boli pe care pestii nu le tolereaza prea bine ...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tubi congelati ?
PostPosted: Sun Aug 29, 2010 9:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Am un bazin cu cativa pui de discusi dintre care am pierdut doi exact cu simptomele descrise la M. cerebralis. Rasuciri, oboseala, retragere intr-un colt... moarte dupa maxim 48 ore de la aparitia simptomelor.
Puii respectivi nu au auzit de tubi nici macar din carti sau de pe internet....nu stiu nici macar ce culoare au!
Conditiile din bazin- ideale, hrana mixtura si Tetra discus.
Exista si alte cai de patrundere a lui M.cerebralis in acvariu?
NOROC ca am scris acest post! E posibil ca cyclops sa fie si ei purtatori? E singura hrana congelata care au primit-o vreodata puii respectivi.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group