It is currently Thu Mar 28, 2024 10:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Uitati-va un picuț la comentarii, la acest clip facut de acceasi persoana:

Cica nu sunt viermi grindal, cica sunt mult mai mari :(
I-am trimis un email sa vedem despre ce este vorba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 7:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Există viermi albi mai mari decat grindalii?
Asa ceva rezultă dacă intervine ignoranta când se face o relatare. Dacă ar fi numit viermii cu numele lor s-ar fi știut exact ce sunt și ce dimensiuni au.
Indirect îi specifică prin faptul că-i păstrează în răcitor, ceea ce nu se face cu grindalii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 8:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
cocohunter wrote:
Perfect, ma intereseaza sa incep si eu un mic paradis a viermilor :)
Cine are de vanzare si cat ma costa???Am tot cautat prin forum si nu am gasit oferte in acest sens.
Sau poate am nevoie de ochelari :(

viewtopic.php?f=45&t=3094

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 9:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu ajung doar ochelarii! Trebuie să ști și unde și când să cauți. Primăvara, adică acum, se găsesc de obicei si pe forum, dar si sub grămezi de vegetație care se descompune. Eu am găsit primii viermi, din care mi-am făcut cultura, sub o bucata de scândură, peste care aruncase un florar o jumătate de tonă de resturi. Era foarte umedă scândura și nu mirosea a trandafiri înfloriți.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri Apr 06, 2012 11:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
ufano86 wrote:
eu folosesc ca substrat muschi de padure si ca mancare cascaval sau granule de hikari pentru discus
cu muschii de copac ati incercat? care sunt rezultatele, in clipul postat de mine mai sus, oare cum reuseste sa aduca viermi pe marginea cutiei ???


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri Apr 06, 2012 4:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Enhitreii se ridică pe orice perete ud sau doar umed.
Încearcă să obții producție cât mai mare cu investiție cat mai mică și recoltarea viermilor adulți fără a deranja ouăle și puii. Asta-i deja destul de greu ca să-ți dea bătăi de cap pentru câteva luni.
Dacă-ți ocupi timpul cu ridicarea lor pe marginile cutiilor o să bați pasul pe loc până-ți trece cheful de joacă și-i arunci dezamăgit.
Ca să hrănești discusi cu enhitrei iți trebuie cantități de viermi care se recoltează din cutii mult mai mari. Dacă vrei să hrănești pui de discus cu enhitrei iți trebuie o crescătorie de viermi și multă experiență, altfel nu va fi rentabil. Există destulă hrană comparabil la fel de bună, a cărei achiziție necesită mult mai puțină muncă.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri Oct 19, 2012 2:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Îi hrănesc tot cu morcovi și carne de pește din conserve pentru pisici, dar pun hrana lângă una din marginile mai îndepărtate între ele, iar când s-au înmulțit destul îi las 1-2 zile fără hrană și a treia zi le-o pun la marginea opusă, peste turba pusă desupra unei plase, cu care-i pot ridica înainte de a apărea mulți viermi pui mici, care migrează mai încet și rămân acolo unde erau înainte. Turba ridicată cu plasa o spăl și separ viermii mai ușor așa. Viermii rămași între ochiurile plasei cad sau ii extrag pestii din ea.
În zilele următoare pun hrana din nou acolo unde sunt viermii mici.
Fostul congelator păstrează constant +17°C și acum am 4 cutii mari și 4 cutii mai mici, de ca. 2 L fiecare. La temperatura asta merge totul mult mai repede.
Se înmulțesc și în Manado, dar acesta nu păstrează umiditatea uniform răspândită în tot substratul, se usucă mai repede la suprafață, viermii rămân ceva mai mici și nu se reproduc așa de repede ca în granulele de turbă, care rămân pentru mine deocamdată cel mai bun substrat, de fapt ideal, dacă fac abstracție de dificultatea procurării granulatului vechi, folosit, care nu mai este decât foarte puțin acid, cu toate că de obicei se aruncă după folosire.
Dacă se folosește turbă granulată nouă pentru a acidula apa din acvarii, folosirea ei ca substrat pentru enchitrei este o metoda bună de a folosi investiția mult mai rentabil.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sat Apr 27, 2013 11:52 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Nu s-a mai scris de ceva vreme pe aici... Ce va mai fac viermisorii? eu am pierdut cultura propriuzisa, dar am avut grija sa pun prin ghivece, unde vad ca le merge destul de bine, in sensul ca se inmultesc si acolo, intr-un ritm mult mai slab, dar important este ca nu dispar. Surprins am fost, insa, sa gasesc viermisori intr-un ghiveci care a stat toata iarna pe pervaz (afara!). De curand am dus cativa si la tara... i-am pus intr-o gramada de gunoi vechi (de grajd). Pe astia nu vreau sa-i inmultesc pentru pesti, dar o sa scormonesc periodic dupa ei, sa vad daca o sa mai gasesc ceva...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Apr 28, 2013 10:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cand citesc ce scri despre ai tai zambesc si ma gandesc: "Ei, n-are Adi timp, chef si nevoie de ei, ca altfel ar avea si el mai multi decat ar putea manca pestii lui." :D
Ai mei merg foarte bine, toate patru cutiile, uniform, fara alte probleme decat niste musculite cunoscute sub numele de "Viespea neagra". Acestea isi depun ouale in substrat, iar cand deschid usa roiesc pe peretii congelatorului. Au ca. 2mm lungime si sunt negre ca taciunele. Se inmultesc pentru ca nu mai scot substratul cu viermii decat din zona in care pun hrana, ca sa nu elimin ouale si viermii care au eclozat de curand. Daca vreau sa scap de ele o sa spal tot substratul si pun viermi din celelalte cutii in el. Au intrat pe langa firul senzorului de temperatura, care trece printre usa si dulap. Rata inmultirii lor se poate reduce si cu ajutorul foliilor cu clei, care se folosesc normal la prins muste, benzile acelea de plastic galben, care se atarna prin locuinte. Daca hranesc normal recoltez zilnic ca. 50-70g, dar as putea sa hranesc si mult mai intens, si sa dublez numarul cutiilor. Acum pun cam jumatate din cata hrana s-ar putea consuma. Am facut zilele trecute vreo 15kg de hrana, morcov fiert amestecat cu 35% hrana pentru pisici, din carne de peste, la 35€centi 330g. Am trecut amestecul prin masina de tocat, cu sita de 3mm.
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Apr 28, 2013 9:54 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Desi ii tineam intr-un substrat destul de subtire, umiditatea se pastra pentru ca tava era acoperita. Evident ca a venit si ziua in care am uitat sa pun geamul deasupra si asta chiar inainte sa plec in weekend. Cand m-am intors, unii mai erau in viata, dar am preferat sa-i dau pe toti la pesti. In legatura cu timpul, da, ai intuit destul de bine, am un job foarte pacatos... pe langa stres imi mananca si foarte mult din timpul care ar trebui sa fie al meu. ...dar las', ca vine ea, pensia :D

l.e. cand ai vorbit prima data despre musculita asta, nu stiam la ce te referi, dar de curand am primit-o si eu "cadou", impreuna cu niste plante (de ghiveci) importate din Ungaria.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group