It is currently Fri Mar 29, 2024 1:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Apr 28, 2013 10:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poate incerc sa schimb inaltimea substratului de la 6cm la 10-12, sa vad cum se comporta viermii. Temperatura buna este la ai mei intre 15 si 17°C. Mai trebuie sa instalez un ventilator ca sa uniformizez temperatura in tot dulapul frigorific, ca se raceste radiatorul sus mai repede decat jos, iar acolo se inmultesc viermii mult mai incet. Pe de alta parte se condenseaza apa pe radiatorul rece si am fost nevoit sa pun o tava in care cad stropii. Umezeala excesiva face sa rugineasca gratarele. Am deja un dulap aproape nou, dar are congelator si frigider si trebuie sa folosesc doua termostate separate. Termostatele existente nu regleaza in domeniul de teperatura de care am nevoie, si inca nu stiu cum se termostateaza doua compartimente cu temperturi diferite, dar cu un singur compresor. Imi lipseste timpul si mie ca sa aflu acum. Umezeala pentru substrat o furnizeaza apa din hrana. Diferenta de temperatura face sa se usuce substratul din cutia de sus, care-i mai aproape de radiatorul mai rece, mai repede decat cel din cutia de jos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sat Sep 21, 2013 10:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
M-am decis sa incerc si eu sa-mi hranesc enhitreii cu fulgi de ovas fierti in apa, poate in viitor cu adaos de spirulina si ceva urme de vitamine.
600 ml de fulgi in doi litrii de apa rece, pusi la fiert "pe foc mic", ca altfel se "ard" pe fundul vasului.
Fiertura isi dubleaza volumul cand da in clocot, asa ca trebuie folosit un vas de cel putin 5 litrii si trebuie supravegheata permanent, pentru ca da brusc in clocot.
Cred ca trebuie fierti cateva minute, pana se formeaza o consistenta pastoasa.
Daca-i prea fluida lasa prea multa apa in substrat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 2:24 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Si eu hranesc enchytreii de ani de zile cu fulgi de ovaz fierti in lapte in care pun foarte putin zahar(fierti e cam mult spus pentru ca ii pun in cuptorul cu microunde intr-un borcanel si ii las dupa ce au dat in clocot inca 5-10 secunde pana se fac asa cum ai spus ,o pasta). Dupa ce s-au racit pun si in substratul viermilor si deasupra,peste pun o bucata de sticla cit mai subtire 2-3 mm de pe care recoltez viermii . Aceasta pasta, alaturi de gris (cand face sotia supa cu galuste din gris , "fur" si eu 2-3 galuste ),constituie hrana preferata a enchytreilor dar si a grindalilor.O consuma cu mare placere si se dezvolta bine .

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 3:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
De ce ii fierbi in lapte si nu in apa? Si zaharul? Laptele altereaza pasta foarte repede, se acreste.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 7:13 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Cred ca laptele este mai nutritiv ,iar zahar pun foarte putin (nu mai stiu unde am citit de zahar).
Le dau de mancare cat sa consume in 2-3 zile si nu cred ca are timp sa se altereze.
Am facut tot felul de incercari ,cu morcovi,paste fainoase,hrana pentru caini,si parca asa cum am spus cel mai mult le place pasta de fulgi de ovaz .

Cu respect .

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri Sep 27, 2013 10:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pasta a iesit "Guma" la proportiile pe care le-am primit, asa ca trebuie modificate, ca sa devina o masa curgatoare si dupa racire. Presupun, pentru ca nu stiu, ca as mai putea adauga cel putin 300 ml de apa la cei doi litrii. Deocamdata hranesc cu ce am, dar cand prind doua secunde libere fierb o portie noua si raportez rezultatul. Poate pun si spirulina, daca nu uit iar, ca data trecuta. Noroc c-am uitat, ca daca iese fiertura mai bine data urmatoare, o arunc pe prima si pierdeam bunatatea de alga.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri May 23, 2014 11:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Salut.
Cine ma poate ajuta si pe mine cu o cultura de Enchytraeus Albidus? Contracost, normal.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri May 23, 2014 7:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca n-ar fi asa cald as putea sa-ti trimit si eu, ca am surplus. Dar m-as mira sa nu gasesti prin gradina, sub vegetatie in pamant care-i mai mult umed. In asemenea locuri gasesc eu aproape totdeauna cativa. Daca ai cativa se inmultesc in cateva saptamani, dar trebuie tinuti la 15-20°C, mai bine mai rece decat mai cald. Trebuie sa si sti sa-i feresti de intrusi, ca altfel, mai ales in pamant, o sa-ti piara cheful repede de ei. Daca faci rost, scrie-mi sa-ti mai destainui cate ceva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Mon May 26, 2014 4:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Ok, o sa iti spun dupa ce pun mana pe o cultura de start...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Sep 14, 2014 12:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cum stai cu ei?
Eu am acum alt frigider, din pacate tot cu congelator, dar acesta nu mai are piese care ruginesc si in el incap toate cutiile pe care le am deocamdata. Caut unul mai mare, doar frigider. Se gasesc frecvent in anunturi, chiar si cadou, doar sa fie preluate direct de la fostul posesor, sau pentru ca. 50€.
Am crescut unii si in pietris de 6-8mm!
Cu morcovi fierti, probabil ca merg si in amestec cu hrana pentru caini si pisici.
Pentru cine inca nu-si da seama ce inseamnatate are faptul:
substrat in cantitati nelimitate, care nu trebuie inlocuit, din care se elimina deseurile viermilor si orice fel de paraziti in 10 minute, Cine a inmultit enchitrei stie ca asta-i o revolutie in acest domeniu si in hranirea pestilor ornamentali, daca tinem cont de faptul ca pestii mananca si hrana enchitreilor, in care are si spirulina un rol important.
Pe acestia i-am gasit sub vase din care se hraneau pasari, iar pietrisul din galetusa este cel de sub vasul cu hrana. Imposibil sa nu gasesti in pamant care este mult timp umed, mai cauta, sau iti trimit eu.
Asa se pot creste si in cutii de ampora sau lemn neimpregnat, in strat de 5-15cm.
O placa gaurita, pe care se intinde hrana amestecata 50/50% cu pietris se depune pe substrat si poate fi preluata usor cand s-au adunat viermii, fara sa se scoata si ouale depuse pe substrat.
La 17-18°C cresc cel mai bine.
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group