It is currently Thu Mar 28, 2024 11:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Jan 16, 2011 2:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am inceput sa ma ocup de cresterea si reproducerea enhitreilor.

Cutia de polistiren expandat in care am pus granule de turba folosita si cativa viermi, in urma cu 3 saptamani. Acum consuma o bucata de mixtura de 8x3x0,5cm in ca. 36 ore si se inmultesc rapid. Turba incarcata cu resturi o voi schimba partial, din timp in timp, cand va fi nevoie si o voi spala pe cea murdara, pentru schimbul urmator.
Image

Dupa 7 ore:
Image

Dupa 14 ore.
Image

La o ora dupa servirea mesei se incumeta unii sa guste bunatatile.
Image

Dupa 24 de ore. (Acum stiu ca nu le place spanacul, dar il mananca daca n-au incotro. )
Image

Meniu divers. Se pare ca, dintre sortimentele oferite, nu depinde acceptanta atat de mult de felul hranei, cat de locul in care se afla. Si totusi mixtura a ramas la urma in doua locuri diferite. Banuiesc prezenta usturoiului ca fiin d cauza.
Image

Au curatat tot in timp record!
Image

As incerca sa le dau paine cu smantana, dar am aflat ca miroase substratul neplacut dupa catva timp. Mai astept. Continui deocamdata cu ce le-am dat pana acum, dar ar trebui sa intind hrana pe o suprafata mai mare, la capetele cutiei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Jan 16, 2011 2:44 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Quote:
As incerca sa le dau paine cu smantana, dar am aflat ca miroase substratul neplacut dupa catva timp.
Ioane, am incercat si eu multe, dar nu i-am vazut nicioada asa de flamanzi. O explicatie ar putea fi ca substratul meu contine materie organica cu care se hranesc si nu-i mai tenteaza ceea ce le pun sub geam. La smantana am renuntat din motivul pe care tocmai l-ai expus. Tot timid, ca si de morcov fiert, s-au mai apropiat de banana si de granule tetra. Caut in continuare solutia optima pentru a-i hrani cu ceva care sa le si placa, dar care sa nu strice aerul in urma descompunerii :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Jan 16, 2011 3:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Parere personala: usurinta cu care se pot deplasa in substrat ajuta viermii sa paraseasca zonele inbacsite cu materie toxica, in drumul spre si dinspre hrana spre zone mai curate. Miscarea lor prin substrat ar fi mai usor de observat daca peretele din fata ar fi din sticla. Intr-un substrat compact, in care sunt nevoiti sa faca incet mereu canale noi de acces, dupa cum se inmultesc, se aduna material toxic, care nu poate fi indepartat si va fi evitat de viermi pana cand il curata bacteriile si-l fac din nou colonizabil. Turba granulata are avantajul ca prezinta cai largi de acces si poate fi spalata fara sa fie indepartata, pentru ca trece apa usor prin ea. Portiunile aflate la suprafata, care se colmateaza prin acumularea excrementelor pot fi scoase, spalate si refolosite. Pentru ca turba granulata cu PH slab acid sau aproape neutru este greu de obtinut, ar fi bine sa se foloseasca alt material. Ar putea fi testat pietris de 3-6mm, in amestec cu aschii de lemn.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Jan 16, 2011 4:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Mixtura o pui direct de la congelator sau o lasi sa se incalzeasca?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun Jan 16, 2011 5:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
O pun direct pe sticla dupa ce tai fasia din placa mare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Tue Jan 18, 2011 2:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Incerc cu iaurt si smantana, cu si fara paine, dar parca-i stiam mai mancaciosi!
Dupa 10 ore doar asa putina hrana consumata?!
Trebuie sa controlez nivelul apei in cutie si sa fac o gaura pentru evacuare, dar nu cred ca-i prea multa.
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Wed Jan 19, 2011 10:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dupa 42 de ore.
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Wed Jan 19, 2011 10:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:25 pm
Posts: 195
Location: Campia-Turzii, jud Cluj
Este foarte edificatoare aceasta prezentare, dar vreau sa fac o observatie(intrebare).Din cate am inteles eu , celor care vietuiesc acolo le place la nebunie mixtura ,la fel ca si discusilor (sau poate chiar mai mult ?).Intrebarea mea este ,daca nu cumva mananca mai multa mixtura decat pestii , sau sa ma exprim mai corect, oare cantitatea pe care o sa o recoltezi de acolo , merita toata munca ,daca puteai la fel de bine sa hranesti discusii cu mixtura??

_________________
Zambeste , maine poate sa fie mai rau...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Thu Jan 20, 2011 10:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu, daca poti sa hranesti discusii la fel de bine cu mixtura nu merita sa cresti viermii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Thu Jan 20, 2011 5:29 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
A incercat cineva cu unt sau margarina pe paine?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group