It is currently Thu Apr 25, 2024 10:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Sat Jul 02, 2011 10:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Va supun atentiei un aspect.
In urma cu putin timp in reteaua de magazine Hornbach s-a schimbat furnizorul de hrana congelata. Una peste alta s-a dublat si pretul. Artemia, tantarii negrii si chironomusul s-au scumpit de la 4,5 la 8,5 lei. Asta n-ar fi o problema insa pestii o refuza. La inceput am observat ca o consuma fara apetit dupa care unii dintre ei o refuza total. La scurt timp au inceput problemele de sanatate si sarabanda tratamentelor. Nu stiu daca se poate trage o concluzie sau e doar o coencidenta insa am pierdut doi pesti deosebiti ale caror poze le-am pus la sectiunea ,,Necrolog,, In alt bazin am observat un Pigeon cum a regurgitat un ghem de Artemia la doua ore dupa ce a mancat. Am crezut ca a fost o intamplare insa cam la doua zile am vazut inca o data fenomenul. A mai observat cineva cele aratate de mine? Se poate trage o concluzie?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Sun Jul 03, 2011 12:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu le dau la ai mei mixtura pe care o fac singur, granulat de calitate buna, "Dizegro" cumparat la galeata de 10L, la ca. 5€/L, din ebay sau din expozitia de la Duisburg, Artemia foarte putina, cca. 10% din hrana zilnica. Nu ma intrebati de ce le dau Artemia, ca inca n-am aflat. Probabil doar pentru ca n-o refuza. Puii primesc nauplii, oua de homar, mixtura, granulat din carne de peste de la Dr. Bassleer si, mai rar, Artemia crescuta in germania. Larve albe refuza pestii mei in general pentru ca nu le place sa le culeaga de la suprafata. Larvele se alterereaza acolo si strica apa. Se pot amesteca in masa apei cu o pompa care le aduna si le scufunda. Larvele negre iar raman nemancate pentru ca nu le plac si e pacat de banii aruncati, ca nu-s nici chiar asa ieftine si pe deasupra sunt asa de faramitate incat arata mai mult a mizerie decat a mancare. O mare parte din cele importate din Asia, si probabil si din alte locuri, cresc in ape in care se deverseaza excremente din crescatorii de pasari indopate cu medicamente si hormoni. Larvele rosii sunt dupa parerea mea prea putin hranitoare si calitatea buna a devenit foarte rara si scumpa. Nu vad de ce le-as da pestilor hrana scumpa si de slaba calitate, cand am la dispozitie mixtura in care au tot ce le trebuie si pot sa mai adaug orice cred de cuviinta. Daca nu vrei sa faci mixtura, cumpar-o, sau da-le un granulat de calitate buna. Momentan nu ma poate convinge nimeni ca exista, la un pret rezonabil, o hrana mai buna decat cea pe care o fac eu. Poate suna increzut, dar eu sunt foarte multumit de ea si as recomanda oricarui discusar sa-si faca mixtura singur, daca nu gaseste una de care sa fie multumit. Bine´nteles ca dac-o face singur, ar fi bine sa stie ce face, ca poate parea simplu, dar nu e deloc asa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Sun Jul 03, 2011 2:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu consider ca mixtura facuta in bucataria proprie dupa o reteta care va aduce necesarul de elemente specific varstei, este cea mai sigura, complecta, ieftina si accesibila hrana. Restul e fudulie. Mai mult de atata, ma hazardez sa spun caci chiar si asa este mai mult decat au nevoie discusii.
Eram curios cata artemia congelata, viermi de toate culorile sau larve mananca discusii lui Piwowarski? De fapt mi-am satisfacut curiozitatea, iar raspunsul a fost unul dezamagitor pentru mine: granulat si inima de vita. Nu mixtura, doar inima de vita. Exact asa ii hraneam si eu in urma cu 10-15 ani si erau vremuri in care nu aveam discusi care isi pierdeau echilibrul sau i se umfla burta daca ridicam temperatura. Acum sunt si eu in rand cu lumea si cu mixtura dar si cu bolile specifice.
Personal, nu am bagat la cap mare lucru si continui sa omor ficatul discusului cu cateva ingrediente in mixtura (parca ma bate gandul sa o stropesc si cu un vin alb).
Uneori ma uit in oglinda si imi pun intrebarea: Doamne, dar daca stiu sa merg atunci de ce ma tarasc de-a busilea?
Ce legatura au toate acestea cu topicul? Pai au... Vreau sa spun ca este mai usor sa luati o inima de vita (nu se gaseste? E buna si aia de porc), sa o curatati, o macinati si o congelati. Va costa mult mai putin la achizitia hranei si infinit mai putin in timp cand veti salva banii de pe medicamente sau de pe discusii decedati.
Acesta este punctul meu de vedere si nu este o replica pentru GeoS care este un cunoscator al fenomenului ci o incurajare pentru cei ce se tem sa isi prepare singuri hrana sau poate din comoditate prefera sa cheltuie bani pe bombele congelate din petshop.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Sun Jul 03, 2011 7:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Geos - De obicei eu nu le cumpar hrana congelata din pet shopuri dar acum citiva ani cumparasem si eu la un pret foarte bun o gramada de tiple cu hrana congelata (4-5 kg) de mai multe tipuri si le-o dadeam in combinatie cu mixtura facuta de mine si cu granule .Cit timp le-am dat hrana congelata cumparata multi discusi s-au inbolnavit, faceau in general flagelate dar nu numai .La un moment dat intr-un tip de hrana am gasit bucati de peste si chiar pesti mici intregi dar am continuat sa le dau pina cind am terminat-o iar in timpul asta au continuat si imbolnavirile si tratamentele. Dupa ce am terminat hrana congelata au incetat ca prin minune si imbolnavirile .Hrana respectiva la prima vedere nu parea stricata dar :?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Sun Jul 03, 2011 12:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Dragilor, e vina me ca nu am specificat. In meniul pestilor mei intra alternat, mixtura de la Cornel ,,diskusfun,, granulat JBL, Tetra si Hikari. Larvele negre, artemia si larvele rosii le administrez o data pe zi, alternativ (adica, daca azi dimineata primesc larve rosii, mai primesc peste 3 zile, ziua urmatoare dimineata primesc artemia si mai primesc peste 3 zile iar a treia zi primesc tantari si mai primescpeste 3 zile). Fac asta pt diversificare si mai ales pt ca toti pestii mei le adora pur si simplu. Cand au probleme de sanatate si incep sa faca mofturi la mancare, cea congelata e ultima pe care o refuza, dupa care lucrurile incep sa devina serioase. Nelamurirea mea este fata de calitatea noului furnizor din Hornbah si daca a mai constatat cineva ceva asemanator. Cat timp am folosit de la vechiul furnizor nu am intampinat probleme deosebite iar pestii o mancau cu frenezie de sareau stropi pana pe tavan. Credeti-ma ca era un spectacol deosebit.
Image
Intr-un bazin plantat nu am facut nici un fel de tratament in ultimuii doi ani iar in altele sterile rata inbolnavirilor era in limite acceptabile.
hrana congelata actuala, si daca o mananca, o plimba mai intai prin gura dupa ce o scuipa, de zici ca le-am dat cine stie ce ciudatenie.
Am retinut si comentariile voastre cu privire la riscurile administrarii hranei congelate si le iau in considerare pt perioada ce va urma.
Am deschis acest topic pt a incerca sa trag o concluzie referitoare la ceeace se intampla cu discusii mei in ultima perioada de timp.
P.E.Acum cateva minute mi-a fost semnalat o situatie foarte asemanatoare petrecuta in aceeasi perioada de timp.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Mon Jul 04, 2011 10:11 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Daca pe traseu, de la furnizor si pana in congelatorul tau, s-a intamplat sa se decongeleze, tot ceea ce ne-ai povestit ar putea avea o explicatie.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Mon Jul 04, 2011 12:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Am mai scris intr-un post cam aceleasi lucruri pe care le voi scrie si aici.Incredere nu am decat in mixtura facuta de mine si in granule.Pentru a mai varia meniul dadeam si eu o gramada de bani pe hrana congelata tip artemia, larve chironomus, pana cand am citit si eu cata proteina contin.Cand am vazut procentul de 5% mi s-a spulberat toata conceptia de hrana, acumulata in 32 de ani de acvaristica.La noi in Romania, din cauza comenzilor mici de hrana congelata transportul ei NU se face ca masina frigorifica ci, cel mult, cu lada frigorifica.De cele mai multe ori transportul dureaza cateva ore, timp in care grana usor perisabila o ia din loc.Firma producatoare degeaba este de incredere, degeaba a congelat artemia sau tubi sau larvele de chironomus cu azot daca se plimba prin toata tara cu o amarata de lada frigorifica.Concluzia este, ca si a celor care au scris inaintea mea, ca orice discusar trebuie sa-si prepare singur inima de vita(simpla sau in mixtura) sau daca nu are timp sa recurga la granule.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Mon Jul 04, 2011 1:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Dupa cum arata ,, ciocolatele,, cu hrana congelata cum ar spune un prieten de-al meu, nu par a fi fost recongelate. Oricum, cazuistica e mult mai vasta, recongelerea fiind numai una din cauzele problemelor cu hrana congelata. In scurta mea relatie, de cativa ani cu discusul nu am putut face comparatii insa probabil ca urmatorul lot de pui am sa-l cresc numai cu mixtura si granulat. Am retinut comentariile si parerile voastre si le voi lua in considerare pt o eventuala schema de alimentatie, alta decat am folosit pana acum. Ca de obicei parerile voastre sunt importante pt mine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Sat Jul 16, 2011 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Ce s-a mai intamplat in ultimul timp. Spuneam intr-un post anterior despre bazinul plantat unde nu am avut nici un tratament in ultimii doi ani. Am izolat un mascul de Pigeon care se simtea cel mai rau si l-am trecut pe Metro. Dupa doua zile a inceput sa manance, iar dupa 4 se complrta perfect normal, fecale normale. Dupa terminarea tratamentului m-a mancat in niste locuri si am inceput sa-i administrez cateva larve de chironomus si cateva de tantari, negre. Foarte putine, si unele si altele mai mult ca stimul. Artemia am exclus-o definitiv fiind cea banuita a fi cu probleme. In ziua cu pricina si urmatoarea, totul normal. In a 3-a zi de cand am inceput sa re administrez tantari si chironomus, brusc pestele nu s-a mai prezentat la masa si statea retras intr-un colt,cu toate ca seara totul era mai mult decat normal. In riua cand nu s-a mai prezentat la masa si urmatoarea a eliminat prin regurgitare si fecale numai chironomus si tantari iar fecalele erau inchise la culoare dar intr-un invelis usor transparent ca un carnat intr-un mat. Dupa ce a eliminat tot pe ambele cai dupa cum spuneam, la fel de brusc cum a refuzat mancarea, la fel a inceput sa manance. Dilema mea este, pestele se simte din ce in ce mai bine, as putea sa spun ca apetitul si comportamentul sunt cum ar trebui sa fie un peste zdravan la cap insa fecalele din ce in ce mai urate, aseara erau complect transparente. Acum sunt doua posibilitati:
1. Cresc temperatura la 33-34 GC, bag niscai sare si il las sa se descurce singur. In situatia asta risc sa intervin cand parazitii intestinali penetreaza peretii si afecteaza organele.
2. Il trec din nou pe Metro, pt ca e clar ca i-a facut bine, tratament complect si risc sa nu-si mai faca efectul in cel mai fericit caz sau sa deranjez definitiv sistemul digestiv.
Alte optiuni nu vad su nici nu cred sa fie.
Pareri?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hrana congelata cu probleme?
PostPosted: Sun Jul 17, 2011 1:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Mai este o optiune care de cele mai multe ori da roade si care ar trebui sa fie prima atunci cand apar flagelatele. Este vorba despre suprahranire atunci cand discusul nu refuza hrana. Vom hrani discusul cat mai des posibil pentru a elimina o cantitate cat mai mare de flagelate odata cu excrementele dand astfel posibilitate sistemului imunitar al discusului sa lupte cu un numar redus de flagelate.
Pentru a avea un efect rapid recomand ca si hrana o mixtura in care fibra vegetala (spanac, mazare, grau incoltit) sa fie intr-o pondere de minim 30% din compozitia mixturii.
Eu am folosit cu succes aceasta metoda si tin metronidazolul ca varianta de rezerva.
Oare sa o brevetez? :D

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group