It is currently Thu May 02, 2024 11:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Mancator de plante
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 11:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
Buna la toata lumea.Am si eu o problema legata de hranirea cu plante.Am luat de o saptamana un discus matur care era in plantat si nu reusesc sa-l fac sa manance nimic din ce le dau la ceilalti dar in schimb imi mananca / smulge plantele - imi smulge pogostemonii, hemiantusul, mananca mugurii de la higrophile, trage si de didiplis parca e nebun... am incercat sa-i dau pelete cu spirulina sa-mi lase plantele in pace dar fara efect
eu le replantez el le smulge iar. Daca are cineva o parere ce lipseste ce sa-i dau sa cadem la "intelegere" ??? sau ce probleme am in apa de se comporta asa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mancator de plante
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 11:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Hmmm...mazare verde,mixtura cu multa spirulina, pepene, fructe..... ;)
Sau il putem schimba cu altul. :mrgreen:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mancator de plante
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 11:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Si cu miez de castravete poti sa incerci, dar acela pluteste. Infige si tu o furculita in el.
Discusii se comporta asa cand sunt bolnavi. Cei mai multi ciugulesc atunci algele de pe geamuri. Cunosc ei leacurile babesti de care n-avem habar noi.
Acuma primavara sunt mai usor de gasit enhitrei pe sub frunzele cazute toamna trecuta. Cine are norocul sa-i poata inmulti, are o hrana fantastica pentru discusi. Le place pamant umed, amestecat cu frunze aflate in descompunere sau turba de gradinarit ca sa se pastreze afanat si sa nu faca bulgari, 18°C, intuneric, morcovi fierti cat mananca in 2-3 zile. Trebuie fiert tot substratul ca sa nu contina alte vietati. 1-2 kg ajung pentru inceput. Se clatesc viermii gasiti in gradina, parc, padure etc. in apa rece curata, se lasa cateva ore pe hartie umeda intr-o cutie inchisa bine. Se mai clatesc inca o data in apa rece si se muta pe substratul pregatit pentru ei. Cutia nu trebuie neaparat acoperita ermetic, dar trebuie inchisa intr-o punga de plastic, ca sa nu poata ajunge nimic din afara la ei. La inceput se pune doar o felie de morcov cat o moneda mai mica. Nu puneti niciodata mai multa hrana decat mananca ei in 3 zile, si nu puneti hrana alterata ca face fungi si aceia emana toxine care pot vatama pestii. Atentie mare cand ii hraniti sau colectati, sa nu lasati punga mult timp deschisa sau nesupravegheata, ca intra musculite si atunci incepe sfarsitul culturii.
Cand sunt destui, puneti morcovi fierti si pasati pe un ciob de sticla cu care acoperiti o parte din substrat, iar cand vin viermii naivi sa manance: haţ! puneti mana pe ei, le faceti o baie scurta si-i dati la pesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mancator de plante
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 2:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Poate ne pui o poza sa vedem de curiozitate cum arata.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mancator de plante
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 3:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca se poate cu tot acvariul, sa vedem si plantele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mancator de plante
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 10:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
Leopardul in cauza
Image

Image

acvariul - e tulbure de la un ancistrus in rut care a sapat lateritul din substrat
dar cred ca se vede ce e de vazut
Image

Leopardul IN actiune
View My Video

Azi mi-a scos numai de 3 ori vreo 3 "pogo" mai mici cei mari i-am "dosit" dupa anubiasul din stanga. De hranit ii hranesc numai cu granule - dar, zic eu cu ceva ce nu e rau tetra discus,sera discus,jbl novo bits, hikari discus bio gold etc- "mixturi de calitate deshidratate" ar putea manca si el si sa-mi lase plantele ... le mai pun si fishtamin peste ele


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mancator de plante
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 11:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Hai mai Matteo, intelege-l si tu.... e Postul Mare! :mrgreen:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mancator de plante
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 2:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
Se pare ca sunt probleme de adaptare - azi a inceput sa "ciuguleasca" cu ceilalti si pogostemonii nu au mai "zburat" asa spectaculos (ei... mai gasesc frunze faramitate dar un pic de vegetale sunt chiar indicate).Probabil era singura sursa de hrana cunoscuta/la indemana ,cine sa-i stie?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group