It is currently Fri Mar 29, 2024 9:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: hrana congelata
PostPosted: Tue Aug 23, 2011 8:59 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
Va salut pe toti. Cu acordul lui Adx daca se poate, va intreb unde mai gasim prin Bucuresti larve de tantari rosi de calitate si artemia congelata.
eu ma aprovizionam din hornbach( scuze pentru reclama) dar din pacate au schimbat furnizorul si am citit aici pe forum ca au fost probleme cu hrana congelata.
astept raspunsuri de la voi.

multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana congelata
PostPosted: Tue Aug 23, 2011 11:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Din pacate in Romania vinzarea hranei congelate nu este o industrie prea profitabila datorita numarului mic de clienti .Din acest motiv de cele mai multe ori nici nu este rentabil sa se transporte cu masina frigorifica dintr-un punct in altul o cantitate prea mica asa ca se mai intimpla ca hrana sa se decongeleze de citeva ori pina ajunge intr-un final in burtile pestilor.....iar urmarile pot fi mai mult sau mai putin grave functie de cit timp a stat hrana decongelata ,de cite ori s-a decongelat samd .cel mai putin probabil sa iei o hrana congelata stricata de la magazine este sa cumperi din locurile unde se ruleaza multa (de la magazinele mari) sperind ca cei care vind chiar sunt seriosi si nu isi bat joc de reputatia lor . Faptul ca vezi hrana bine ambalata intr-o tipla curata nu inseamna absolut nimic .Cu o cirpa poti in citeva secunde sa faci o tipla plina de zeama scursa din hrana congelata sa arate ca noua (am vazut eu asta la un magazin). Cel mai bine este sa iti faci tu mixtura sau sa o cumperi de la persoane de incredere .Cozile de creveti din comert, tocate si puse in mixtura cred eu ca inlocuiesc destul de bine artemia iar larvele de tintari nu consider ca sunt indispensabile pentru discusi .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana congelata
PostPosted: Wed Aug 24, 2011 9:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cum o-nvarti si-o intorci, o hrana mai curata si mai buna decat o mixtura facuta corect n-o sa gasesti la un pret omenesc, dar daca o cumperi trebuie sa poti avea incredere in cel care o produce. Cel mai bine e s-o faci singur, dar si asta trebuie invatat si facut cu deosebita acuratete.
Nu pot sa nu reamintesc si aici de Enhitrei. Mult prea putina atentie l-i se acorda fata de valoarea pe care o au. La ea nu ajunge nici cea mai buna mixtura, dar acestea doua se completeaza intre ele si fac inutila orice alta hrana, pentru ca in mixtura se pot adauga ingrediente dupa necesitati, in functie de stadiul de desvoltare al pestilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana congelata
PostPosted: Wed Aug 24, 2011 9:56 am 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
salutare, eu mixtura le dau de 2 feluri facuta de mine si cumparata de la diskufun, dar ziceam sa le mai diversific mancarea mai ales ca le placeau si larvele si artemia. larve am luat si de la ocean nutrition dar sunt mai subtiri decat cele de la hornbach si parca nu sunt mancate cu pofta de catre pesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana congelata
PostPosted: Wed Aug 24, 2011 1:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
daca citesti cu atentie ce ti-au spus colegii -mult mai experimentati- o sa-ti dai seama ca nu ai nevoie de suplimentele congelate , daca totusi tii sa le dai : sunt pestii tai si faci ce vrei ,dar ii expui la riscul de contaminare cu bacterii si/sau toxine nedorite rezultate din alterarea hranei prin decongelarile repetate ; incearca sa tii enchitreide cum ti-a spus Ioan + cu mixturile ce le dai o sa le ajunga


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana congelata
PostPosted: Wed Aug 24, 2011 2:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poti avea ghinion sa obtii larve care au mancat oua de viermi care paraziteaza intestinele pestilor. Urmarea este contaminarea pestilor din acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana congelata
PostPosted: Wed Aug 24, 2011 6:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ce oua de viermi rezista la congelare?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana congelata
PostPosted: Wed Aug 24, 2011 7:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cele care nu se congeleaza din neglijenta la transport sau pastrare, sau cele din larvele vandute in stare vie.
Am pus la congelat intr-o lada frigorifica de 175L in care mai erau alte produse, niste pungi cu grosimea continutului de 1cm, cu tot atata spatiu intre ele, cu hrana pentru Enhitrei. A doua zi la aceeasi ora inca nu erau congelate toate, cu congelatorul setat la eficienta maxima, cand normal tine permanent minus 30°C.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group