It is currently Wed May 01, 2024 7:17 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Tetra discus: mancata in sila maxima
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 3:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
viobank wrote:
''Temperatura este reglata la 31 de grade deci fluctueaza intre 30 si 31. Schimbul de apa zilnic este de 15%, Nitratii sunt in jur de 15 la fiecare test (testele sunt facute inaintea schimbului de apa).''
-temperatura 30-31 grade, este foarte mare ! cum vrei sa manace pestani granule ? daca se ai proleme cu ei, la cat le cresti temperatura ?
deci parea mea este sa micsorezi temperatura si o sa manance granule la 27-28 grade ...

La mine teoria este invers.Si testata! Cresc temperatura = cresc metabolismul = rup Tetra.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tetra discus: mancata in sila maxima
PostPosted: Fri Mar 08, 2013 5:13 pm 
Ioan C. wrote:
O sa fi bucuros daca reusesti sa-i aduci la dimensiuni decente cu orice fel de hrana. Cu mentalitatea ta: "Nu le dau cutare, ca eu nu vreau cutarica..." nu vei reusi sa-i faci niciodata de 15 cm, orice le dai sa manance. La varsta asta nu conteaza altceva decat sa bage in ei ca spartii.
Mixtura se poate administra in cantitati diferite, nu exista doar o singura masura, care-i face automat monstrii. Poti sa le dai si mai putin, daca vezi ca se ingrasa si fac fruntea prea lata. Oricum nu vor manca toti la fel.
Chiar daca le place hrana, unii vor creste mai repede, altii mai incet. Orice fel de Discusi pot fi obisnuiti cu orice fel de hrana, daca-i buna pentru ei, doar ca o vor manca cu mai multa sau mai putina placere.
Trebue sa sti cum sa faci asta si sa ai rabdare, dar sa nu le iei mancarea de la gura. Si asta-i, printre multe altele, o parte din experienta care face un crescator bun. Daca nu mananca acum, cat sunt in crestere, mult si cu placere, vei creste rebuturi. Discusii mananca cu atat mai bine orice hrana, cu cat se simt mai bine.
Cu compromise: "Nu le dau cutare, ca eu nu vreau cutarica..." n-o sa obtii rezultate multumitoare.
Discusii sunt pesti pentru oameni pasionati, maniaci, care fac tot ce pot, ba chiar deseori mai mult decat atat, ca sa le mearga pestilor bine.
Cu tot respectul de "incepator" pentru afirmatii de genul asta uneori nu mai inteleg sensul ideii de FORUM.


Top
  
 
 Post subject: Re: Tetra discus: mancata in sila maxima
PostPosted: Fri Mar 08, 2013 6:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
cristianiorga22 wrote:
Cu tot respectul de "incepator" pentru afirmatii de genul asta uneori nu mai inteleg sensul ideii de FORUM.


Ai sa il intelegi.... peste vre-o 2-3 ani, cand nu ai sa mai fii incepator ;)

sau ca sa rezumez: vrei adevarul spus "scurt... verde-n fata", sau vrei "diplomatie" pe parcursul celor 12 luni sa zicem... in care ai sa tot intrebi: de ce am diverse probleme cu pestii? Iar fiecare o sa iti raspunda: frumosi...mai pune poze ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group