It is currently Thu Apr 18, 2024 4:41 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Dilema hranire discus
PostPosted: Sun Jul 22, 2012 2:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 05, 2012 10:58 pm
Posts: 91
Location: Bucuresti
Va salut.Azi am citit un sfat,de a nu mai hrani discusii cu nici un fel de hrana congelata din comert.Este foarte probabil de a fi purtatoare de boli care se pot transmite discusilor.In acest caz am sa-i hranesc doar cu granule si mixtura?Ai mei sunt in crestere,au cam 9-10 cm,si consuma cu pofta artemia,bloodwarm,mixtura,granule.Intr-o zi am vrut sa vad daca ancistrusii sunt atrasi de un pic de pepene rosu,dar nu a ajuns pana jos.A fost devorat de discusi.Pepene galben,la fel.Nu am mai repetat,nestiind daca e in regula sa manance pepene.Mi-ar parea rau sa le limitez meniul doar la granule si mixtura.Ce ma sfatuiti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dilema hranire discus
PostPosted: Sun Jul 22, 2012 8:15 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Eu le dau la ai mei doar mixtura in care le pun tot ce trebuie, am renuntat la granule deoarece le dadea tenta rosiatica iar eu am doar discusi pe albastru (blue diamond, blue turqoise si solid blue/cobalt). In mixtura poti pune tot ce le trebuie asa ca nu cred ca e neaparat nevoie sa le dai hrana congelata din comert avand in vedere ca pe langa posibilele boli pe care le pot avea larvele congelate, nu stii nici cum au fost transportate pachetele cu hrana de la producator pana la magazin si de cate ori s-au dezghetat.
Ca sa vezi ce poti pune in mixtura pentru a le asigura tot ce le trabuie citeste topicurile de pe acest forum precum si cele de pe vechiul forum unde ai sa gasesti o groaza de retete pentru mixtura.

PS. Asta e doar parerea mea si nu neaparat un sfat .
Bafta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dilema hranire discus
PostPosted: Sun Jul 22, 2012 9:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 05, 2012 10:58 pm
Posts: 91
Location: Bucuresti
Multumesc vallycu,am bagat la cap.Ai mei sunt red turquoise.Am citit mult topicurile si incepator fiind,am decis sa folosesc mixtura de la Diskusfan.O sa incep sa prepar si eu mixtura,dar acum profit de experienta si profesionalismul lui Cornel (Diskusfan).Stima.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dilema hranire discus
PostPosted: Sun Jul 22, 2012 3:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
vallycu wrote:
Eu le dau la ai mei doar mixtura in care le pun tot ce trebuie, am renuntat la granule deoarece le dadea tenta rosiatica iar eu am doar discusi pe albastru (blue diamond, blue turqoise si solid blue/cobalt). In mixtura poti pune tot ce le trebuie asa ca nu cred ca e neaparat nevoie sa le dai hrana congelata din comert avand in vedere ca pe langa posibilele boli pe care le pot avea larvele congelate, nu stii nici cum au fost transportate pachetele cu hrana de la producator pana la magazin si de cate ori s-au dezghetat.
Ca sa vezi ce poti pune in mixtura pentru a le asigura tot ce le trabuie citeste topicurile de pe acest forum precum si cele de pe vechiul forum unde ai sa gasesti o groaza de retete pentru mixtura.

PS. Asta e doar parerea mea si nu neaparat un sfat .
Bafta!

Gresit.Granulele sunt foarte hranitoare.Ai citit cantitatea de proteine de pe eticheta?Este foarte greu sa bagi vreo boala de la mancarea congelata, tinand cont de faptul ca a fost congelata -50-60 de grade.Altfel s-ar descompune la o congelare lenta.Problema apare la transport sau la ocluzia intestinala de la larve.De aceea trebuie sa existe si o masa cu artemia congelata.In ceea ce priveste transportul, cand cumparam hrana congelata suntem atenti ca artemia sa aiba o culoare maro si larvele trebuie sa fie cat mai rosii.In ceea ce priveste mixtura, eu nu bag in compozitie granule sau larve sau artemia, pentru ca nu stiu cat mananca din fiecare.Prefer sa dau mai multe mese cu diferite tipuri de hrana, avand un control a ceea ce le place si mananca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dilema hranire discus
PostPosted: Mon Jul 23, 2012 4:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Imi cer scuze daca sunt off-topic, nu vreau sa "poluez" topicul colegului, dar ar fi de ajutor mai ales pentru cei din provincie daca cei ce folosesc acest tip de hrana congelata, ne-ar putea indica o sursa sigura/probata si de incredere de unde isi achizitioneaza acest tip de hrana.
Eu personal am cumparat de cateva ori de prin pet-shop din Roman, dar din pacate dupa ce m-am interesat despre cum ar trebui sa arate artemia am realizat ca acea hrana era de mult alterata prin proces de inghetare/dezghetare de altfel recunoscut si de vanzatorul de la pet-shop.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dilema hranire discus
PostPosted: Mon Jul 23, 2012 6:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu iau de la cineva din Arad.Cine vrea numarul lui de telefon i-l trimit pe pm pentru a nu ne certa admin.Omul este serios iar hrana ajunge congelata la Constanta.Este adevarat ca iau cate 10kg odata si se mentine bine pe drum.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dilema hranire discus
PostPosted: Tue Jul 24, 2012 8:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 05, 2012 10:58 pm
Posts: 91
Location: Bucuresti
drdiscus wrote:
Eu iau de la cineva din Arad.Cine vrea numarul lui de telefon i-l trimit pe pm pentru a nu ne certa admin.Omul este serios iar hrana ajunge congelata la Constanta.Este adevarat ca iau cate 10kg odata si se mentine bine pe drum.

Din pacate nu pot comanda o cantitate mare de hrana congelata,incat sa ajunga ok la Bucuresti.Am doar patru discusi.Deocamdata.Artemia am luat-o de la Hornbach,arata bine la culoare.Inca le mai dau o masa de artemia pe seara.Cu teama.La bloodwarm am renuntat.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group