It is currently Sun May 05, 2024 7:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 3:13 am 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
mariusvlad wrote:
De ce trebuie sa iasa mixtura pasta?
De ce se murdareste apa daca le dai prea multa mixtura? Aaa, ca e facuta pasta.
De ce apare ''albeata'' in apa daca nu pui gelatiana?
De ce 2-3 graunte de usturoi deparaziteaza intestinele pestilor si daca e mai mult de atat iuteste mixtura?
De ce spui ca fara ulei de peste sau peste file nu recomanzi mixtura? Faptul ca ai tai nu o manaca altfel indica faptul ca acolo este ceva in plus iar aroma de peste ii mai reteaza gustul.


Mixtura pasta la ce folosesc eu este un "must be". Asta doar daca nu doreste cineva sa vada bucati de 3-4mm de spanac sau morcov in apa :D

Apa se va murdari si de la Tetrabits daca o luam asa, nu are treaba ca este sau nu pasta, oricum le-o dai congelata, iar orice nu este fiert ( in special inima de vita ) albeste apa. Daca o fierbi, se duc proteinele, daca nu, cauti ceva sa mai scoti din "albeata". Si asa cred ca ma raspuns si la cea de a 3-a intrebare. Posibil sa fie si ceva "mai in plus" si sa nu`mi fi dat eu seama, insa cum ai spus, pe "durata lunga" ... depaseste cumva 2-3 ani? Pentru ca am preluat reteta de la cineva care da aproximativ aceleasi chestii de ceva timp iar randamentul este okay. Si chiar daca nu ar da, sunt inca super incantat daca pot intr-o luna sa fac un pui sa creasca minim 1cm mai mult iar dupa sa creasca normal :D cat despre tubi... esti prima persoana care o aud ca nu este de acord cu asa ceva la discusi sau la alti pesti... tinand cont ca au aproape cel mai inalt nivel proteic din orice alimentatie uscata sau vie si punctez, aproape....

De curiozitate, de ce nu folosesti tubi? riscul de imbolnavire prin supraalimentatie? sau?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 10:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 4:14 pm
Posts: 464
Location: Neptun 0727070229
asta e simpla http://www.youtube.com/watch?v=qBvexGF4iw0

_________________
pestele arata asa cum se simte!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 10:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Efectul unei sonorizari nepotrivite cu scopul urmarit:
Image
Se banuieste, partial intemeiat, ca tubi ar fi vectorul unor germeni patogeni, dar eu inca n-am cunostinta sa se fi demonstrat practic ca ar fi asa. Eu nu hranesc pestii mei cu tubii pentru ca:
*n-am acces usor la ei;
*sunt sceptic in privinta riscurilor banuite;
*exista alte alimente comparabil cu ei foarte bune, la pret resonabil si in plus absolut fara riscuri de orice fel.
Dupa practicarea hranirii cu mixtura timp de ca. 10 ani sunt convins ca va fi greu sa gasesc alta hrana care satisface nevoile pestilor si ale mele intr-o masura mai mare. Nu incerc sa obtin 10% avantaj investind 90% dezavantaj.
Va propun sa incercam sa rezolvam o problema care m-a preocupat si in trecut, dar care acum s-a detasat de celelalte pe care le-am rezolvat, sau sunt pe cale de rezolvare: deficientele aparute in cresterea operculelor.
O mare parte a pestilor mei au operculele prea scurte si o adancitura a fruntii in fata ochilor. M-ar interesa daca are cineva peste 80% din pui la care nu apar aceste deficiente, si daca apar diferente importante intre metodele mele de crestere si ale sale.
Tema imi pare mult mai importanta si greu de rezolvat decat alimentatia, care este in mare masura clarificata. Banuiesc totusi ca intre deficientele de crestere si alimentatie este o stransa legatura. Cred ca aceste deficiente nu sunt doar efectul unei alimentatii cu produse nepotrivite, ci si al supraalimentatiei cu acestea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 7:07 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
in realizarea unei mixturi am o singura intrebare. Avand in vedere ca foi de gelatina nu gasesc, solutia ar fi gelatina la pliculet pe care nu stiu cum sa o adaug in mixtura.. se pregateste gelatina conform instructiunilor de pe plic sau se adauga doar praful peste mixtura si se amesteca? Pana acum nu am folosit gelatina la prepararea mixturii si as vrea sa incerc deoarece as evita in acest fel imprastierea acesteia prin tot acavriul(plantat) si astfel ma gandesc ca as reduce valorile destul de crescute ale NO3


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sun Nov 20, 2011 12:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ombladon wrote:
cat despre tubi... esti prima persoana care o aud ca nu este de acord cu asa ceva la discusi sau la alti pesti... tinand cont ca au aproape cel mai inalt nivel proteic din orice alimentatie uscata sau vie si punctez, aproape....
De curiozitate, de ce nu folosesti tubi? riscul de imbolnavire prin supraalimentatie? sau?
Vreau sa stiu daca exista vreun discusar care a hranit discusii cu tubi o perioada mai lunga (sa zicem un an) si nu a avut probleme cu parazitii de piele (costia, chilodonella, tricodina, oodinum...). Nu mixoboliaza este cea mai nefericita situatie care poate apare in urma hranirii cu tubi, caci de la aia se da discusul cu capul de pereti si scapi repede de el fara sa investesti bani in tratamente si se pare ca nu e contagioasa. Dar bolile de piele se raspandesc repede si urmeaza tratamente peste tratamente fara a fi sigur ca ai scapat definitiv de probleme. Pentru cine nu crede poate sa verifice.
@Ombladon, sunt surprins ca nu ai auzit inca de aceasta asa zisa incompatibilitate intre discusi si tubi caci colcaie forumurile si siteurile dedicate discusului cu acest avertisment.

Ombladon wrote:
Mixtura pasta la ce folosesc eu este un "must be". Asta doar daca nu doreste cineva sa vada bucati de 3-4mm de spanac sau morcov in apa :D
Spanacul il dau prin blender si inima prin masina de tocat. Morcovul e in plus. Pasta e doar pentru pui intre 2 saptamani si o luna.

Ombladon wrote:
...iar orice nu este fiert ( in special inima de vita ) albeste apa.
Inseamna ca gresesc eu cu ceva caci am apa cristal, discusii sunt fara numar si nu fierb niciodata nici un ingredient.

Ombladon wrote:
Posibil sa fie si ceva "mai in plus" si sa nu`mi fi dat eu seama, insa cum ai spus, pe "durata lunga" ... depaseste cumva 2-3 ani?
Cam pe acolo.

Ombladon wrote:
Pentru ca am preluat reteta de la cineva care da aproximativ aceleasi chestii de ceva timp iar randamentul este okay. Si chiar daca nu ar da, sunt inca super incantat daca pot intr-o luna sa fac un pui sa creasca minim 1cm mai mult iar dupa sa creasca normal :D
Pai cine ti-a confirmat ca randamentul este ok? Un cm pe luna la pui este extrem de putin.

Ioan C. wrote:
Va propun sa incercam sa rezolvam o problema care m-a preocupat si in trecut, dar care acum s-a detasat de celelalte pe care le-am rezolvat, sau sunt pe cale de rezolvare: deficientele aparute in cresterea operculelor.
O mare parte a pestilor mei au operculele prea scurte si o adancitura a fruntii in fata ochilor.
Daca luam prin excludere atunci trebuie neaparat exclus deficitul de minerale deoarece eu cresc puii in dH=0,8 si conductibilitatea 25 microsiemens.

Ioan C. wrote:
M-ar interesa daca are cineva peste 80% din pui la care nu apar aceste deficiente, si daca apar diferente importante intre metodele mele de crestere si ale sale.
Am cumparat discusi avand aceste deficiente si dupa 4 luni la mine in acvariu de abea se mai observa adancitura din frunte.
Cam 25% din puii mei prezinta acea adancitura in primele 2-3 luni dar este greu de observat si practic dispare dupa a 5 a luna de viata.
Ca sa vedem diferentele dintre metodele fiecaruia ar trebui sa ni le expunem fiecare incepand cu prima zi de inot liber a puilor.

Ioan C. wrote:
Banuiesc totusi ca intre deficientele de crestere si alimentatie este o stransa legatura. Cred ca aceste deficiente nu sunt doar efectul unei alimentatii cu produse nepotrivite, ci si al supraalimentatiei cu acestea.
Oare cantitatea prea mare de calciu nu ar putea duce la dezvoltarea rapida a scheletului in detrimentul masei musculare? De aici si botul alungit. Operculul este chiar scurt sau tot capul este impins in fata datorita cresterii exagerate a coloanei, de unde si aceasta senzatie ca discusul are bot, canal in frunte si opercule scurte?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sun Nov 20, 2011 1:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cam asa arata, sau chiar mai accentuat. In unele cazuri nu dispare nici la maturitate.
Se mai pot vedea cateva exemple in galerie, in albumul meu.
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sun Nov 20, 2011 1:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Mie mi se pare ca lipseste cu desavarsire grasimea din zona frontala.
Operculele nu sunt prea scurte dar capul este deplasat inainte si in sus tragand operculele pe aceasta directie.
Ce e de facut, sau mai bine zis ce as face eu in situatia aceasta? Pai cam ce fac de obicei, adica nu bag minerale la pui pentru a nu deforma scheletul si uit sa curat perfect inima de grasimi lasand intentionat cateva fasii de grasime. Hranesc puii cu aceasta mixtura gretoasa transformata in pasta incepand cu 2 saptamani de inot liber si continui pana la o luna uneori chiar o luna jumatate daca nu sunt multumit de cum arata. In aceasta mixtura nu bag fibre vegetale deloc ci doar inima cu putina grasime pe ea, ou si spirulina. Cu acest start in viata puii trebuie asa aiba 6 cm la 2 luni si o forma foarte apropiata de adulti.
Aaa, era sa uit: naupli din a doua zi de inot liber.
Daca si dupa tratamentul acesta mai arata asa, atunci cred ca e genetic.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sun Nov 20, 2011 2:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Mai raman multe probleme de rezolvat. Ferice de cine poate sa treaca asa ceva cu vederea. Eu nu reusesc.
Am sortat azi puii. Dupa ce i-am mutat pe cei cu acest fel de deformari am ramas cu pui crescuti nici prea mari, nici prea mici. Ei au cea mai buna forma. Cei mai mari, de aceeasi varsta, sunt toti deformati, multi cu fruntea buna, dar cu pieptul si cu abdomenul crescute exagerat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sun Nov 20, 2011 2:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Defectele acestea se vad destul de tarziu asa ca e munca in zadar. Pacat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sun Nov 20, 2011 2:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Problema care ma deranjeaza nu-i munca depusa, ci necunoasterea cauzei.
Astia-s puii eclozati din icrele deparazitate cu formol! O parte buna dintre puii dintr-un alt grup, obtinut in aceleasi conditii, prezinta deformari inca si mai evidente. Ramane de vazut in ce masura se transmit aceste defecte la generatiile urmatoare. Bineinteles ca sunt intre ei destui ca sa obtin o pereche buna, dar acum e prea devreme pentru concluzii. Vedem anul viitor si peste doi (3-4-5-6-7-8 etc...) ani. :?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group