It is currently Fri May 17, 2024 10:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Tue Nov 30, 2010 4:40 pm 
Offline

Joined: Mon May 24, 2010 10:28 am
Posts: 9
Location: Bucuresti
Buna ziua tuturor. Doresc sa-i multumesc domnului Ioan pentru reteta de mixtura pe care a scris-o pe forum cu mult timp in urma .Am reusit sa o fac in sfarsit , fara a mai fi nevoita sa cumpar de la altii , doar ca nu am pus gelatina.Mixtura este foarte apreciata de cei doi discusi superbi pe care ii tin intr-un acvariu de 126 de litri si care sper ca intr-o zi ii voi inmulti reusind sa cumpar si alti discusi. Ma rezum la cat pot sa-mi intind plapuma deocamdata. Cand voi reusi sa cumpar un filtru extern si un UV pentru acvariu , atunci voi avea si restul de specii dorite . multumesc inca o data domnului Ioan pentru reteta si tuturor pentru sfaturile date pe acest deosebit forum . Va doresc tuturor numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Tue Nov 30, 2010 5:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Shane wrote:
1.Foile de gelatina cam ce gramaj trebuie sa aiba??
Dupa inmuiere si scuturare/stoarcere de apa cele 6 foi cantaresc 50g, care se aduga la 500g de mixtura, pentru ca mai multa mixtura nu poate fi amestecata si ambalata inainte de a se intari gelatina.
Shane wrote:
2.Gelatina topita o torn direct pe bratele de la mixer cum o scot din cana?
Nu pe bratele mixerului, ca stropesti toata bucataria cu gelatina, ci intr-un vas mai inalt, langa mixtura cu care se amesteca continuu, din ce in ce mai multa, pana ce se amesteca toata in ca. 10 secunde.
Shane wrote:
3.Ca sa se amestece gelatina cat mai bine cu mixtura ii de ajuns daca o trec de 2 ori prin masina de tocat cu cap de 4-5mm, tinand cont ca am in acvariu pesti de circa 14-18cm?
Pentru cat de bine se amesteca gelatina nu are importanta cat de marunta este macinata mixtura. Dupa amestecarea celor 50g de gelatina in cele 500g de mixtura se pune amestecul imediat si cat mai repede, in maxim 15 secunde, in punga si se preseaza.

Toata operatia de amestecare, ambalare si presare a celor 50g de gelatina cu cele 500g de mixtura trebuie neaparat sa se termine in maxim 30 de secunde.
Altfel leaga gelatina prea repede si orice miscare sau deformare in plus produce rupturi care nu se mai leaga ulterior si duc la destramarea mixturii in apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 12:35 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
Am si eu o intrebare, inima de vita nu este prea greu de digerat de un peste fie el discus sau alt chiclid flamand, avand in vedere ca provine de la un animal cu sange cald etc etc..

Eu sunt pescar de crap si imi fac singur momeala de crap plecand de la idea de a usura tranzitu intestinal la crap crapul neavand stomac deci nici sucuri gastrice care sa descompuna proteinele oferite de la diferite fainuri. Unde vreau sa ajung este ca exista o gama completa de amino acizi care se adauga in momelile de crap care ar putea fi adaugate la inima de vita razalita care ar ajuta foarte mult digestia si absorbtia nutrientilor din mancare.
Foloseste cineva asa ceva in mancarea pentru discusi , sau s-a gandit sa foloseasca??
Eu am folosit pellete de 2-4 mm destinate pescuitului cu concentratie de 60% plus proteina in hranirea Chiclidelor mari si leau infulecat cu mare placere fara efecte adverse.
De ce ridic aceste probleme este ca multe din aceste produse sunt cu mult sub pretul de achizitie a mancarurilor dedicate pestilor de acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 12:36 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
scuzatimi greselile de ortografie


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 1:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Problema asta s-a discutat foarte mult in primii ani dupa aparitia mixturii. Impotriva tuturor argumentelor s-a demonstrat in decursul anilor ca Discusii digera inima de vita foarte bine, pot fi hraniti fara nici o problema doar cu mixtura, daca-i facuta corect, se dezvolta mai bine decat cu orice alta hrana pentru ca o mananca cu mare placere, dar cine-i indoapa obtine pesti prea grasi, iar acestia nu mai raman mult timp sanatosi si vor avea probleme la reproducere. Ideea prietenului meu Marius Vlad, care sustine parerea indreptatita din unghiul meu de vedere, ca ar fi bine sa oferim pestilor diferite feluri de hrana fara sa le amestecam, o sustin si eu. Ce as avea de adaugat este ca unele feluri de hrana pe care nu le accepta pestii cu placere, dar de care au neaparata nevoie, pot fi adaugate in mixtura, pentru ca li se schimba gustul si astfel vor fi mai bine acceptate. Este cazul spanacului, al usturoiului si al pestelui, care in acvariile mele raman consecvent nemancate daca le ofer separat. Pestele (Cod) ramane nemancat chiar daca-l amesec in mixtura. Dimpotriva, cand am oferit Ancistrusilor castravete proaspat au inceput unii Discusi, nu toti, sa-l prefere altor feluri de hrana consacrata.
Mixtura se altereaza in timpul prelucrarii unor cantitati mai mari de 4-6 kg, din cauza suprafetei mult mai mari a carnii macinate expuse la aer. Daca se foloseste gelatina se accelereaza alterarea din cauza ridicarii temperaturii. Daca se aseaza placile in congelator fara 1cm de spatiu intre ele si se fac placile mai groase de 8mm, se intarzie congelarea celor din mijloc pana la 24-36 de ore, timp in care se continua alterarea insotita de aparitia toxinelor care nu vor mai disparea din mixtura.
Trebuie procedat cu atentie la hranirea cu produse pentru alte specii de pesti. De ex. in unele produse s-au descoperit dozari de cupru care-s foarte daunatoare pentru Discusi. Efectele adverse pot aparea cu mare intarziere.
Un ex. de asezare in congelator:
Placile de sticla raman drepte!
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 4:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Chiar daca subiectul a mai fost atacat eu il vad destul de interesant si vin in sprijinul lui cu rezultatele unor teste facute de mine in urma cu cateva luni. Testele s-au facut intr-un bazin suprapopulat folosind 4 tipuri diferite de hrana si hranind discusii pe rand cu un singur tip pe perioada unei saptamani.
1. Sera discus are un tranzit intestinal greoi, discusii incepand sa elimine fecale dupa aproximativ 6 ore de la masa. Cantitatea de fecale eliminate era de peste 50% din cantitatea de granule ingurgitata. Calitatea apei ramane impecabila.
2. Tetra discus are un tranzit intestinal ceva mai bun, discusii incepand sa elimine fecale dupa aproximativ 4 ore de la masa. Cantitatea de fecale eliminate era de 40% din hrana ingurgitata. Calitatea apei are foarte putin de suferit.
3. Mixtura simpla are un tranzit intestinal acceptabil, discusii incepand sa elimine fecale dupa 2 ore de la masa. Cantitatea de fecale eliminate era de sub 40% din cantitatea de mixtura ingurgitata. Calitatea apei are destul de mult de suferit fiind nevoie de schimburi zilnice de 50% de apa.
4. Artemia salina congelata are un tranzit intestinal super rapid, discusii incepand sa elimine fecale in prima ora dupa masa. Cantitatea de fecale eliminate este de sub 10% din cantitatea de artemia ingurgitata. Calitatea apei are extrem de mult de suferit, practic fiind nevoie de schimburi zilnice de 75% din apa.
Dupa cum rezulta, mixtura are un tranzit mai bun si este mai bine asimilata decat hrana dedicata acestor pesti.
Parerea mea personala este ca hrana dedicata discusilor (ma refer la granulat) este conceputa in primul rand pentru a proteja calitatea apei si de abea apoi pentru a asigura aportul de nutrienti.
Revenind la mixtura, pot spune ca nu am observat nici o deteriorare de-a lungul mai multor generatii de discusi crescuti cu mixturi simple, deci nu vad nici un pericol in folosirea acestui tip de hrana.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 4:47 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
Hai sa pun altfel intrebarea ignorand faptu ca inima de vita nu este in dieta lui in natura, Discusi au stomac sau nu au ,au sucuri gastrice care sa descompuna proteinele sau nu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 4:52 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
Poate tranzitul intestinal sera si tetra discus este mai greoi pt ca hrana este uscata, poate daca ar fi imuiata 1-2 min in apa si hraniti pe urma ar fi tranzitu mai rapid.
Gama de aminoacizi din gama multimino si amino ppc, din magazinele de pescuit, actioneaza ca si conservanti naturali, cam cum actioneaza si mierea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 4:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Au stomac, au sucuri gastrice, dar au un tub digestiv extrem de scurt care face dificila absorbtia nutrientilor.
Cat despre aminoacizii din comert...s-au facut teste cu ei? Care sunt efectele negative asupra organismului? Produc modificari genetice?
Personal nu recomand folosirea lor.
VladTepes wrote:
poate tranzitu intestinal sera si tetra discus este mai greoi pt ca hrana este uscata, poate daca ar fi imuiata 1 min 2 apa si hraniti dupa ar fi tranztu mai rapid.
:D Daca nu inmoi granulele, nu le faci tranzitul mai greoi ci viata mai scurta.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 5:07 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
efecte negative nu au decat eventual creaza purgatie excesiva daca sunt folositi in exces, sunt folositi si de cei care merg la sala , ajuta la absorbtia proteinelor cam asta ar fi idea. Se mai poate adauga si o lingurita de Betaina care are ca scop stimularea digestiei


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group