It is currently Fri Mar 29, 2024 1:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 5:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
De-e lungul cator generatii de discusi s-a demonstrat ca nu au efecte negative si cum aflam daca e sau nu folosit in exces?
Puii mei de discus proceseaza inima de vita de la varsta de 3 saptamani asa ca nu vad nici un motiv sa ma ingrijorez de stomacul adultilor vis a vis de inima de vita.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 5:20 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
La discusi nu stiu. :) La cyprinide 100% nu au efecte negative.
Ideea cu amino acizii ar fi ca pestii absorb mai multi nutrienti din inima de vita, in concluzie ar creste mai repede. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 8:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
As fi tentat sa folosesc metoda la pesti aflati in convalescenta, care trebuie sa-si revina repede la starea fizica normala. Pentru pesti sanatosi, ar merita sa se incerce la un grup de pui care nu prezinta interes deosebit pentru crescator.
N-as risca sa aplic metoda la pui care au importanta deosebita.
Cresterea fortata are ca rezultat Discusi ca cei de la Stendker, cu zona frontala supradimensionata, scazand excesiv spre partea din urma a corpului, care devine ascutita in loc sa ramana rotunda, asa cum creste la salbatici, sau la pesti alimentati natural si avand inotatoarele dorsale si anale crescute normal, dar mult prea late fata de corpul deformat.
Eu tind sa incerc idei noi, dar sunt precaut daca intrevad riscuri importante.
Ma intreb totusi daca asimilarea unei doze marite de proteine nu satura pestii pentru o perioada mai lunga de timp, aceasta avand ca urmare consumul unei cantitati mai reduse de hrana si scaderea costurilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 9:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Administrarea unei doze de proteine mai mari decat capacitatea de metabolizare a organismului (nefortat) are cu mult mai multe efecte negative decat pozitive. Ce nu se poate metaboliza devine reziduu (deseu) organic. Ce se metabolizeaza in exces se depune sub diverse forme in organism (capacitatea de filtrare a rinichiului este depasita - boli renale). Vorbim despre uree, amoniac, corpi cetonici, etc. De asemenea, sunt afectate ficatul si alte organe.
La fel se intampla cu orice exces de substante nutritive/minerale.

De ce goana asta nebuna dupa hrana cu un continut marit de proteine?!?!?!
Mult mai rentabil/sanatos este sa se administreze o hrana cu proteina putina dar digerabila usor si asimilabila fara probleme (biodigerabilitate si bioasimilatie).
Pe termen scurt o hrana bogata in proteine forteaza discusu sa creasca. Dar pe termen lung sau mediu...?
Puteti sa ii indopati cu ce proteine vreti, nu se va face mai mare decat este oricum determinat genetic. Doar mai sensibil mai diform si mai INAPT de reproducere.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 10:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Argumentele aduse mai sus mi se par intemeiate, in limita cunostintelor mele reduse in aceast domeniu, dar cred ca ar trebui amintita si influenta celorlati factori determinanti care apar in timpul cresterii: calitatea mediului inconjurator, de ex. influenta cresterii intr-un grup de indivizi aflati intr-o concentratie marita, in apa cu continut crescut de hormoni inhibatori de crestere. Este cunoscut faptul ca se reuseste doar cu eforturi mari, probabil este chiar imposibila, o crestere uniforma a tuturor puilor, mai ales daca se ia in considerare posibilitatea extrem de redusa a aparitiei unor cauze de natura genetica. Pe parcursul cresterii apar indispozitii sau boli, care duc la alimentatie insuficienta si implicit la diferente de crestere.
Probabil ca separarea celor ramasi in urma in crestere si alimentarea lor separata ar remedia in anumita masura deficientele, dar aceasta ar duce automat la cresterea numarului de indivizi inapti sa supravietuiasca in concurenta cu cei dezvoltati normal.
O larva care se rataceste prin acvariu si incepe sa se hraneasca cu 6-12 ore in urma celorlalte nu mai reuseste sa reduca handicapul suferit. Hranirea ulterioara a acestor pui cu adaosuri stimulatoare de asimilatie a hranei ar putea musamaliza acest defect, anuland selectia naturala.
Pentru cine creste Discusi in scop comercial ar fi o alternativa convenabila.
Pentru cine tinde sa obtina un maxim de calitate este o procedura inacceptabila.
Intre aceste limite exista o infinitate de compromise care depind de tot atatea cauze.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 11:50 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
Da Cirprian, s-ar putea sa ai dreptate. Nu mi-am pus asa problema. Probabil vad un pic cam mult din punctul de vedere a pescarului, dar numai ca sa subliniez ceva din ce am scris mai sus, si anume: pui amino acizi in mixtura ca sa ajuti digestia si puterea pestelui de a asimila o hrana pe care o consuma deja oricum; si m-am gandit la usurarea digestiei pentru ca inima de vita nu apare tocmai in dieta lui naturala, deci organismul lui poate ca nu-i asa de bine adaptat la asimilarea completa a acesteia.
Cam ca si nevasta-mea: a mancat toata viata salata si carne de pui si cand iam dat pulpa de porc gatita in propria slanina a facut o criza de fiere :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Thu Sep 22, 2011 12:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Nu usurezi digestia adaugand aminoacizi.
Pestele nu este o entitate separata. Uita-te la efectele aministrarii de aminoacizi atat la oameni cat si la alte animale (pui, porc, vita...).

Este adevarat ca nu are inima de vita la el in mediu de bastina, dar este un compromis...
Un exemplu. Niciodata inima de vita nu va aduce mai multe beneficii decat tubii vii. Ca nivel al continutului de proteina si altele sunt diferite. Excludem riscul administrarii tubilor.
Si inca un exemplu. Laptele de vaca NU se administreaza sugarului desi este mult mai bogat in proteina si ale principii decat laptele de mama. Daca se administreaza (in situatii extreme) se dilueaza. Altfel produce mari complicatii digestive, in principal. Cand se produc formule de lapte artificial, nu se urmareste sa se imbogateasca cu un continut mare de proteine. Se cauta sa fie cat mai apropiat de formula laptelui matern, iar elementele folosite sa fie cat mai usor de digerat. Nu ar fi greu sa se faca un produs cu 99% proteina. sa mai ramana 1% si ceva umiditate...!
P.S.
Nici la noi nu cresc banane! Nici macar masline...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Thu Sep 22, 2011 9:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
ciprian01 wrote:
Uita-te la efectele administrarii de aminoacizi, atat la oameni cat si la alte animale (pui, porc, vita...).
Tare greu de vazut, daca nu sti unde se gasesc. Ne ajuti? ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 1:34 am 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
In primul rand, as dori sa va spun salut si ca acesta este primul meu post in alta sectiune decat cea "new commers".

Poate intereseaza pe cineva, poate nu, dar dupa cateva mixturi de inima de vita, am ajuns la o "mica" reteta care cel putin pentru puii de Discus, cei de Guppy si Molly are rezultate ca si cum le-as da steroizi.

Ingrediente:

* Inima de Vita - o curat de grasime si de cartilaje, apoi o spal in apa de la robinet calduta. Evit pentru a o fierbe deoarece prin fierbere se distrug peste 60% din proteinele care exista.

* Spanac - o chita de spanac ( 1 leu in piata prin Craiova ) pe care o spal la apa rece tot la robinet, tai cotoarele si le las la scurs.

* 2 Galbenusuri de Ou - spargi oo-le :D si separi galbenusul de albus

* Ulei si Grasime de peste - in general nu am gasit Grasime de peste separata, asadar dau 1-2 lei pe o felie de peste macro pe care o curat doar de tesutul cartilaginos. Grasimea desi stiu ca toata lumea spune ca "va pluti mixtura" o sa vedeti in continuare ce si cum. Cat despre uleiul de peste, am cumparat la 7 lei Ulei de Peste cu Vitamina D, sunt in jur de 30 de capsule, folosesc 4 capsule / mixtura.

* Boia de ardei dulce - ( cam 2lei varsata ) unde adaug cam o lingura normala la toata compozitia aceasta

* Gelatina - 1 plictulet de Dr. Oetker. Elimina apa, leaga atat legumele cat si tesuturile si ajuta cand veti pune mixtura in apa sa reduca din albeata care se face in mod normal in acvariu.

* Usturoi - 2-3 graunte nici mici dar nici mari, indeajuns cat sa "deparaziteze" intestinele pestilor si tot indeajuns cat sa nu iuteasca mixtura.

* Banana - cam o banana de 15-18cm / mixtura

* Spirulina - 15 lei Spirulina Plus 500 mg la farmacie de obicei, contine capsule cat sa faci 20-30 de mixturi, Sparg o capsula si torn praful la aceasta mixtura. Nu folosesc foarte mult deoarece amareste compozitia, ea avand rol de regenerare tesuturi, dezvoltare a sistemului imunitar samd.

* Morcov - 1 morcov nu conteaza cat de mare. Preferabil sa`l si "feliati" putin pentru a ajuta la maruntirea lui la blender / robot de bucatarie. Ofc curatatil de coaja si de cotor, nu prea le place la pesti pamantul.

* Vitamine - cea mai interesanta parte vine aici si din pctul meu de vedere tot aici este si micul secret al compozitiei care iese. Dupa lupte seculare, calculez matematice sa ies cat mai ieftin cu banutii, am ajuns la acest produs.

De ce?

1. Vitamine si alte ingrediente, inclusiv minerale

Code:
15414:Calcium carbonate, Microcrystalline cellulose (Bulking agent), Magnesium oxide, Ascorbic acid, Maize starch, Ferrous fumarate, Stearic acid veg. (Bulking agent), Nicotinamide, D-alpha tocopheryl succinate, Zinc oxide, Copper gluconate, Beta carotene, Magnesium stearate veg. (Anti-caking agent), Calcium d-pantothenate, Manganese sulphate monohydrate, Sodium CarboxyMethylCellulose (Glazing agent), Silicon dioxide(Anti-caking agent), Cyanocobalamine, Biotin, Maltodextrin, Cholecalciferol, Pyridoxine hydrochloride, Dextrose monohydrate, Riboflavine, Thiamine mononitrate, Soy Lecithin (Glazing agent), Pteroylmonoglutamic acid, Chromic chloride hexahydrate, Ammonium molybdate, Sodium selenite, Potassium iodide;15400:Soybean oil, Astaxanthin, Gelatin, Glycerol, Water, Soy Lecithin (glazing agent);15397:Fish oil, Gelatin, Glycerol, Water


2. De ce ale femeilor? Wellness are doua game, una pentru barbati, alta pentru femei. Diferentele din ele sunt ca pachetul pentru barbati contine mai mult fier, pe cand cel de femei contine mai mult Siliciu, Biotina, vitamina A, B1, b2, b6, b12, calciu, zinc si magneziu fata de cel de barbat, iar noi compensam lipsa de fier din aceste vitamine cu spanacul care il adaugam.

3. Produsul desi costa putin mai multicel, daca ai pe cineva ca distribuitor il poti scoate la maxim 60lei, contine 30 de pliculete ( fiecare pliculet are 4 pastile - una de minerale, de omega3, uleiuri si carbogidrati ). Eu personal folosesc 3 pliculete maxim pe compozitie. Asta rezultand ca as putea sa fac mixtura de aproximativ 10 ori, rezultan 10 lei / mixtura la un pret de 60 lei produsul


Si cam acestea sunt produsele care le folosesc eu si dau rezultate nu ca bune, ci foarte bune. E testata pe Guppy, Molly, Gurami, Ancistrusi, pui de Discusi, Discusi maturi, Discusi la depus, sifori, botii si tetra.

Sfat:

a) Gelatina puneti-o dupa ce compozitia s-a facut pasta deoarece o sa intareasca mixtura si o sa fie un CHIN sa mai folositi blenderul

b) Fara ulei de peste sau peste file nu v-o recomand. Cel putin fara unul din aceste ingrediente pestii mei nu o mananca, adica unii da, altii o gusta si o scuipa ( in special discusii )

c) Nu exagerati cu vitaminele, exista riscul ca la folosirea din abundenta a vitaminelor sa apara "vitaminoza" si sa vedeti pestii cum explodeaza la crestere si sa se imbolnaveasta dupa. Personal dau de 2 ori pe zi la pesti aceasta inima de vita, o data viermisori Tubifex si de inca 1 sau 2 ori Tatramin sau Tetrabits.

- se murdareste apa daca le-as da numai mixtura si evit alte probleme
- nu vor mai manca pestii altceva dupa :))

d) Folositi un robot de bucatarie pentru a marunti cat mai mult posibil mixtura, preferabil sa iasa pasta.


Orice sfat este foarte bine primit. Am realizat mixtura aceasta dupa ce mi-am rupt ochii in fata calculatorului, a bucatarie si a acvariilor cam o luna, plus niste ajutor din partea unui prieten.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 2:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
:lol: Citind aceasta reteta parca ma vad pe mine acum 10-15 ani.
Intre timp m-am maturizat (in hobby) si am descoperit ca pricipiul KISS functioneaza de minune la discusi. De fapt e singurul care da randament pe termen lung, restul sunt bule de sapun.
Cat despre tubi, vitamine, banana si morcov pot spune doar ca din punctul meu de vedere nu au ce cauta in dieta discusilor.
De ce trebuie sa iasa mixtura pasta?
De ce se murdareste apa daca le dai prea multa mixtura? Aaa, ca e facuta pasta.
De ce apare ''albeata'' in apa daca nu pui gelatiana?
De ce 2-3 graunte de usturoi deparaziteaza intestinele pestilor si daca e mai mult de atat iuteste mixtura?
De ce spui ca fara ulei de peste sau peste file nu recomanzi mixtura? Faptul ca ai tai nu o manaca altfel indica faptul ca acolo este ceva in plus iar aroma de peste ii mai reteaza gustul.
Eu cred ca ai ales gresit sursa de documentare. ;)

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group