It is currently Thu Apr 18, 2024 4:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 7:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Ok,raman la inima de vita.
Reteta:
-inima de vita
-spanac
-multivitamine
-spirulina
-calciu
-astaxantina


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sun Nov 25, 2012 4:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Mixtura pe care o fac astazi -Cantitati si costuri aproximative . Costurile sunt pt cei care spuneau acum ceva timp ca discusereala facuta asa cum trebuie este ieftina ;)


2,3 kg inima (inainte de curatare au fost 5,5 kg ) - 30 lei
1 kg File somon - 45 lei
1 kg artemia - 40 lei
0.25 kg kril - 15 lei (le aveam in casa ...)
0,75 kg cozi creveti - 65 lei
1 kg carne scoica - 35 lei
2 kg spanac- 25 lei(doar atita am gasit la marketul din colt ca in mod normalas pune 3kg)
cca 1 kg urzica - 20-30 lei (le aveam de asta vara in congelator si nu mai stiu exact pretul)
18 galbenusuri de ou - 10 lei
Usturoi - 2-3 lei
100 g astaxanthina - 200 lei
200 g spirulina - 70-80 lei
100 g arctic copepods powder- 50-60 lei
Fishtamin - 5 lei (aproximativ...)
Gelatina - 5 lei
20 pungi pt congelat - 20 lei

Din aceste ingrediente ies cam 10 kg de mixtura din care cam jumatate este pentru 3 amici iar restul o consuma pestii mei in aproximativ 3 luni pe linga 2-4 kg artemia congelat + cca 1 litru granule + grindali + nauplii.... .In proportie de 95% acestea sunt ingredientele pe care le folosesc la fiecare mixtura .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Mon Nov 26, 2012 1:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Artemia o iei scumpa.Eu in loc de somon folosesc cod.Este mai ieftin.In rest, de acord cu tine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Mon Nov 26, 2012 3:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Artemia este congelata?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Tue Nov 27, 2012 1:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Artemia, scoicile si cozile de creveti sunt congelate (congelate le bag si la masina de tocat si ma injura nevasta ca ii stric cutitele :D ) dar nu apuca sa se decongeleze total deoarece la final mixtura este foarte rece. Chiar si dupa ce pun gelatina tot foarte rece ramine iar pungile sunt groase de doar cca 5-10 mm asa ca bagate in congelator se congeleaza rapid. Am facut aceasta reteta de zeci de ori si niciodata nu am avut probleme datorita congelatelor iar datorita artemiei si crevetilor pestii o consuma cu mai mare placere si nici ocluzie nu fac ;)
drdiscus wrote:
Artemia o iei scumpa.
Nu este de aqvacultura. Este din lacul sarat si pestii o maninca mult mai bine ca pe aia crescuta artificial. O iau cu 40 lei/kg.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Tue Nov 27, 2012 9:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Si eu vreau artemia salbatica.De la cine o iei?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Tue Nov 27, 2012 10:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragos wrote:
...nu apuca sa se decongeleze total, deoarece la final mixtura este foarte rece. Chiar si dupa ce pun gelatina tot foarte rece ramine iar pungile sunt groase de doar cca 5-10 mm asa ca bagate in congelator se congeleaza rapid.
Dar gelatina o pui degeaba, ca daca-i mixtura foarte rece, mai rece de +14°C, (eu o amestec la +16°C) leaga gelatina inainte de a apuca sa se inbibe in toata masa mixturii si mai ales inainte de a reusi tu sa formezi placa in punga. Mixtura legata asa se destrama cand ajunge in apa acvariului. Daca-i foarte rece mixtura poti sa pui 15% gelatina fierbinte in loc de 10%, cat e normal, dar e cam daunatoare treaba asta pentru pesti, ca n-o pot digera cum ar trebui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Tue Nov 27, 2012 10:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Cel mai bine sa amesteci gelatina cu inima de vita tocata si dupa aceea ,foarte repede cu celelalte ingrediente reci.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Nov 28, 2012 2:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu-ti ramane destul timp!
Ai cel mult 15-20 de secunde pana leaga.
Daca o mai misti dupa ce a legat gelatina, se rupe mixtura si nu se mai incheaga.
Eu inca n-am reusit sa pun mai mult de o placa de 500g inainte de inchegare.
Gelatina o torn intr-o jumatate a castronului din care am tras mixtura la o parte si aduc la inceput cate putina mixtura in gelatina, asta in ca. 5 secunde, dupa care amestec in urmatoarele 10 secunde tot restul mixturii, ca. 450g. Pun totul in punga pentru congelat de 2 litrii, presez placa intre doua placi de sticla cu suprfata rugosa, ca sa nu se lipeasca punga de ele, si le plasez pe un gratar, in lada frigorifica, cu distanta de ca. 1cm intre ele. Daca-s puse direct fara ditanta intre ele, cele din mijloc se congeleaza saptamana viitoare. :( E bine sa fie incarcata lada cu cat mai mult material (Alimente) ca sa actioneze ca un acumulator de frig.
Image
Imaginea-i cam veche, acum am facut distantatoare care nu se mai rostogolesc, si doar placi de sticla, care nu se mai deformeaza.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Wed Nov 28, 2012 8:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Eu gelatina pun mult mai putina decit in prospect si uneori am facut mixtura si fara gelatina si nu se destrama prea repede in apa. Chiar si cind pestii trag de ea se rup bucatele, nu se destrama toata. Am cumparat de mai multe ori mixturi de firma care de cele mai multe ori se destrama mai repede decit cea pe care o fac eu, ca sa nu mai vorbim de cum o maninca pestii pe cea facuta in casa fata de cea ''de firma'' .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group