It is currently Fri Mar 29, 2024 10:01 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Beefheart
PostPosted: Mon Jan 07, 2013 11:52 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Un articol interesant cu toate ca eu folosesc foarte rar mixtura, este in engleza asa ca..... imi pare rau dar nu am timp sa-l traduc, poate cineva o sa vrea sa-l traduca pentru toti cei de aici http://cefishessentials.com/index.php?route=news%2Fnews&npath=10&news_id=15

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 11:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Pai in concluzie e simplu...mixtura care o facem noi e de rahat, trebuie sa cumparam de la C E FISCH ESSENTIALS a caror mixtura e super buna pentru discusi.
Un alt exemplu relevant al societatii consumiste in care traim! :(

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Inima de vita se pote inlocui cu peste , fructe de mare .
Discusi o mananca cu placere .
Am cam renuntat la inima de vita din mai multe motive .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
harry-ab wrote:
Pai in concluzie e simplu...mixtura care o facem noi e de rahat, trebuie sa cumparam de la C E FISCH ESSENTIALS a caror mixtura e super buna pentru discusi.
Un alt exemplu relevant al societatii consumiste in care traim! :(

:appl:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 12:37 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
harry-ab wrote:
Pai in concluzie e simplu...mixtura care o facem noi e de rahat, trebuie sa cumparam de la C E FISCH ESSENTIALS a caror mixtura e super buna pentru discusi.
Un alt exemplu relevant al societatii consumiste in care traim! :(

Eu unul am tras alta concluzie:
Inima de vita este benefica in alimentatia discusilor (mai ales ca cei mai multi dintre noi crestem veritati "domestice"). S-a tot vehiculat aspectul ca pestanii n-ar putea procesa proteinele animalelor cu sange cald, inexistente in meniul din habitatul natural. Dar, nici alimentatia bazata numai pe asa ceva nu-i sanatoasa, din motive de altfel de bun simt.
Ca o mixtura home made poate tine exclusiv de fantezia crescatorului si nu acopera cerintele de nutritie ale pestilor (discusi sau nu), iarasi mi se pare corect. Nu stiu daca reteta celor de la Fish Esentials este cea mai buna, dar sunt convins ca le iese mai bine decat mie personal. Este si motivul pentru care am renuntat de ceva vreme la experiente culinare pe pesti si m-am rezumat la uscaturi si hrana congelata, din care fac parte si variante de "discus mix". Rezultatul a fost ca pestii mei nu fac nazuri la nimic susceptibil de a fi comestibil (numai creveteii reusesc in mod miraculos sa supravietuiasca), iar medicamentele au iesit din termenul de valabilitate.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 1:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
aronmures wrote:
Am cam renuntat la inima de vita din mai multe motive .

Care sunt motivele?Poate ne vin idei.Am avut o prioada cand am renuntat si eu la inima de vita, din cauza ca aveam multe cazuri de "boala rasucirilor", punand aceasta boala pe seama faptului ca se aduna ceva pesticide si ingrasaminte de la hrana vitei in creierul discusilor si de acolo boala.Dar era ceva care nu se lega.De ce faceau boala doar tineretul iar puii si adultii nu faceau niciodata?De ce aparea boala si cand discusii nu aveau in alimentatie inima si cate 1 an?Astfel am ajuns la concluzia ca mixtura facuta de mine(si nu numai) este sfanta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 3:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Dragosdiscus wrote:
Eu unul am tras alta concluzie:

Inima de vita este benefica in alimentatia discusilor (mai ales ca cei mai multi dintre noi crestem veritati "domestice").

Este si motivul pentru care am renuntat de ceva vreme la experiente culinare pe pesti si m-am rezumat la uscaturi si hrana congelata, din care fac parte si variante de "discus mix".


Dragos...nu am inteles de ce ai renuntat la mixtura daca consideri ca este benefica !???

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 3:19 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Pai vorbim despre 2 lucruri diferite:
1. Inima de vita: in articol se demonteaza ideea ca nu este indicata in acvaristica; este benefica, datorita aminoacizilor esentiali pe care-i contine (de fapt, TOTI a.a. esentiali). Dar aici vorbim despre un aliment, nu un meniu de baza.
2. Mixtura: pe langa inima, o multime de alte ingrediente, care, daca sunt dozate cu atentie (si stiinta) pot constitui hrana de baza a pestilor.
Nu ma mai chinui cu mixturi, dar, din cand in cand, mai razui ceva inima.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 3:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Am inteles ideea ta . Mi se parea ca nu se leaga. Vezi tu, e usor sa confundam "inima de vita" cu "mixtura DIN inima de vita".
Nici eu nu am fost niciodata adeptul inimii de vita data ca atare ca hrana pestilor. Totdeauna am folosit-o amestecata cu alte ingrediente.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Beefheart
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 4:27 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Dau inima simpla, dar foarte rar. Hrana de baza o consider granulele pentru discusi, pe considerentul ca au (sau ar trebui macar sa aiba) elementele necesare si, mai ales, in proportia optima pentru aceasta specie. De vreo 2 ani, mi se cam confirma supozitia... Alte alimente, cel mult o masa pe zi.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group