It is currently Fri May 17, 2024 9:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 6:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
ciprian01 wrote:
Ioan C. wrote:
Discusii nu pot digera grasimea la temperatura la care traiesc si aceasta se lipeste de intestine sau le blocheaza, producand conditii bune de dezvoltare pentru flagelate. Probabil ca lichefierea grasimii la 35,5 °este una din cauzele vindecarii, cand au probleme cu digestia.


Aici am niste dubii! Odata pt ca oricum e mica acea cantitate de grasime pe care o eliminam prin curatirea inimii! Apoi pentru ca orice am face, inevitabil ei consuma grasimi! Si ar fi anormal sa fie altfel! Nu le putem asigura o hrana strict bazata pe proteine, sau cu nivel al grasimilor zero! Nu?
Inseamna ca ei digera grasimea!!!
Apoi, grasimea pe care ei o au in structura organismului, din ce se formeaza? Din proteine? Niciodata! Protidele nu se transforma niciodata in lipide!
Si totusi au multa grasime in organism...!

Ideea topicului este aceea de a vedea daca putem sa intelegem mai bine si sa facem in asa fel incat o parte dintre ,,piedicile,, pe care le intalnim in acest proces sa fie depasite. Ma refer la procesul de preparare a hranei artificiale!

Si pentru ca rolul grasimilor este unul esential in realitate!


O fi rolul grasimilor in dieta discusului foarte important, dar NU grasimea de vita. Discusii sunt totusi animale cu sange "rece" sau ma rog...30 gr C. Chiar si noi ca animale cu sange cald ce suntem ne dam seama de diferenta dintre grasimea de peste si de vita.Probabil de aceea se recomanda adaugarea de peste mai gras in mixtura, pentru a acoperii necesarul pestanilor.
Garantat poti sa omori o ponta intreaga hranita cu mixtura daca ai temperatura de 27 gr C in bazin.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 7:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Facem proba si vedem! :) Temp e de 29!
E cel mai sigur!

Multumesc oricum!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 1:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Pana la urma cum ramane, cat de tare trebuie sa ne chinuim cand indepartam grasimea &CO ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 2:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Asta depinde de cat de bine taie cutitul. Grasimea ar fi bine sa dispara complet, asa ca elimini tot ce vezi si te mai uiti o data dupa ce ai taiat carnea in fasii de un cm.
Harry-ab a scris ce gandesc si eu despre grasime. Daca pestii lui Ciprian raman sanatosi, incerc si eu metoda cu blenderul, dar elimin intai bucatile mari de grasime.
Ciprian, poti sa-mi recomanzi un blender in care ai incredere si face treaba buna?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 3:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nu stiu cat de nociva este grasimea din mixtura, dar poate fi destul de periculoasa daca nu poti elimina rapid pelicula care se formeaza la suprafata.
Vara, cand sunt temperaturi ridicate sau cand faci un tratament termic si nivelul oxigenului scade simtitor, pelicula de grasime poate fi picatura care umple paharul deoarece grasimea impiedica schimbul de oxigen.
Pentru a avea suprafata permanent curata eu folosesc asa ceva:
Image
Daca adaug o piatra de aer prinsa de teava functioneaza ca un protein skimmer deoarece apa nu ajunge direct in filtru ci cade pe o suprafata umeda de perlon.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 3:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Sau se poate folosi un surface skimmer pentru a trage mizeria de la suparafata apei.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 10:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Nu va imaginati acum ca eu pun inima intreaga in blender, cu toata grasimea aceea care atarna pe langa ea si ma apuc sa o fac pasta...! Dau jos muschiul de pe fascie. Dar nu fac munca de chinez sa ma apuc sa caut (ca femeile fitoase) grasimea. Ce ramane, ramane. Apoi bag in blender (Braun) si o fac o pasta. Mai departe fiecare stie ce mai adauga.

Daca faceti un calcul simplu o sa vedeti ca fiind facuta pasta si bine amestecata, grasimea ramasa reprezinta o parte infima din toata compozitia. Cat credeti ca poate sa manace un discus odata...?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 10:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Numai practica arata rezultatul, dar asta poate sa dureze mai mult decat ajunge rabdarea noastra, sau sa dea mai tarziu rezultate negative ireversibile. Nu incercati pe exemplare de care aveti nevoie in viitor.
Ne aflam in fata unei zone albe, necunoscute. Care intra primul?
Cipriane, te decoram daca ne scutesti de munca fitoaselor. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 11:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Eu am o oarecare frica de inima de vita facuta pasta.
Am impresia ca foarte multa ramane in coloana apei. Parca tot mai bine e prin masina de tocat.
Ce ziceti?

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Fri Nov 12, 2010 11:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
La masina de tocat ramin bucati mari mie, mi se pare ca iese mai bine la blender,e si mai omogena decit amestecata cu mina/lingura.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group