It is currently Thu Mar 28, 2024 11:01 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Wed Oct 24, 2012 5:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Mă tot joc de la o vreme încoace cu această varietate de hrană, adică cu râmele roşii subţiri de gunoi, pe care le-am cules de la ţară (deci exclus să aibă contact cu vreo soluţie chimică). Le administrez de vreo două ori pe săptămână, cam 2-3 buc/individ matur. Le consumă cu o plăcere nebună!
Întrebarea este, a mai folosit cineva în mod frecvant, acest tip de hrană?

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Wed Oct 24, 2012 6:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Le-am mai dat in trecut unor maturi dar nu frecvent. Unii mancau cu pofta, altii se uitau precum curca-n lemne nefiind obisnuiti cu asa ceva. Probabil ramele tale, fiind taranesti, sunt mai gustoase. :lol:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Wed Oct 24, 2012 6:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sunt eco.Si eu le mai dau cand imi raman de la pescuit dar mi-e lene sa le tai si sa le spal si atunci le dau destul de rar.Am citit undeva ca ar fi si afrodisiace - aviz amatorilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Wed Oct 24, 2012 10:50 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Eu folosesc tot timpul rime, la interval de 2-3 zile. Am un loc anume intr-un colt al gradinii 2mx2m ingradit unde le dau de mancare coji de cartofi sau morcovi paine veche etc culeg cite stiu ca o sa folosesc in ziua urmatoare si le pun intr-o cutie de plastic cu o bucata de ziar umezita, asta ca sa nu se usuce pina a doua zi, le las cel putin 12 ore in cutie, asa elimina tot c***tul din ele, iar cind le dau la pesti pe cele prea mari le tai cu o lama in bucati mai mici iar pe celelalte mici le dau intregi.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Thu Oct 25, 2012 10:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Dacă le las mai mult şi nu umblu la găleată încep să se înmulţească şi iau atunci exemplarele cele mai mici şi subţiri (nu cu mult mai mari decât un tubi), însă le dau şi exemplare mari pe care, sincer, nici nu le mai las să stea să elimine toxinele şi nici nu le tai "inelul", ci le dau aşa. Până acum nu am avut probleme.
Repet, nu-i hrănesc cu o frecvenţă foarte mare, însă ca "supliment" eu spun că merită.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Thu Oct 25, 2012 1:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:25 pm
Posts: 195
Location: Campia-Turzii, jud Cluj
Si eu le dau rame rosii ,atunci cand imi raman dupa cate o partida de pescuit. Am avut o perioada in care le dadeam tot a doua zi cate 2-3 buc / peste.Le mananca bine si nu am avut probleme cu ei din aceasta cauza.Am mai folosit si rame de namol pe care le recoltam din Mures , atunci cand mergeam la pescuit. Cu acestea este un adevarat spectacol , chiar daca sunt mari , acestea se rup usor si practic la fiecare muscatura se rupe bucata (cam in genul cozilor de soparla).Pe acestea le mananca cu pofta incat stau sa crape atunci cand au aceasta ocazie.

_________________
Zambeste , maine poate sa fie mai rau...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Thu Oct 25, 2012 3:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Ce parere aveti de ramele care se gasesc de cumparat in magazinele cu articole pentru pescuit? Ar fi o solutie ieftina si la indemana pentru o hrana alternativa, dar din pacate timpul meu liber nu imi permite sa ajung sa le culeg din natura, iar de cumparat, aici costa 2 lei o portie...destul de multe...ma gandesc sa nu fie hranite, indopate cu prostii pentru o inmultire rapida...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Wed May 08, 2013 3:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jan 19, 2012 10:19 pm
Posts: 55
Location: baia mare
Cu viermisorii de carne destinati pescuitului a incercat cineva ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Wed May 08, 2013 5:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Daca te referi la aceia albi care traiesc in carnea ce e in putrefactie( sau oua stricate) ; care se folosesc la pescuit - nu te sfatuiesc ,daca ai vedea in ce conditii se fac/recolteaza ti-ai muta gandul , plus ca sunt o ,,hrana" grea pentru pesti


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Râmele - ca variantă de hrănire
PostPosted: Wed May 08, 2013 5:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Viermii de musca daca reusesti sa ii omori inainte nu cred ca ar putea fi o problema deoarece in crescatorii se foloseste carnea pt inmultirea lor si chiar daca ar avea ceva paraziti bu cred ca acestia ar ataca vietatile acvatice, dar daca ii dai vii e foarte probabil sa iti omoare discusii deoarece rezista foarte bine in intestine cu sau fara oxigen si banuiesc ca pot sa roada intestinele pestilor.Poate nu iti vor omori pesti din prima dar nici nu cred ca va merge ulciorul de multe ori la apa. Daca ai vedea cit timp misca in cirlig daca stii cum sa ii intepi nici nu te-ai mai gindi la acestia ca hrana pt discusi.... cel putin nu cit sunt vii. Nu sunt sigur daca nu cumva contin si ceva toxine ,caz in care nici morti nu sunt buni pt pesti .

Oricum ar fi nu cred ca se merita sa te complici.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group