It is currently Thu Mar 28, 2024 11:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Tue Apr 29, 2014 10:45 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Va salut !

Am o problema sa zic asa:discusii refuza o parte din tipurile granulate de hrana aflate pe piata.Mai exact, acum cateva saptamani bune am cumparat NLS Discus Formula.Nu mananca deloc.De doua saptamani am cumparat JBL Novo Bits si nu pun botu'.Am incercat sa le dau in combinatie cu Tetra Discus pe care o mananca la greu.Mai era putin de nu o mai mancau nici p-aia (Tetra Discus).Ma gandesc ca pestii asociaza culorile si de aici refuzul de Tetra Discus insa dupa cateva mese doar cu Tetra si-au recapatat apetitul doar pentru ea.
Nu mai stiu ce sa fac cu ei:din Tetra Discus, Hikari Bio Gold, inima de vita, mixtura si artemia (hrana pe care o consuma cu maaaare placere) nu pot sa-i scot.
Mai mananca foarte bine si larvele rosii, acele libelule care se gasesc de cumparat la magazinele de momeli de pescuit insa imi este cam frica cu ele din cate am inteles si le dau o data la doua saptamani in cursul zilei.

Ce si cum sa procedez? Imi puteti da cateva sfaturi?

Multumesc !

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Tue Apr 29, 2014 11:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
danny80 wrote:
....Ma gandesc ca pestii asociaza culorile .....


Cu ce? Adica asociaza culorile cu gustul... sau cum? Asta eu unul, inclin sa cred ca e imposibil.
Mai degraba as putea spune ca pestii "miros" mai rapid hrana, decat o vad! Am observat asta si in cazul mixturii... si in cazul granulelor: au fost cazuri cand pestii efectiv erau in alt colt de acvariu si nu aveau contact vizual cu hrana.... dar cand s-a decongelat putin si a inceput sa "se simta" prin apa.... au venit sageata.
La fel si cu granulele: chiar daca erau la suprafata in coltul opus de acvariu, in maxim 10 secunde se intorceau si veneau la hrana.
Si asta nu datorita faptului ca "ii face atenti" alti pesti care deja se indreapta catre hrana, nu.

Culori:
- hranesc si cu Tetra Discus si cu Sera Discus: una e portocalie... una maro: le mananca pe ambele....
- congelate: artemia are culoare crem... mixtura de la Sacalu` rosiatica sau maronie.... cea de la Cornel verzuie: toate mancate.


Problema ta inclin sa cred ca este ori in calitatea granulelor.... ori sunt umede... ori expirate! Au ceva care nu le convine pestilor si de aceea nu mananca. Incearca sa schimbi "lotul"... poate ai rezultate.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 8:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
danny80 wrote:
...Nu mai stiu ce sa fac cu ei:din Tetra Discus, Hikari Bio Gold, inima de vita, mixtura si artemia (hrana pe care o consuma cu maaaare placere) nu pot sa-i scot...

Şi ce altceva ai vrea să mănânce???

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 9:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
:lol: Mersi Reisz... acum am vazut ce mi-a scapat din lectura! :))

@Danny: pai daca i-ai invatat cu "bunatati"..... cum ai vrea sa manance si altceva?
Daca te intrebi de ce nu mananca NLS.... este ptr ca nu sunt obisnuiti cu gustul.
Daca vrei sa "ii treci pe NLS"... taie-le mancarea 2-3 zile si hraneste-i cate putin doar cu granule, pana vor intelege ca doar asta vor primi... si or sa manance!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 9:10 am 
Offline

Joined: Sat Apr 26, 2014 7:12 pm
Posts: 26
Location: Romania
Nu cumva le dai la prima masa mixtura si apoi granulat?

Eu la balauri le dau dimineata granulat, iar congelatele vin dupa amiaza si seara :)
Mananca bine de fiecare data (granulat = mix de jbl grana discus si tetra discus)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 11:46 am 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Sa le luam pe rand:
@Nimeni:cred ca pestii asociaza culorile cu gustul, da.Pentru ca tetra-discus este rosie, novo-bits este portocaliu-rosie deci aproximativ aceeasi culoare.De cand le-am bagat novo-bits cu tetra pe care o mancau rapid, au inceput sa refuze tetra-ul.Deci clar ca novo-bits nu le place de nici o culoare (deci culoarea rosie nu mai e buna).Cum nu le-am mai pus novo-bits in tetra-discus o mananca din nou foarte bine (pe tetra-discus).De miros nu stiu ce sa zic.Daca ar fi dupa miros nu ar lua in gura nu?Ca-i pute ! Dar ceea ce nu le place (NLS si Novo-bits) o i-a in bot si o scuipa de 2-3 ori dar nu o mananca.
Zici ca i-am invatat cu bunatati, sigur te referi la Hikari insa banalul si ieftinachele tetra-discus il mananca la fel de bine.La fel si larvele rosii, inima de vita, mixtura.Astea nu cred ca-s chiar bunatati.
Sa-i infometez 2-3 zile nu prea-mi vine.I-am lasat o singura data o zi jumate nemancati si incercati cu cate putin NLS in timpul asta.Ia in bot scuipa si pleaca.
De calitatea granulelor nu poate fi vorba-exclus din start.Le tin in recipientele originale la loc uscat si intuneric, verific de fiecare data cand cumpar, data expirarii.

@reisz-medre: de exemplu ce nu-mi mananca acum: NLS si Novo-bits :)

@danpavelescu: Nu. Intotdeauna la mesele de dimineata si pana spre seara le dau granule.Pe la ora 18:00 le dau mixtura sau inima de vita cu usturoi.Ultima masa artemia.In ordinea asta.Odata la 2 saptamani in week-end le dau larve rosii pe la ora pranzului sa aiba timp sa le digere pana seara.
O sa mai incerc si Grana discus, sa vedem.Daca nici p-asta nu-l mananca...
Oricum le-am pus gand rau:vineri ii bag in plantat.

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 11:50 am 
Offline

Joined: Sat Apr 26, 2014 7:12 pm
Posts: 26
Location: Romania
Daca n-ai grana discus treci pe la mine, iti dau eu un borcanel sa faci teste, ca sa nu cumperi degeaba


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 11:55 am 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Daca se poate, de ce nu ? :)
Sa-mi spui te rog ce sa-ti aduc in schimb.Deja stii ce iti pot oferi:NLS si JBL Novo-bits.Sa-i testezi si tu pe ai tai ;)

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 12:04 pm 
Offline

Joined: Sat Apr 26, 2014 7:12 pm
Posts: 26
Location: Romania
2-3 mii de euro la schimb, nu m-as supara :))))))))))))

nu-mi trebuie nimic boss, vorbim mai pe seara sa vedem cum facem


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diverse tipuri de hrana refuzate
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 12:11 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Sigur dar....de ce nu vrei nimic ? Nu esti curios sau ai tai mananca orice le dai ? :)

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group