It is currently Fri Mar 29, 2024 8:10 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 1:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Romeo wrote:
Daca vrea sa faca experimente pe el, da, poate baga tubi...cat incape.
Deci mai bine moare de foame sau ramane in urma... buna strategie!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 1:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Ehh, nu despre asta e vorba. Sau sa inteleg ca numai de la tubi se va ingrasa???

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 2:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Romeo, sa inteleg ca vrei sa ma meditezi la acvaristica? :)
In aproximativ alta ordine de idei, ce peste refuza tubi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 11:52 am 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Orinoco wrote:
Baga Tubi pe el!
Desigur ca nu o sa-l hranesc cu tubi.
Orinoco wrote:
Deci mai bine moare de foame sau ramane in urma... buna strategie
Daca nu a murit de foame doua luni, nu cred ca va muri de foame acum cand deja a inceput sa manance.Ca o ramane in urma, deja cred ca este putin ramas...
Orinoco wrote:
In aproximativ alta ordine de idei, ce peste refuza tubi?
Daca e s-o luam asa, ce peste refuza artemia?Desigur tu te referi la faptul ca de la tubi pestele se va ingrasa mai repede si va recupera printr-o crestere mai rapida insa stim cu totii cat de controversati sunt tubi.Sunt totusi curios ce argumente aduci in sustinerea ideii de a hrani pestele cu tubi ... ?
drdiscus wrote:
Si eu zic ca nu arata ca un discus nemancat de 2 luni...
Nu stiu ce sa zic, probabil ca genele parintilor au fost de buna calitate.
Ma rog, momentan pestele mananca bine larve rosii si artemia.Pe inima de vita nu pune botu'. De saptamana viitoare incerc sa-l trec si pe granulat.Sa vedem...
Era sa uit: de ieri are un tovaras datorita colegului Allex (caruia vreau sa-i multumesc si pe aceasta cale) care mi-a facut cadou un BD marisor :D Multumesc Allex ! si multumesc tuturor pentru sfaturi.

Va tin la curent.

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 12:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
danny80 wrote:
Sunt totusi curios ce argumente aduci in sustinerea ideii de a hrani pestele cu tubi ... ?
Ti-ai raspuns singur! :)

PS: In... multi ani in care am crescut pesti cu tubi, nu am avut nici macar 1 imbolnavire in acvariu, sa nu mai vorbim de decese! Posibil conteaza si cum faci viermii astia sa fie comestibili. In cazul de fata era vorba de un singur peste, care pana la fraza asta:
danny80 wrote:
nu cred ca va muri de foame acum cand deja a inceput sa manance.
se pare ca "nu se hranea"... nu am dus o campanie pro tubi, deci nu vad rostul polemicii :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 12:55 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Orinoco wrote:
danny80 wrote:
Sunt totusi curios ce argumente aduci in sustinerea ideii de a hrani pestele cu tubi ... ?
Ti-ai raspuns singur! :)
Aici chiar nu inteleg.Ce anume mi-am raspuns?Ca nu sunt de acord cu hranirea cu tubi? Asta da, insa tu zici ca ar fi ok !
Orinoco wrote:
PS: In... multi ani in care am crescut pesti cu tubi, nu am avut nici macar 1 imbolnavire in acvariu, sa nu mai vorbim de decese! Posibil conteaza si cum faci viermii astia sa fie comestibili. In cazul de fata era vorba de un singur peste, care pana la fraza asta:
danny80 wrote:
nu cred ca va muri de foame acum cand deja a inceput sa manance.
se pare ca "nu se hranea"... nu am dus o campanie pro tubi, deci nu vad rostul polemicii :)
Departe de mine gandul de a intra in polemica insa vorba aceea "ce merge la tine s-ar putea sa nu mearga la mine- si invers" cred ca este foarte adevarata. :)

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 2:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
danny80 wrote:
Sunt totusi curios ce argumente aduci in sustinerea ideii de a hrani pestele cu tubi ... ?
Ti-ai raspuns singur! :)
Aici chiar nu inteleg.Ce anume mi-am raspuns?Ca nu sunt de acord cu hranirea cu tubi? Asta da, insa tu zici ca ar fi ok ![/quote]Pai... te citez ca sa intelegi:
danny80 wrote:
tu te referi la faptul ca de la tubi pestele se va ingrasa mai repede si va recupera printr-o crestere mai rapida
Nu conteaza ce zic eu, conteaza ce esti tu dispus sa faci sa recuperezi pestele ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 5:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Orinoco wrote:
Romeo, sa inteleg ca vrei sa ma meditezi la acvaristica? :)
In aproximativ alta ordine de idei, ce peste refuza tubi?
Nu colegu, nu doresc sa te meditez, ;) cu atat mai mult, stiu foarte bine ce inseamna tubi pentru pesti. Ma gandesc ca in cei cativa anisori (vreo 37, avand in vedere ca de la varsta de 3 ani am crescut printre acvarii) petrecuti in preajma pestilor; daca nu mai mult, macar atat am invatat. Deoarece in detinerea discusului sunt amator inca, de-abinelea, dar in acvaristica nu. Nu am afirmat niciodata pe aici, ca as fi destept sau atotstiutor, dar din cunostintele mele vagi despre discusi, ci-ca pentru ei nu este tubi hrana cea mai ideala. Sau totusi?
Normal ca nici un peste nu refuza tubi, ar fi culmea, din contra, anul acesta crescatorii s-au plans de lipsa de tubi, cel putin cativa din cati cunosc eu, dar aici vorbim de un discus, nu de un oarecare peste ornamental. ;)

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 6:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Romeo wrote:
dar aici vorbim de un discus, nu de un oarecare peste ornamental. ;)
Ma bucur sa aflu ca, macar pe subiectul asta, esti pe aceeasi lungime de unda cu mine :D
Romeo wrote:
Ma gandesc ca in cei cativa anisori (vreo 37, avand in vedere ca de la varsta de 3 ani am crescut printre acvarii) petrecuti in preajma pestilor; daca nu mai mult, macar atat am invatat.
Ce ai invatat? Pe vremea aia tubi erau fenomen absolut! Mai stii alte variante? :o Deci, ori vrei sa stricam topicul omului, ori incerci sa castigi titlul "acvaristul anului... " :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Aug 09, 2014 11:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Multumesc pentru informatii, dar ma las pagubas si nu aleg nici una, nici alta. ;)

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group