It is currently Thu Mar 28, 2024 10:19 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Nemancat de o luna
PostPosted: Fri Jul 04, 2014 10:10 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Salut DCR !

M-am tot gandit daca sa intreb aici sau nu dar uite ca m-am hotarat, deci intreb:

Am cumparat 3 discusi acum o luna.
Nr.1 dintre ei mi-a mancat din prima zi. Mananca orice.Mananca feluri de mancare pe care restul discusilor mei nici nu le baga in seama.Bun.

Nr.2 a inceput sa manance din a doua zi doar artemia.Apoi incet-incet s-a dat pe mixtura si de o saptamana mananca cot la cot cu ceilalti ce le dau de obicei (tetradiscus, inima de vita, artemia, mixtura)- nu in ordinea asta :)

Nr.3 este cel cu probleme.N-a pus botu' pe nimic.Sta intr-un colt intre un filtru intern si incalzitor, inchis la culoare si nu mananca nimic (eu unul nu l-am vazut mancand niciodata).Curios totusi este ca atunci cand lumina este stinsa (am pauza de lumina pe timpul zilei intre 12:30 si 17:30) iese din "barlog" si sta printre ceilalti tovarasi.
Nu are semne de boala (pete, umflaturi, sa se scarpine, etc), in plus de asta nici nu mi se pare ca a slabit !!! ceea ce mi se pare ciudat !Mai mult: ieri l-am vazut ca se rahatea (kaka). Cum naiba si de unde ? Peste toate astea, are un "prieten" mai micut pe care il si urmareste sa-l cafteasca.Deci ?Am incercat sa gandesc logic problema insa nu prea imi iese.Este frustant totusi sa-mi vad unul din pesti asa si sa nu-l inteleg.
De ce nu papa? Sau daca mananca, ce anume si cand? Pe intuneric?
Aveti cunostinta de astfel de cazuri?

Astept cu interes eventuale raspunsuri si scuze de postarea lunga.

Multumesc !

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Fri Jul 04, 2014 10:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca are excremente inseamna ca mananca el ceva.Multi discusi sunt timizi.Discusul este un peste de card.Cu cat sunt mai multi cu atat sunt mai dezinvolti.Tot timpul vei intalni discusi mai "speciali" ca si comportament.De aceea ne plac asa de mult,altfel ar deveni banali.Lasa-l in pace pe cel timid.Daca ramane in urma cu cresterea, treaba lui.Oricum nu prea ai ce-i face.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Fri Jul 04, 2014 10:59 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Daca are excremente...nu a avut pana ieri.Doar ieri am vazut kaka la el.Si culmea: erau super-ok (negre si tari).
M-am gandit sa-l separ in alt acvariu cu temperatura la 34-35 GC si sare dar nu as vrea sa-l stresez mai mult decat este (pentru ca totusi o fi stresat de ceva????).
Repet:fratii lui au primit (logic) acelasi tratament din partea mea de cand au venit la mine.Dar....s-a gasit asta sa fie mai smecher... :(

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 12:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Asa cum a spus si Catalin, da, sunt indivizi mai retrasi, mai speriosi, mai timizi, care mananca doar "pe ascuns"; insa un lucru e clar: daca a facut treaba mare maro si consistent, e logic ca a si mancat. Doar nu l-ai vazut tu. De ce ai face in acest caz prostia sa-l separi??? Ca sa-l condamni sigur??? Pai e stresat, normal, se manifesta mai aparte decat restul; dar daca tu te apuci si faci manevre cu el, o sa-l omori sigur. E clar ca e stresat de ceva si asa, dar sa-l mai trambalezi...
Unul dintre colegi are o semnatura in care spune ca fiecare discus e un individ aparte si trebuie tratat ca atare. Asa ca da-i pace sa sada linistit printre restul, apoi ori isi revine din timiditate, ori selectia naturala isi spune cuvantul.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Wed Aug 06, 2014 4:22 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Am revenit.
Zilele astea s-au facut 2 luni de cand pestele cu pricina n-a mancat nimic.In consecinta luni 04.08.2014 l-am mutat intr-un steril pe care-l tin in caz de "treburi nashpa".Luni nu i-am dat nimic de mancare.Marti i-am dat larve rosii (a mancat cateva) si artemia (a mancat putin).Azi, pana la ora asta a primit iar larve rosii pe care le devoreaza (nu mai mananca doar putin ci haleste tot ce vede).Mai tarziu o sa-i dau artemia pe care sunt sigur ca o va manca.
Ideea este ca schimbatul acvariului i-a priit cu siguranta.
Asta este pestele:
http://img.plici.ro/image/zDi
http://img.plici.ro/image/zDj
http://img.plici.ro/image/zDw
http://img.plici.ro/image/zDa
http://img.plici.ro/image/zDb

Mie personal mi se pare un caz foarte interesant.
Va tin la curent.

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Wed Aug 06, 2014 6:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Sincer, nu asa arata ca si cum n-ar fi mancat de doua luni.
Interesant.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Wed Aug 06, 2014 8:33 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Incearca sa il faci sa manance mixtura. Am avut si eu un caz asemanator care manca doar artemia care nu cred ca este la fel de hranitoare ca mixtura, mai actioneaza si ca un laxativ.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Thu Aug 07, 2014 10:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Si eu zic ca nu arata ca un discus nemancat de 2 luni iar mutarea lui singur nu cred ca este o idee buna, tinand cont ca discusul este un peste de card.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Thu Aug 07, 2014 1:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Baga Tubi pe el!
drdiscus wrote:
discusul este un peste de card.
De Mastercard :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Fri Aug 08, 2014 11:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Daca vrea sa faca experimente pe el, da, poate baga tubi...cat incape.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group