It is currently Fri Mar 29, 2024 7:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 12:08 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
M-am luat dupa instructiunile producatorului, de aceea am intrebat daca a mai folosit cineva firma asta. Am pus o lingurita si jumate de sare pt acvarii marine, sa vad azi care e rata de eclozare. Temperatura tura asta este 27 de grade!
Ma repet, am apa la retea pH-8, uneori 8,5, nu are rost sa pun bicarbonat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 3:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu are rost sa pui bicarbonat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 5:55 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Pai asta ziceam si eu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 8:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Mie-mi eclozeaza la 30° cu cateva ore mai repede decat la 27°. Ramane sa hotarasti daca vrei sa obtii mai putini dar mai des, sau mai multi dar mai rar. La mine conteaza foarte mult si orele la care trebuie sa pun o cultura noua.
Nauplii eclozati sunt hranitori ca. 10 ore, dupa care au pierdut odata cu sacul vitelin si o mare parte din materia hranitoare, prin inot, si mai ramane doar coaja de ei. Daca vrei sa ai la timp altii hranitori va trebui sa-ti planuiesti orele la care eclozeaza cei noi. Planul eclozarii depinde de durata de cand s-au pus ouale in apa si pana la ora la care se pot recolta destui. Durata cea mai scurta a fost la mine 12 ore. Asta are un avantaj major, pentru ca poti sa pui o cultura noua din 12 in 12 ore, de ex. la orele 6 si 18, cand esti de obicei acasa. Eu mi-am notat exact zilele si orele, asa ca am stiut intotdeauna cand pot sa recoltez si cate ore raman hranitori. S-au dovedit foarte utile listele astea. Am impartit ouale in recipienti de sticla de 50 ml inchise ermetic si le-am tinut in frigider, in cel mai jos sertar, acolo sunt si acum oua vechi de cel putin 5 ani, vezi in galerie data postarii imaginii.
Cele mai bune au fost:
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 9:23 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Mersi Ioan am sa tin cont de firma care o folosesti tu!dar deocamdata asta am cu asta merg inainte,pai odata la 12 ore pun o cultura noua si eu,problema este ca la mine la 30 de grade,rata de eclozare este sub 50%,acuma la 27 de grade si o lingurita jumate de sare eclozeaza mai multi nauplii si cam la 23-24 de ore,si interesul meu este sa fie mai putini nauplii dar mai calitativ din punct de vedere proteic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 10:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Eu folosesc 1 lingura rasa de sare grunjoasa/1.5litri apa(net). Poate sa fie si la temperaturi mai scazute doar ca o sa dureze mai mult sa eclozeze. Daca e sare ceva mai multa sau mai putina scade drastic gradul de eclozare. Daca-ti ies mai putini nauplii doar pierzi bani pentru ca arunci chisturi neeclozate dar viabile.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 11:40 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Da Ciprian ai dreptate,chisturi neeclozate risipa de bani,am pus o cultura noua cu o lingurita de sare,la temperatura 30 de grade sa vedem cati nauplii eclozeaza si in cat timp daca nici acum nu eclozeaza in procent de 80-90% inseamna ca nu sunt bune chisturile,or fi prins umezeala Dumnezeu stie!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 12:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Este mare temperatura Alin la 30 de grade.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 1:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Eu folosesc oua de la Koral si la 28 de grade eclozeaza in 18-20 de ore,si e ok si cantitatea.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme nauplii!!!
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 1:46 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Nu sunt bune chisturile astea,am pus culturi la diferite temperaturi de la 25 la 30 de grade,de la o lingurita la 3 lingurite de sare pt acvarii marine,am pus si sare grunjoasa,cel mai repede au eclozat cam la 22 de ore,dar rata de eclozare este suparator de mica,am noroc ca nu este o ponta numeroasa sunt 44 la numar!am sa cumpar ce mi-a recomandat Ioan pt data viitoare!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group