It is currently Thu Mar 28, 2024 11:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Mon Dec 25, 2017 11:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Salutare tuturor
http://picresize.com/popup.html?images/rsz_discus_1-500x500.jpg
Deschid acest topic cu motivul de a descoperi si alte opinii despre hrana mai sus mentionata.
Prospectul suna cam asa
:

Hrană completă super premium sub formă de granule îmbogăţită cu Flatumin şi Astaxantină.

Ideală pentru discus.

Flatuminul, la o concentraţie de 5mg/kg, creşte cu pană la 25% nivelul de asimilare a nutrienţilor, ceea ce duce la creşterea imunităţii şi implicit, la scăderea mortalităţii.

Astaxantina asigură un colorit spectaculos iar L-carnitina ajută la accelerarea metabolismului generând un aport ridicat de energie.

Datorită calităţii superioare a ingredientelor folosite, este o hrană complementară benefică tuturor peştilor tropicali de dimensiuni adaptate.

De curiozitate am luat si eu, deh, marketing-ul vietii, prima impresie a fost ca e foarte uscata si la contactul cu apa, 50% ramane deasupra , plutind si cateva ore, bineinteles ca discusii, nici vorba sa se atinga de ea, poate unul mai flamand dar si ala o scuipa imediat, probabil ca fiind obisnuiti cu tetra discus care este la polul opus descrierii e mai greu sa-i adaptez la ceva mai bun, teoretic, poate daca fac foamea vreo 2,3 zile vor manca dar nu as face acest compromis doar de dragul experimentelor.
Astept o parere pro sau contra si din partea voastra, a celor care ati folosit sau veti folosi acest produs in viitorul apropiat.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Tue Dec 26, 2017 12:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Am luat si eu, dar inca nu am hranit, in principiu eu umezesc hrana intodeauna inainte de a da pestilor sa manance


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Wed Dec 27, 2017 12:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Am luat si am dat la discusi. Alternativ cu Tetra Discus, JBL Novo Bits . Nu am vazut rezultate spectaculoase desi o mananca. Parca nu cu aceiasi placere ce care mananca Tetra...
Intradevar, e mai flotanta decat celelalte granule. Eu i-am obijnuit de mici cu ea, asa ca la mine o mananca mai bine... :)

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Wed Dec 27, 2017 6:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Intre timp I-am hranit si eu pe ai mei, mananca bine fara sa faca nazuri, asta ma bucura ca pot scoate Tetramin din alimentatie(aveam o compozitie din patru feluri de fulgi). In schimb am observant la schimb tenta rozulie a apei (in galeata alba) din cauza astaxantinei


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Mon Jan 01, 2018 2:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
oceanG wrote:
Am luat si eu, dar inca nu am hranit, in principiu eu umezesc hrana intodeauna inainte de a da pestilor sa manance

Eu o folosesc in hranitor automat, s-au dus vremurile cand hraneam din mana, si nici atunci nu o faceam decat la o ponta unde erau mai multi si veneau buluc. :roll:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Mon Jan 01, 2018 2:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
harry-ab wrote:
Am luat si am dat la discusi. Alternativ cu Tetra Discus, JBL Novo Bits . Nu am vazut rezultate spectaculoase desi o mananca. Parca nu cu aceiasi placere ce care mananca Tetra...
Intradevar, e mai flotanta decat celelalte granule. Eu i-am obijnuit de mici cu ea, asa ca la mine o mananca mai bine... :)

Doar asa reusesc si eu sa-i mai pacalesc cu ea, pacat de idea produsului!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Mon Jan 08, 2018 12:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
Si eu am luat in urma cu ceva timp...si am folosit, dar cum ai zis si tu si alti colegi statea la suprafata si discusii nu o mancau.
Nici granulele care se scufundau nu prea se atingeau baietii de ele....

Asa ca m-am enervat si am dat cutia cadou cuiva.

Acum folosesc Tropical (granule) tot in hranitor si mai dau si fulgi tropical cu mana din cand in cand.
Inainte am folosit doar Tetra Discus si eram f multumit.

Bineinteles pe langa granule hranesc si cu mixtura si artemia congelata.

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Mon Jan 08, 2018 2:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Eu le dau fulgi nu granule(pestii mei nu primesc granule) si astea se imoaie repede-intodeauna dau hrana umezita, astia ai mei mananca fara probleme. Ca sa ii faceti sa o accepte mai usor amestecati cu Tetra la inceput. Eu spun ca este calitativ peste Tetra care e o mancare plina de aditivi de asta pestii renunta greu la ea( arome, stimulatori de gust). Datorita adausurilor, conservantilor si a calitatii slabe a ingredientelor Tetra e considerate o hrana de slaba calitate in topurile privind hrana pestilor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Mon Jan 08, 2018 3:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
oceanG wrote:
Eu le dau fulgi nu granule(pestii mei nu primesc granule) si astea se imoaie repede-intodeauna dau hrana umezita, astia ai mei mananca fara probleme. Ca sa ii faceti sa o accepte mai usor amestecati cu Tetra la inceput. Eu spun ca este calitativ peste Tetra care e o mancare plina de aditivi de asta pestii renunta greu la ea( arome, stimulatori de gust). Datorita adausurilor, conservantilor si a calitatii slabe a ingredientelor Tetra e considerate o hrana de slaba calitate in topurile privind hrana pestilor

Foarte adevarat, ce fulgi folosesti mai exact, nu de alta dar nu mai am incredere in nimic. :d_book:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Norwin - Premium Discus food
PostPosted: Mon Jan 08, 2018 11:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Eu am comandat de pe www.heimaquaristik.de fulgi si tablete.
Am luat fulgi de spirulina, fulgi de artemia, fulgi de krill si fulgi Premium...care s-au dovedit a fi un amestec din astea trei sortimente.
Le mananca discusii pe toate trei cu placere. Fulgii se comanda la litru sau mai mult.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group