It is currently Fri May 03, 2024 4:20 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Author Message
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 10:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
De fiecare data cind s-a purtat discutia asta lumea s-a aprins .Cred ca e bine sa respectam parerile tuturor .In fond asa cum s-a mai spus de zeci de ori pina acum ,,nu e frumos ce e frumos ci e frumos ce imi place mie '' .
Sa va spun si parerea mea :
Mie imi plac toate varietatile de discus fie ei asiatici , varietati clasice sau salbatici .Intr-adevar tin cont de fenotip (forma ,culoare ,comportament....) cind ii aleg iar daca atunci cind cumpar un discus acesta are si niste gene bune in spate e si mai bine .Nu as cumpara un discus care arata rau indiferent de genele pe care le poarta . Consider ca orice discus care arata bine e capabil sa scoata pui mai reusiti decit el daca i se alege perechea cu simt de raspundere .Chiar si din crossurile care sunt considerate tabu se pot obtine de multe ori pui reusiti si apoi prin selectie si multa munca poate o linie noua sau de ce nu ...o varietate noua .In fond astfel s-au obtinut toate varietatile noi pe care le avem sau doar ni le dorim astazi .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 10:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Eu unul apreciez la un discus in primul rand forma, iar ca varietate imi plac: blue cobalt, red/blue turquoise, blue diamond, brown (astea fiind si varietatile ce mi le permit)... Si bineinteles coloritul si desenul salbaticilor care este suprem. Nu m-au atras niciodata leoparzii pentru ca nu imi plac cum se integreaza estetic intr-un bazin plantat, intr-un bazin gol se pot aprecia altfel dar eu nu am bazine "sterile".

In concluzie: cel mai mult apreciez la un discus modul in care se integreaza in ambientul pe care il pot oferii (un bazin plantat in care mai se regasesc si scalari, ramirezi etc.), pe langa partea estetica mai apreciez si gradul de "imunitate" de care poate da dovada pestele (avand un substrat si alti pesti cu care imparte bazinul este important sa se descurce singurel ca eu cu medicatie nu prea pot intervenii in caz boala).

O forma cat mai buna, o varietate cat mai stabila si pe placul meu, plus o rezistenta crescuta este ceea ce imi doresc de la un discus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 11:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ceea ce cauti tu gasesti printre discusii crescuti si reprodusi in plantat. Sunt putini si rar gasesti de vanzare unii cu o forma frumoasa, dar sunt de departe cei mai rezistenti la boli.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 11:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Nu neaparat, se pot lua pui, creste in "steril" si apoi acomodati in plantat cand au implinit minim 10 cm (pentru a castiga forma cat sunt pui prefer un bazin gol). Din experienta mea (mica, mica si modesta) asta consider ca e cel mai bine de facut pentru a avea pesti ok ce completeaza un bazin plantat.

Sunt pe forumul asta de circa 3 ani si cam tot de atunci am discusi si uitandu-ma in urma calitatea pestilor prezenti in tara a crescut mult din toate punctele de vedere, poate ar fii bine sa nu va mai bateti pe titulatura de incepator atat timp cat s-a inregistrat un progres considerabil, cel mai mare castig consta in imunitatea dobandita de pui si asta se datoreaza voua "incepatorilor" (dezaprob titulatura) care va dedicati timp selectiei si inmultiri lor. Numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sun Oct 31, 2010 12:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Iubesc si apreciez TOTI discusii chiar si cei "nefericiti" de genul Pigeon, brown....

De curand am inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult brown/Alenquer si din pacate eu NU am vazut pana acum in Ro o pereche de CALITATE dar dupa cum se vede ceva leo, .... (sau cum le mai zice) deosebiti am vazut. La un moment dar am intrebat pe cineva care avea multe perechi de ce nu are o pereche de brown si raspunsul a fost "Am cereri de genul trimite orice dar nu Brown". Eu sunt de parere ca din pacate cel mai important factor de alegere a varietatii este MODA. Stiu ca multi o sa ma contrazica (in gand ca asta este parerea mea si vreau sa fie respectata) dar defapt ceea ce NU vad ei este exact ceea ce vor multi vanzatori sa faca (NU din Ro) o manipulare spre varietatile pe care le vand si le pot inmulti/creste/monopoliza cel mai bine. Forma de multe ori nu mai conteaza pt ca mai importanta este varietatea asa ca ne batem gurile (tastaturile) degeaba.
Legat de partea financiara (motorul fiecarei reusite indiferent de domeniu) inca mai studiez cum un Neamt face profit frumusel si un roman nu prea (aici vor sarii toti ca nu avem varietati .... eu ma refer la principiu), poate vrem cam mult, sa bagam 2 lei si sa scoatem 2 mil si daca se poate cat mai repede.
De inceput trebuie sa incepem de undeva si anume din "noroi" asa ca multi care afirma ca nu avem calitate sa se uite in buzunarele celor mai multi dintre noi (nu a lor) si cred ca din bun simt accentuat de faptul ca nu gasesc mai nimic in buzunare sa taca. Pt multi dintre noi ca sa fii apreciat trebuie sa ai ceva "la moda" si din pacate nu multi pot da ceva banuti pt asta.

Multumesc,

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sun Oct 31, 2010 12:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Bineinteles ca fara romaneasca paruiala nu se putea duce o asemenea discutie... Asa e la noi, nu numai ca trebuie sa ne dam cu parerea, dar aceasta ar trebuii sustinuta cu bata daca se poate!
Evident ca discutia mai cu voie sau mai de nevoie a ajuns si la exemplificari, unde anumite persoane care au investit timp si bani in asiatici s-au simtit lezate. Le dau dreptate, deasemenea tin sa le reamintesc faptul ca datorita "raritatii" importatorilor si crescatorilor autohtoni e totusi normal sa fie dati de exemplu. Bun sau rau. Asta depinde de ochiul privitorului de dincolo de sticla acvariului.
Ii apreciez in egala masura si pe crescatori- care incearca sa selectioneze pt reproducere din multitudinea de pui mediocri cele mai bune exemplare, dar si pe importatorul care din dorinta de a aduce o varietate noua realizeaza un import cu exemplare cat mai reusite.
Evident ca nu o sa aibe acces la "cei mai si cei mai " , primele sa zicem 20 de exemplare care o sa ramana la crescatorul respectiv sunt "tabu" pt cumparatorul european!
Totusi, -un mare TOTUSI- din aceasta colaborare dintre crescatori si importatori , in urma eforturilor lor, o sa ajungem in cativa ani sa avem discusi de calitate.
Sa nu uitam ca majoritatea discusilor din Romania au provenit pana acum vreo 20 de ani din 20 de exemplare aduse cu mari sacrificii de cativa "pionieri" de prin DDR! Parte din ei au ramas in Sibiu, si o parte au ajuns in Bucuresti.
Noile gene, ajunse la diversi crescatori vor contribuii in timp la obtinerea de pui calitativ superiori.
Ca aceste gene provin din varietatile asiatice mult mai "lucrate" in cea ce priveste culoarea si modelul, sau din cele aduse din Europa - salbatici sau pui din primele generatii ale acestora nu este atat de important. Cum vom reusii sa lucram cu ele in urmatorii ani isi va pune amprenta pe viitorul discusului in Romania.
Discusi asiatici: +++la culoare si model, - - - la imunitate, capacitate de fertilizare si crestere a puilor
Discusi europeni - - - la culoare si varietate , + + + la capacitate de fertilizare , imunitate, caracter
Bineinteles ca e foarte generalizata aceasta afirmatie, si probabil nu foarte greu de combatut, dar asa vad eu simplificat lucrurile.
Personal cresc si asiatici, si europeni, ba chiar si romanesti. Apreciez in egala masura un LSS , un leopard, asiatic in general , ca si varietatile de turcuaz, cobalt sau descendenti directi din salbatici.
Preferatul meu ramane Curipera sau Cuipeua. O simpla varietate de brown ar zice unii. Totusi, forma, ritmul de crestere, rezistenta la boli,nu in ultimul rand caracterul nealterat (F1) il aduc in topul preferintelor mele.
Stiu discusi care se sperie cand le dau artemia vie sa manance, abia dupa cateva ture au reusit sa se invete cu hrana vie care misca prin acvariu...
Curi in schimb ar fi in stare sa vaneze si masculi de gupi daca mi-ar trece prin cap sa pun asa ceva in acvariu. Pomaceea ajung destul de des in meniul lor, si nu ma refer la melcisori cat bobul de mazare.
Concluzie: asiaticii sunt mai frumosi, dar au pierdut ceva pe drumul parcurs pana sa ajunga la aceste culori deosebile.
In partea de jos a topului sunt pestii care imi plac doar daca ii admir la altii in acvarii. Pidgeon- toate varietatile, Red Marlboro, White face, Red Tangerine...

PS Ati avut rabdare sa cititi pana la capat???

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 3:11 pm 
harry-ab wrote:
PS Ati avut rabdare sa cititi pana la capat???


Am citit, si cu atentie. Multumim. ;)

Mie imi plac discusii la care imi doresc sa ajung prin forte proprii. :)

Consider ca am spus ce aveam de spus. Cine vrea si poate sa citeasca si sa inteleaga, sa o faca.

Ne revedem pe topicurile de prezentari proprii. Spor la munca si multa bafta! :fish:


Top
  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Wed Nov 24, 2010 4:18 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Intr-adevar Curipera e un discus foarte frumos. Mi-ar place si mie sa am asa ceva. unde as putea sa gasesc un material detaliat despre ei?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Wed Dec 08, 2010 11:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
nu e despre curipera dar e ceva zic eu frumos www.fkdiscus.com

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group