It is currently Tue Apr 30, 2024 8:06 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 11:59 am 
marian4232 wrote:
Vad ca am creat zarva cu parerile mele.
Inca mi le sustin.
Nu inteleg de ce v-ati suparat si sariti asa?
Nu ne mai putem spune punctul de vedere?
Nu e corect sa spunem adevarul si prin asta sa educam si pe cei incepatori sa nu faca aceleasi greseli ca si noi la inceput?
De ce sa ne mai ascundem atata dupa deget?

Va sugerez sa aruncati un ochi in topicul "Mai avem sau nu" deschis de Sorin.
S-au discutat treburi asemanatoare, in special pe partea de final.


Nu cred ca ai creat zarva cu parerile tale. Mai degraba cu felul in care le-ai formulat. NU se supara nimeni, nu sare nimeni, dar mi se pare normal sa te astepti la acelasi tip de reactie, conforma cu abordarea ta, nu?
Nu esti in pozitia in care sa enunti adevarul. Nici in pozitia in care sa inveti incepatorii. Suntem toti incepatori, din anumite puncte de vedere. Poti sa nu te mai ascunzi dupa deget si sa recunosti. Eu o fac.

marian4232 wrote:
Din cate-mi aduc aminte nu tu ai deschis topicul ci suciub iar eu mi-am oferit ajutorul spunandu-i punctul meu de vedere. Nu mi-am permis sa te educ pe tine care ai mai multa experienta si cunostinte ca mine in domeniu.

Selectie la cei reusiti. Vrand, nevrand sunt si discusi reusiti produsi local. Chiar s-au exemplificat in acest topic la inceput.
Trebuie sa incepem si noi de undeva nu?
Sau la noi se doreste stagnarea si aprecierea rachetelor?


Una e un punct de vedere formulat ca atare (cu nota personala) alta e un enunt cu tendinte de absolut si cu exemplificari si trimiteri (directe sau indirecte) la anumite persoane si importuri. Nici un mare crescator din lume nu o sa va vanda cele mai reusite exemplare. Dormiti linistiti cu gandul asta. Singura sansa sa pastrati cele mai bune exemplare dintr-o ponta de pui este sa lucrati voi cu o pereche, sa scoateti acei pui si sa le faceti voi selectia. Dar pana acolo....unii mai au.

Tocmai ca trebuie sa incepem de undeva... Si acel inceput nu cred ca vine de la aprecierea unor bazine de afara, ci de la cei care incearca sa lucreze in tara cu pestii.

mmdiscus wrote:
George_Dan wrote:
PS2: Acum ceva timp au plecat de pe acest forum oameni care mancau genetica pe paine. Forumul si acum plange dupa ei si duce lipsa de acele cunostinte care se dobandesc, spre surprinderea unora, din practica, nu din vizualizari de poze si vizite la expozitii.
:)



Cine erau acei oameni?


Acei oameni sunt sunati si azi de multi pasionati pentru sfaturi si indrumari pe care le puteau primi candva aici, pe forum. Oameni care ajuta, spre deosebire de alti oameni de valoare care nu impartasesc nici atat. Si valoarea asta e relativa, e drept... Se judeca dupa opinii personale, din ce vad eu.

mariusvlad wrote:
Mmdiscus...Aia faini sunt la Marian. Sa vezi cand se indura sa aprinda lumina la ei ce poze or iesi.
Hobbydiscus...si daca mai are vreo 50 de frati ca el? Noi de unde stim unde e adevarul?


De atata timp nu s-au obisnuit cu lumina aprinsa ? :) Intr-o saptamana trebuiau sa stea relaxati si sa manance de toate. Da' o fi modelul mai pretentios. Asa e la astia de calitate superioara din Germania... La asiaticii care stateau 48 de ore ambalati le trebuia mai putin 7 zile tocmai din cauza calitatii slabe si a crescatorilor nepriceputi care i-au importat.

hobbydiscus wrote:
pe linga aia 50 de frati se poate sa mai fie 50 chiar mai buni decat parintii campioni ;)

ma rog eu nu mai adaug nimic ,cu timpul o sa va lamuriti cu totii , chiar daca ai pereche AAA ,indiferent ca-i de la piwo sau tony tan sau mai stiu eu cine tot o sa scoata si rebuturi ,aceste rebuturi se sacrifica si uite asa se incepe o selectie bazata pe fenotip insa doar cand esti sigur de genotip ,altfel e pierdere de vreme si bani.


Nu are sens sa mai insisti. Nici un argument de bun simt nu functioneaza in fata unei colectii externe, a forumurilor de afara si a traducerilor cu Google. Imi aduc aminte de "fetita care l-a luat pe NU in brate". Asa au facut ei cu fenotipul, si altceva nu mai conteaza. Mai au de mancat pana inteleg ei treaba cu genotipul........cand or sa aibe 10 % din potentialul nostru genetic ..... mai vorbim ....

suciub wrote:
Eu unul prefer discusii autohtoni si pentru faptul ca (dupa parerea mea) sansele de a avea un peste frumos si sanatos la maturitate sunt mai mari cat si din respect fata de cei de la noi din tara care se ocupa de acest peste minunat. Eu cred ca discusul care vine de afara este mai predispus la inbolnaviri si in afara de asta am auzit ca ar fi crescatorii asiatice care ii si sterilizeaza (cum nu stiu) ca sa nu-i poti reproduce. In plus multi pui sunt hraniti artificial si am inteles ca e posibil ca atunci cand ai o ponta de la ei sa nu hraneasca puii (cica tine de instinct..).... Dupa parerea mea cei mai fumosi din pozele de mai sus sunt ai lui Ciprian.



A trebuit sa vina un incepator ca sa va aprinda becul si sa va explice de ce este important discusul autohton si de ce merita lucrat si la noi, indiferent de directie. Mai departe....judecati si voi. Inmultiti, inmultiti, inmultiti. ;)


mariusvlad wrote:
Din toate acele mituri descrise de tine despre asiatici, doar unul intra in discutie (cel cu predispozitia la unele boli), restul au cazut rand pe rand iar asta se poate vedea si in pozele puse de George Dan.
Ioan C. wrote:
Cine ce judeca (apreciaza) aici?
Haideti sa-i lasam s-o faca pe cei care se pricep, iar noi sa schimbam titlul topicului in: "Ce ne place?"

Pai exact despre asta discutam: despre ce ne place, doar ca divagam pe marginea subiectului si o mai luam si pe aratura, dar per ansamblu tot despre gusturi este vorba.
Ioane...daca am deschide gura doar la subiecte la care suntem profesori, nu am mai acumula cunostinte. Aceste discutii sunt menite sa atraga cunoscatorii, sa vina sa ne dea peste gura cu cunostintele lor si in final sa ramanem si noi cu cate ceva, caci pana acum nu am vazut pe nimeni din cei in masura sa vorbeasca sa deschida un topic in care sa ne impartaseasca din cunostintele in domeniu.
Chiar daca ne mai ''atacam'' uneori, important este sa ramanem o comunitate de pe urma caruia sa profitam cu totii.



Daca vorbim despre ce ne place atunci sa ne incepem exprimarile cu:

Mie imi place...
Parerea mea e ca...
Eu cred ca...

Si sa nu ne dam impartiali, ci sa fim impartiali. Cu argumente si exemple proprii, nu trimiteri la diverse chestii pe care poate nici nu le intelegem. Si ma repet inca o data. Nu cred ca ne intereseaza valoarea genetica sau de alta forma a colectiei lui X si Y peste granite. Noi punem in balanta ceea ce avem NOI, cu ce lucram NOI. Voi...cum stati?

Intelegem perfect ca pe banii vostrii ati mers si ati vazut minunile discusilor in Germania. Altii pe banii cui crezi ca fac importuri, tin instalatii complexe, inmultesc si incearca sa imbunatateasca ce au si incearca sa profite de uriasul potential genetic pe care le au in bazine (nu stiu cati apreciaza asta)? Nu vad un lucru rau in faptul ca oamenii au sanse sa isi ia pui de calitate certa (se vede cu ochiul liber) la un pret "romanesc". Toata lumea trebuie sa inceapa de undeva. Iar cu certitudine acel inceput nu se va regasi in galeria foto a unui crescator de afara.

Cunoscatorii pot sa vina sa va dea peste gura. Dar nu sa va invete ceva. Nu sunteti receptivi si nici nu cred ca va intereseaza. Sunteti partizanii unei idee si sustineti asta. Nu avem nici o problema cu asta, dar incercati sa nu calcati pe altii in timp ce va exprimati parerile. Tocmai fiindca suntem colegi de pasiune si mai mult...incepatori.


Top
  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 12:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Mda, pe undeva trebuie sa-ti dau dreptate, Marius, titlul permite si interpretarea asta, pentru ca depinde cine apreciaza care calitate. Banuiesc ca noi apreciem ce avem noi si nu se discuta, asa cum sugereaza titlul, despre calitatea discusilor in general. Asta m-a determinat sa obiectez impotriva nepotrivirii aparente dintre titlu si si continutul posturilor.
mariusvlad wrote:
...pana acum nu am vazut pe nimeni din cei in masura sa vorbeasca sa deschida un topic in care sa ne impartaseasca din cunostintele in domeniu.
Inca nu prezentam suficient interes pentru ei. Ei inca nici n-au aflat ce facem noi aici, dar sunt increzator ca n-ar refuza sa ne ajute, daca am sti sa-i pastram langa noi, printr-o comportare civilizata, asa cum a fost in mare masura si pana acum.
mariusvlad wrote:
Chiar daca ne mai ''atacam''
Asta nu-i o treaba rentabila! Stim toti ca-i mai mare dauna decat profitul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 12:54 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Putem discuta despre preferinte insa am auzit recent expresia: "discus de calitate dar nu de cea mai buna calitate" si eram curios sa aflu de la voi daca exista undeva o clasificare in acest sens si daca se poate determina calitatea unui discus in stadiul de pui (exceptand faptul ca vezi perechea genitoare pt ca nu vezi bunicii :) ). Bineinteles ca sunt interesat de discusi "curati" ca fiecare insa am vazut si hibrizi care iti taiau rasuflarea. Eu cred ca frumusetea discusului nu consta neaparat in "rasa" lui , discusul e frumos prin simplul fapt ca exista. Nu am am o aversiune fata de asiatici insa sunt adeptul discusului produs la noi pt ca nu am chef sa ma chinui mai mult decat e necesar si consider ca un discus autohton poate fi la fel de frumos ca si cel asiatic doar de acolo provine apraoape toata matca. eu cred ca atata timp cat se evita consangvinizarea calitatea pestelui nu scade si o sa avem pesti cu o imunitate mai buna si mult mai "receptivi " la apele noastre. Daca cineva crede ca promovez productia interna asa e. Trebiue sa sustinem stradania crescatorilor nostrii si sa le acordam respectul cuvenit. As fi incantat sa vad ca pasiunea pentru acest superb peste e in crestere si sa avem cat mai multi crescatori aici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 1:00 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
..... si inca ceva legat de cei in masura sa ne invete ceva: eu vad in toti cei de aici acest lucru. Cred ca oricine a reusit sa aduca discusi la maturitate a intampinat anumite probleme pe parcurs si experienta propriu zisa cu acest peste il face in masura sa vorbeasca. Eu unul va consider pe toti niste profesionisti si va ascult parerile cu cea mai mare atentie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Si eu inclin sa cred la fel...o experienta colectiva este intotdeauna superioara uneia singulare...indiferent de cazul in speta. Poate ca ar fi mai bine ca aceasta discutie sa se indeparteze un pic de polemica si sa se apropie mai mult de ceva mai constructiv din care am putea invata toti cate ceva, indiferent de gradul de pregatire al fiecaruia.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 1:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
suciub wrote:
Dupa parerea mea cei mai fumosi din pozele de mai sus sunt ai lui Ciprian.

daca te referi la perechea lui ciprian marcu atunci ar trebui sa-i respectati pe asiatici ,ca de acolo provin ! :D

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 1:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
@suciub,
incearca sa folosesti butonul edit, in loc sa postezi repetat la cateva minute diferenta.


PS.
Nu cred ca mai dureaza mult pana o sa raspunda cineva la intrebarea "De unde provin Discusii?" cu:
-Din Asia!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 2:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
Ioan C. wrote:
PS.
Nu cred ca mai dureaza mult pana o sa raspunda cineva la intrebarea "De unde provin Discusii?" cu:
-Din Asia!


sau din Germania :) !

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 8:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
George_Dan wrote:
Nu cred ca ai creat zarva cu parerile tale. Mai degraba cu felul in care le-ai formulat. NU se supara nimeni, nu sare nimeni, dar mi se pare normal sa te astepti la acelasi tip de reactie, conforma cu abordarea ta, nu?
Nu esti in pozitia in care sa enunti adevarul. Nici in pozitia in care sa inveti incepatorii. Suntem toti incepatori, din anumite puncte de vedere. Poti sa nu te mai ascunzi dupa deget si sa recunosti. Eu o fac.


Consider ca am formulat cat se poate de corect.
Daca nu ar fi nimeni sa dea sfaturi la incepatori ce s-ar intampla? Ar disparea forumul sau s-ar pastra doar sectiunea de Bizz si Date personale?
Intr-adevar daca stam bine sa ne gandim, cu totii suntem incepatori. Toata viata invatam si tot nu vom sti indeajuns.
Chiar nu ma ascund dupa deget si recunosc ca sunt incepator dar asta nu inseamna ca nu pot ajuta pe cineva mai incepator ca mine. Nu am sustinut niciodata ca sunt un expert, in nici un domeniu.

In legatura cu lumina, nu s-au obisnuit pentru ca nu le-am aprins-o mai mult de cateva minute si chiar vreau sa o iau incet. Nu ma grabeste nimic.

Mie imi plac discusii produsi de nemti.
Mie imi plac si cei produsi de asiatici insa am refuzat sa mai cumpar deoarece mare parte din cei ce se vand la noi nu au o forma rotunda, au bot ascutit si inotatoare disproportionate, se vor a fi de calitate superioara si pe langa asta mai vin si cu o incarcatura bogata de bacterii daunatoare.
Parerea mea e ca un discus autohton este mult mai rezistent la boli fata de cei adusi din alte tari.
Eu cred ca Ciprian Marcu si Ciprian Hanganu fac o treaba foarte buna si am vazut discusi proveniti de la ei care au crescut foarte frumos, rotunzi si cu model interesant.

Sper ca aceasta formulare a fost mai buna.
Eu mi-am spus parerile, si sincer, George, imi pare rau daca tu o iei in nume de rau si ca te-ai suparat pe modalitatea mea de exprimare. Asta-s eu.

Ioan cred ca ar putea sa ne spuna lucruri interesante deoarece are cea mai mare experienta in domeniu si a facut multe selectii.

Eu, personal nu as cumpara un lss sau un ring leopard daca nu au forma sa-mi placa.
Prefer un turquoise, un brun, un snakeskin, chiar si un pigeon la cat de dispretuit este el (binenteles, fara piper)

Voi, ceilalti, ce spuneti?
Ce va place mai mult la un discus?

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 9:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cred ca ultima intrebare a fost cea mai intelepta idee din acest topic si poate ar trebui unul separat.
De exemplu mie imi place un discus care vine in fata cand ma vede, care cerseste de mancare prin gesturi usor de inteles si care inghite pe loc orice cade in acvariu. Ma opresc aici caci ar mai fi multe de spus vis a vis de forma, culoare, etc, dar las si pe altii sa isi expuna parerea.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group