It is currently Fri May 03, 2024 3:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: curipera
PostPosted: Tue Nov 30, 2010 2:58 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Salutare,

am inceput sa aprofundez un nou segment (nou pt mine). Cel al discusilor salbatici. In urma discutiilor cu un coleg de pe forum care mi-a atras atentia ca nu sunt informat in domeniu (si avea dreptate) am inceput sa studiez cate ceva si am vazut ca am inteles total gresit problema. As vrea sa va rog sa ma ajutati voi sa aprofundez problema.
Nu vreau discusi "Wild caught" (nu am nici pe departe experienta necesara pt ei) insa m-ar interesa pe viitor ceva provenit din ei ( mi-a atras atentia Curipera). Ce ar presupune acest lucru fata de discusii "autohtoni" ? As vrea daca se poate niste link-uri in legatura cu subiectul si mai ales pareri si sfaturi. (sunt curios ce zice Ioan C. :), posturile lui legate de subiect mi-au atras atentia). M-ar interesa clasificari, zone de provenienta si mai ales care dintre ei au fost reprodusi.

Cu respect!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Tue Nov 30, 2010 4:35 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
In link-ul asta http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?80048-Collection-of-Wilds-from-hekdiscus gasesti majoritatea tipurilor de discusi salbatici, cu poze si de unde au fost prinsi, tipul este cel mai renumit exportator de discusi din Brazilia. Discusi salbatici sint clasificati astfel maro/albastrii, verzi si heckeli iar singuri care nu au fost inmultiti pina acum sint heckel X heckel.

La momentul actual am doar discusi salbatici maro/albastrii si RSG (Royal Spoted Greens - verzi roiali cu puncte rosii?) dar am tinut si heckeli cu fata albastra (Blue face heckels) pina acum 3 saptamani. Pot sa-ti spun despre experienta mea cu fiecare specie:

Maro/Albastrii - Cei mai usor de tinut/inmultit dintre salbatici, ph 6-7, temp 28, gh/kh 2, sint foarte bataiosi si indrazneti, perfecti pt incepatori cu discusi salbatici

Verzi - Usor de tinut mai greu de inmultit, ph 5.5-6, temp 28, gh/kh 2, mai timizi decit maro/albastri

Heckels- Pt discusari avansati, daca poti tine ph 4.5-5, temp 30, gh/kh 1-2 si apa maronie(?) atunci sint usor de tinut, un singur sfat nu ai tine cu alti pesti de dimensiuni mari, scalar, altum, uaru pt ca sint foarte timizi de aceea i-am dat pe ai mei, erau intr-un acvariu cu p. altum, geos etc si nu prea ieseau sa manince si erau mai tot timpul stresati din cauza altumilor si a geos

http://www.youtube.com/watch?v=nm0-6tKWWBs

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Tue Nov 30, 2010 7:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca pui cate-o intrebare iti raspund cu placere, dar va trebui sa ma ierti ca nu-ti pot descrie aici si acum tot ce tine de salbatici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Wed Dec 01, 2010 2:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Yes! Inca un adept al pestilor maro tinuti cu lemne maro si pietre maro intr-o apa maro!
Nu e asa greu precum se spune! Bineinteles ca se si reproduc in captivitate. Eu am 12 bucati adusi de un coleg la sfarsitul lui mai din Germania. De la 5-6 cm au ajuns astazi la 12-15 cm. Si inca mai cresc.Forma frumoasa, rotunda, si deosebit de robusti. Culoare ...ca scortisoara de buna calitate.
E vorba de Orange-Curipera , provenienta : http://www.roedentaler-diskuszucht.de/
Chiar ma bucur ca varietatile clasice incep sa prinda la amatorii de discus din Romania!

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Wed Dec 01, 2010 10:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Trebuie sa-i ai ca sa vezi diferentele. Si trebuie sa inveti sa le vezi. In orice caz, sunt enorme.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 11:01 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Cum sunt ca si comportament? Ca si imunitate banuiesc ca sun mai mult decat ok avand in vedere bagajul genetic pe care il au in spate. Nu am gasit deocamdata nimic concret si detaliat referitor la acest segment (referitor la necesitatile lor). Ma gandesc foarte serios sa-mi fac un bazin gen biotop (insa pe langa radacini as pune si 2-3 plante pt aspect). Exista difernte mari in ceea ce priveste chimia apei? Nu indraznesc deocamdata sa ma gandesc la "wild caught" (poate peste cativa ani) dar mi-as dori foarte mult sa am "copii" sau macar "nepoti" ai acestora. Pentru inceput ma intereseaza (ca si informatie ) daca sunt timizi sau interactioneaza pozitiv cu acvaristul?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 12:54 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 18, 2010 6:06 pm
Posts: 36
Location: Constanta
Cam acelasi lucru intentionez si eu. Acvariul e in preegatire, pestii mai au de asteptat pentru ca mai am multe de invatat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 5:49 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
arabu1973 wrote:
In link-ul asta http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?80048-Collection-of-Wilds-from-hekdiscus gasesti majoritatea tipurilor de discusi salbatici, cu poze si de unde au fost prinsi, tipul este cel mai renumit exportator de discusi din Brazilia.


Eztraordinar site ul ala. Din cauza ta nu am dormit o noapte intreaga pana nu am citit tot ce scrise Hudson pe forum. :coffee: Superbi pestii pe care i prezinta pe site. Pt mine a fost surprinzator pt ca nu ma asteptam ca salbaticii sa aiba un colorit atat de intens ci mai degraba unul sters si cu un desen neatragator. Cel putin aia selectati special de el (cei despre care spunea ca i vinde japonezilor) sunt dementiali. Pur si simplu m au uimit culorile intense, ca sa nu mai vb de forma lor. Ma gandesc cum de nu avem inca in comert pesti de calitatea asta? Motivul sa fie oare cel spus de el si anume ca dupa capturare pestii isi pierd din culoare si nu s au gasit inca metode de a le mentine integral coloritul natural in captivitate?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 6:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Culorile vor aparea daca-si pierd teama, sau la urmasii lor, care cresc in prezenta omului.
In principal e vorba de o sensibilitate mult mai mare la stresul generat de contactul cu omul. Vecinul stinge lumina si salbaticii sar din acvariu. Sa nu credeti ca exagerez enorm. Ei interpreteaza o schimbare brusca de nivel de iluminare, greu de observat pentru noi, ca un posibil atac al unui rapitor. Cu toate problemele care au ca provenienta stresul, cea mai frecventa cauza a celor mai multe inbolnaviri. Si asta-i doar un singur exemplu din foarte multe. E usor sa ingrijesti un animal domestic. Cum ar fi sa tineti un lup salbatic in locul unui caine? Nu cum ii decorezi cusca conteaza, ci lipsa ei. Noi insa trebuie sa tinem salbaticii in acvariu, ca le place sau nu. Conditiile de mediu la care sunt adaptati trebuie sa fie de la sine inteles ca fiind obligatorii. Hrana trebuie sa fie naturala, dar sa nu-i inbolnaveasca, si asta pare mai usor decat este. Cine vrea sa ingrijeasca salbatici cu succes trebuie sa stapaneasca bine chimia apei, sa cunoasca conditiile de viata din biotopul lor. Rar se pot mentine salbatici in viata mai multi ani, cu hrana uscata. Multi n-o accepta deloc. Daca-i cunosti si ai invatat sa umbli cu ei, nu sunt mai greu de ingrijit decat oricare altii, dar greselile au efecte mai grave.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 6:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Pesti intr-adevar superbi!!!
Apropos de Curipera, uitati ce zice Heiko Bleher in acelasi topic, postul #407!
Citez:
"The species - all - those Hudson has now shown, collected in Juruti, Cuipeuá/Curuá, in Igarapés do Curuari, etc. belong to one single species: SYMPHYSODON HARALDI, but are different populations, that is why normally the correct name of the location should (must) be used for the correct identification of the population and for anyone to be able to go back and do reserach and/or collect them on this existing spot.

This is the reason why I worked for decades on my book to onces and for all eliminate these wrong names given by importers and exporters - invented locations like Salomon, Curipera, etc. Those wrong locations given/mentioned by some do not help anyone at all. And fortunately Hudson follows my footsteps by giving the exact location.

Among the discus Hudson has colelcted this time are no Heckel-cross discus, those only occur near the mouth of the Nhamundá river. In the Nhamundá River are only found Heckel discus (S. discus).
"
Deci?

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group