It is currently Thu May 02, 2024 9:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 8:31 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Un alt link pentru poze cu wild.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 10:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
In aceelasi topic se poate vedea si un parazit interesant. Nu as vrea asa ceva in acvariu :o .

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 02, 2010 10:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Interesant??? Nu, este de-a dreptul groaznic!!!!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Sat Dec 04, 2010 10:55 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Deci sa inteleg (din ce zice Ioan ) ca sunt foarte timizi..... Cu o ingrijire corespunzatoare se schimba asta in timp? Descendentii lor directi mostenesc asta sau fiind reprodusi in acvariu sunt altfel?

Am inteles (legat de chimia apei) ca diferentele mari intre ei ar fi Heckel si restul... Este corect?
Oricum eu nu prea cunosc detalii despre necesitatiile lor. Se poate detalia subiectul (m-ar interesa si alte elemente din apa in afara de ph,duritate)? Cum ar trebui sa arate o analiza complecta a apei lor? Cum suporta variatiile?

Eu sunt ingrijorat de adaptabilitatea lor in bazine (cu un discus care e tot timpul stresat nu poti sa faci nimic).... Care ar fi varietatea care suporta acvariul cel mai bine? Achizitionarea descendentilor produsi in captivitate vi se pare o solutie viabila pt a avea niste "salbatici" care nu sunt "speriosi" ?

Cu respect!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Sat Dec 04, 2010 3:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
suciub wrote:
Deci sa inteleg (din ce zice Ioan ) ca sunt foarte timizi..... Cu o ingrijire corespunzatoare se schimba asta in timp? Descendentii lor directi mostenesc asta sau fiind reprodusi in acvariu sunt altfel?
Ca orice fiinta salbatica, considera orice alta vietate necunoscuta, mai mare, ca pe un potential pradator. Una din problemele de rezolvat este deci sa-i facem sa ne considere o prada a lor. Sa-i convingem ca suntem, pentru ei, buni de mancat. Descendentii lor le vor mosteni partial insusirile. Vor avea culori si desen asemanator, nu vor mai fi speriosi, vor fi mai putin sensibili la mixturi facute dupa ureche, nu vor mai pretinde sa fie hraniti doar cu hrana vie sau congelata.
suciub wrote:
Am inteles (legat de chimia apei) ca diferentele mari intre ei ar fi Heckel si restul... Este corect?
Da. Heckelii sunt singurii care contin in populatia lor indivizi nehibridizati cu alte variante, pentru ca sunt singurii care traiesc in anumite zone ale afluentului Rio Negro, in care nu pot sa supravietuiasca ceilalti din cauza aciditatii apei. Probabil ca unele aspecte ale biotopului, necunoscute noua, pe care nu le putem reproduce in acvarii, ii determina sa nu traiasca si sa nu se inmulteasca la fel de usor ca alti discusi.
suciub wrote:
Oricum eu nu prea cunosc detalii despre necesitatiile lor. Se poate detalia subiectul (m-ar interesa si alte elemente din apa in afara de ph,duritate)? Cum ar trebui sa arate o analiza complecta a apei lor? Cum suporta variatiile?
Insusirile apei n-au importanta deosebita, atata timp cat este curata, lipsita de toxine, si are cat de cat insusiri stabile. Mult mai important este pentru fiecare, peste separat, sa fie urmarit atent si eliminata imediat orice sursa de stres, in principal pesti agresivi si contactul cu persoane/animale necunoscute, lovituri in acvariu, lucruri grele lovite de podea, schimbari bruste de iluminare, sau presiune atmosferica in urma inchiderii unei usi, ferestre, aplecarea si ridicarea acvaristului in campul de vedere al pestilor, in fata acvariului, etc. Pesti diferiti reactioneaza diferit la acesti factori, in functie de cum au fost obisnuiti, dar pesti adusi direct din salbaticie au nevoie de multa atentie si experienta acvaristica.

suciub wrote:
Eu sunt ingrijorat de adaptabilitatea lor in bazine (cu un discus care e tot timpul stresat nu poti sa faci nimic)..
Raspunsul este in comentariu. Poti sa-l scutesti de stres. Stai cat mai mult langa el si nu-l speria. Care ar fi varietatea care suporta acvariul cel mai bine? Cea care gaseste cele mai potrivite conditii de viata. Apa curata, usor moale<8°dGH si usor acida, PH-6-6,8 la 70%-28°C - 30%-31°C, lumina redusa, locuri in care sa se poata retrage dar sa poata fi totusi observat, hrana de calitate buna, vie, enhitrei, artemia, dafnii, larve de tantari, sau congelata, pe care s-o manance nu doar pentru ca-i e foame ci si pentru ca-i place.
suciub wrote:
Achizitionarea descendentilor produsi in captivitate vi se pare o solutie viabila pt a avea niste "salbatici" care nu sunt "speriosi" ?
Da, este fara indoiala o idee foarte buna, mai ales daca pot fi alesi dintr-o linie consacrata, stabila.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Sun Dec 05, 2010 3:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
depinde eu tin heckelii di nahmuda la comun cu ceilalti in 600litriin in total vreo 20 22buc toti peste 14cm si credeti-ma sunt super totul tine de cum ii invatam(cati dintre voi au incercat sa tina discuc la25-26grade maxim si sa nu aiba in 10luni macar o data probleme medicale de orice fel plus ca au crescut destul de bine,si apoi cu stresul acvariul este amplasat in una din cofetariile mele si credeti-ma ca este punctul de atractie nr1 apoi prajiturile) eu zic din umila mea experienta ca asa ca si cu copii sai nevasta cum ii inveti asa ii ai.

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 2:48 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Ma intreb oare care sunt sansele sa gasesti la noi F1 din Wild? De afara pana cand ajung aici se scumpesc tare :) presupun.... Citisem un topic si cineva are asa ceva si inca la un pret de vis dar.... de afara.....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 10:16 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Eu inca nu am vazut wild fie el si F1 de vanzare la noi si cu atat mai putin nu am auzit de crescatori de wild. Poate daca reuseste harry sa i inmulteasca sa inceapa sa apara cate ceva si sa dea un exemplu si pt. altii. Nu mi dau seama de ce nu aduc nici importatorii. Probabil ca la noi nu exista o piata pt ei si nu sunt inca rentabili din punct de vedere financiar. Oricum am impresia ca lucrurile se schimba si cererea si interesul pt wild sunt in crestere. Cine stie... poate ca pana la urma se va gasi cineva istet care sa speculeze aceasta oportunitate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Fri Dec 17, 2010 1:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Mai degraba nu se aduc wild deoarece petshoparii cauta sa aduca discusi cit mai ieftini care sa ia ochii ,,prostilor'' si de care sa scape cit mai repede ... inainte sa apuce sa devina ,,rapciugi'' in bazinele lor . Daca ar aduce discusi salbatici ieftini cineva (stiu o persoana care a facut lucrul asta sau a zis ca a facut o data si s-a jurat ca nu o mai face) acestia nu ar fi vandabili deoarece :
1. nimeni nu trimite exemplare cit de cit ok la preturile pe care sunt obisnuiti marea majoritate a importatorilor sa le dea pe un discus si prin urmare ar primi 90% rebuturi .Chestia aia cu 5-10 euro un wild bun nu prea o cred...ala la 10 euro o fi fost odata salbatic dar nu cred ca a fost si discus sau cel putin nu mai e in momentul vinzarii .In general nu se va gasi super calitate pe bani putini indiferent ca e vb. de wild sau nu .Mai ales in afara tarii nu gasesti calitate pe bani putini deoarece in RO se mai intimpla sa cumperi discusi de super calitate la 40-50 lei (vezi cekerboard turk de la ciprian marcu si nu e singurul caz).....lucrul asta e anormal zic eu .Tot timpul cind cineva cumpara un discus ieftin facind anumite compromisuri in ce prveste calitatea pestelui respectiv nu face decit sa piarda cel putin banii pe care i-a dat pe acel discus ,si de multe ori pierde mult mai mult decit acei citiva lei .....citeva luni sau ani in care creste rebuturi , citiva discusi vechi inbolnaviti de cei ieftini .... .
2. pierderile ar fi prea mari mai ales ca pentru a ii vinde ar trebui sa ii tina ceva timp in magazin , iar salbatici nu suporta la fel de multe lucruri ca discusii domestici .
3. Sa aduca salbatici nu e la fel de rentabil ca tunci cind aduc domestici deoarece trebuie sa aduci destul de multi ca sa renteze transportul si nu sunt multi doritori si daca sunt pina afla ei de discusii respectivi si se hotarasc sa cumpere mare parte dintre pesti vor fi morti sau rebuturi .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: curipera
PostPosted: Fri Dec 17, 2010 2:15 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:45 pm
Posts: 81
Location: Focsani
Pet shop-ul e o afacere o chestie comerciala si asta trebuie inteles.Ptr. ca un produs sa fie profitabil in primul rand trebuie sa vandabil sa existe o cerere consistenta pe piata.Sa fim realisti,nu sunt asa multi "discusari" in Romania si cu atat mai mult amatori de salbatici incat sa fie rentabile astfel de importuri.Credeti ca 5-10 sau poate 20 de amatori de wild care cer si calitate (automat daca e vorba decalitate se ajunge si la niste preturi care ii catalogheaza ca si produse exclusiviste) poate intretine prin achizitiile lor o astfel de ramura (importurile de discusi salbatici)?

Suntem o tara cu populatie destul de mica unde un astfel de hobby poate fi considerat un lux (datorita situatiei economice) si unde aproape nimic nu mai merge.Cred ca cerem prea mult de la acesti agenti economici cu atat mai mult cu cat nici macar marea majoritate din cei pasionati de discusi nu se gandesc la calitate din perspectiva corecta.

Atat timp cat vad pasionati care inmultesc tot felul de "discusi" numai de dragul de a scoate pui,sa posteze aici in speranta ca vor fi felicitati si inmultesc randurile rebuturilor pe piata,atat timp cat nu intelegem ca singura metoda de a scoate capul e sa renuntam la "sagetile" de prin acvarii si sa facem eforturi (iar daca nu putem sau nu ne permitem sa ne uitam la poze si atat) sa avem calitate in detrimentul cantitatii consider ca ne meritam locul.Daca faci un lucru din pasiune si cu pasiune nu trebuie sa conteze atat de mult felicitarile si incurajarile pe forumurile publice (e normal sa faca placere dar sa nu primeze pe scara valorilor).In plus chestia cu "nu e frumos ce e frumos,e frumos ce imi place mie" mi se pare o ipocrizie fara margini si atunci ar trebui sa nu se mai organizeze concursuri ca oricum nu conteaza premierile de acolo,fiecare poate sa faca premierea lui.Cei care considera ok acest lucru (si e dreptul lor) sa ii tina pentru ei,nu e nevoie sa impartaseasca cu ceilalti.

Am vazut si la crescatori cunoscuti de pe aici (nu dau nume ca nu asta este esenta) discusi scosi la vanzare care nu ar trebui sa apara in nici o poza si oricum sa nu apara pe piata si lucrul asta m-a intristat dar pana la urma suntem romani si doar nu vom sacrifica ceva ce putem vinde!!!

Umil imi cer scuze,probabil am fost putin prea acid si in plus offtopic si chiar apreciez efortul tuturor care au aceasta pasiune sau orice alta pasiune care presupune eforturi pe toate fronturile dar cred ca se poate mai mult!

P.S. E doar o parere personala si venita din partea unui privitor din afara nu crescator etc.Cu stima!

_________________
Da-i timpului timp......timpul le rezolva pe toate!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group