It is currently Thu May 02, 2024 9:06 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Caractere transmisibile.
PostPosted: Tue Feb 01, 2011 1:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
Image
Fische mit Flossenfehler 20,. = Pesti cu inotatoare defecte 20,. Cu asa ceva nu castigi la Duisburg, dar cu urmasii lor e foarte posibil! Mai ales daca te numesti Tai Ceai, sau Nu Fu Sei. :lol:



Hai ca incep eu cu anuntul "sa discutam !" bineinteles pe partea de caractere transimisibile VS netransmisibile.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Tue Feb 01, 2011 4:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Se intampla sa ne trezim uneori cu pui defecti aparuti de la parinti intacti. Unii nu-si umple vezica cu aer, altii au diferite deformari la opercule sau inotatoare. Daca puii dinaintea lor au fost buni stim ca nu sunt parintii cauza. Daca sunt primii pui, banuim ca nu-s parintii normali. Ce ramane de facut? alta reproducere, cu atentie marita la apa si hrana parintilor si puilor. De obicei ne cunoastem apa si hrana, si stim ce ar putea cauza defectele. Daca le eliminam si tot mai apar pui cu defecte, e clara treaba, dar eu n-am patit asa ceva de cand ma ocup de ei. Daca apar defecte doar la unii pui si nu se mai repeta la ponta urmatoare, e foarte probabil ca au fost atacate larvele de catre bacterii sau fungi, pentru ca daca era ceva bai cu apa, erau mai multi afectati. Daca s-au folosit medicamente si apar mutatii genetice, intervine o cauza ale carei urmari nu pot fi eliminate. Cu mult noroc dispar de la sine. Formalina este ca un cutit cu doua taisuri. Acum am pui cu deformari, in urma deparazitarii icrelor. Nu-s grave, si le au putini, dar se vad.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Tue Feb 01, 2011 10:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Defectele de structura (fizice):un opercul incomplet,innotatoarea dorsala nedezvoltata,lipsa unui ochi,defecte la vezica de aer etc sint rezultate ale unor infectii bacteriene sau virale,unele medicamente ,ex.:sulfat de cupru sau formalina dau de asemenea defecte la pui;aceste caractere sint netransmisibile fiind cauzate de factori de mediu nu genetici.La reproducere trebuie folositi totusi urmasii cu +valoare sau valoare egala cu a parintilor.
Culoarea,simetria ochilor si a desenului sint mostenite genetic si ar trebui sa fie conditii ale criteriilor de selectie.Forma discusilor este de obicei rezultatul conditiilor in care au fost crescuti si se transmite genetic intr-o proportie destul de mica, conditiile de mediu afecteaza bagajul genetic intr-o proportie medie de 5%.Conditiile in care sint crescuti puii pina in stadiul de reproducere influenteaza aspectul fizic general destul de mult dar bagajul genetic intr-un procent mediu de 5%.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Tue Feb 01, 2011 12:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
in cei cativa ani de cand ma ocup de reproducerea discusilor, am patit de cateva ori sa apara un procentaj f. ridicat de pui cu defecte( la opercule, inotatoare, ochi), dar numai la discusi f. tineri, perechi abia formate, la prima sau a doua lor tentativa de a ridica pui.
vorbesc de chestii care s-au intamplat in mod izolat, nu e vorba de cei cativa pui cu defecte care pot rezulta poate aproape la oricare serie normala. perechile respective, ulterior nu au mai avut astfel de probleme, au facut pui frumosi, sanatosi, fara defecte. repet, toate situatiile cu astfel de probleme mi s-au intamplat cu perechi la inceput de drum, la prima sau a doua ponta. ultima astfel de chestie mi s-a intamplat recent, la o pereche de red melon, cu prima ei serie. cand au ajuns la varsta de o luna si am putut sa vad clar care sunt cu defecte si care nu, am constatat ca aprox. 2 treimi erau cu defecte si o treime fara defecte. i-am aruncat aproape pe toti cei cu defecte, am mai pastrat cativa cu defecte mai mici, sa vad cum evolueaza, dar probabil ca o sa-i arunc pe viitor si pe aia. acum perechea a ridicat o a doua serie, evident buna, fara defecte, pui care au in jur de o luna. am patit in decursul timpului si pe la alte specii chestii asemanatoare, dar tot cu perechi la inceput de drum, f. tinere, "crude". pe la scalari, ramirezi,si nu mai retin inca la ce. in toate aceste cazuri nu am folosit medicamente care sa-mi dea de banuit ca ar fi putut afecta puii sau larvele, nu am bagat nimic in apa. mai mult, in aceeasi apa au ridicat apoi urmatoarea serie buna, fara astfel de probleme. toate aceste coincidente ma fac sa cred ca uneori si varsta frageda a pestilor, care sunt la inceput de drum, "virgini", poate fi o cauza. bine, la marea majoritate a perechilor nu mi s-a intamplat asa ceva, dar acele cazuri izolate au aparut , cel putin in cazul meu, doar la perechile f. tinere, la inceputul inceputului.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Tue Feb 01, 2011 1:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pentru ca un defect genetic sa "prospere" trebuie practicata endogamia deoarece cromozomii lucreaza in pereche (1 de la mascul+1 de la femela).
Spre exemplu daca avem un discus cu un opercul mai scurt iar aceasta informatie este inscrisa in ADN nu dobandita si il incrucisam cu un discus cu opercul normal vor rezulta 25% pui cu un opercul mai scurt, 25 % pui cu un opercul normal si 50% pui cu o problema imperceptibila la opercul (deoarece mama natura pune umarul si incearca sa repare greseala). Dar daca acest discus il incrucisam cu unul dintre parinti (endogamie), atunci vom avea intre 2/3 si 3/4 pui cu un opercul mai scurt, iar restul vor fi cu opercul normal.
Daca vom continua "selectia" si vom incrucisa un pui cu defect rezultat din endogamie cu acelasi bunic raspunzaror de defect, va rezulta o tulpina noua, stabila de discus cu operculul mai scurt.
Pentru a fi evitata crearea de tulpini noi in mod natural, mama natura si-a luat masuri astfel incat nici o specie care traieste liber in natura nu va avea perioada de fertilitate atat de lunga incat sa poata incheia acest ciclu (procreere intre bunici si nepoti).
Orice defect genetic va disparea in totalitate in 2-3 generatii daca este evitata endogamia si cosangvinizarea deoarece informatiile sunt inscrise in genom si sunt in stransa legatura intre ele astfel incat orice abatere de la normal tinde sa fie repede reparata.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Sat Oct 15, 2011 10:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
...hmmm...ma intreb spre exemplu ce procentaj de pui cu ochii complet rosii ar iesi dintr-o incrucisare dintre Albino x XYZ cu ochii normali (rosu/negru).
Teoria cu 25% albino e valabila? Stia ceva batranul Gregor?
Albinismul este un defect?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Sun Oct 16, 2011 8:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Albinisimul a aparut ca defect si este un defect.
Asta scrie si Soh in cartile lui.
La fel s-a intamplat cu unii cu coloana deformata, care s-au transformat in varietati ca High Body sau Bulldog...
Asta e din cauza ca baietii cu ochii mici au marketingul in sange.
Sa nu uitam ca toate varietatile noi de discus sunt create de ei, la genetica nu au concurenta!
Nu vreau sa fac iar o discutie europeni vs. asiatici, dar europenii produc doar varietati „comune”, cu cateva foarte mici exceptii...
Referitor la formalina, desi Andrew Soh si multi altii o recomanda, am avut foarte multi puii cu inotatoare pectorale deformate cand am folosit-o la tratarea branhiilor.
Atat in concentratia „agresiva” a lui Soh, cat si in cea „clasica”, un ml la 10 litri si doza impartita in doua transe.
De aceea am renuntat la formalina si voi folosi cloramina sau medicatie dedicata contra branhialilor.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Sun Oct 16, 2011 10:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Ca albinismul este un defect au descoperit-o altii inaintea noastra si a lui Soh, la fluturi, soareci si alte "taratoare".
Ok, dar gena respectiva- recesiva- se transmite la 100% din descendenti si se manifesta la 25%? Daca nu se manifesta la niciunul? Sau la toti? E posibil sa se manifeste doar in F2?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Sun Oct 16, 2011 10:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
puiutu wrote:
...am avut foarte multi puii cu inotatoare pectorale deformate cand am folosit-o la tratarea branhiilor.
Atat in concentratia „agresiva” a lui Soh, cat si in cea „clasica”, un ml la litru si doza impartita in doua transe.

Nici nu-i de mirare! Concentratia eficienta impotriva viermilor de branchii este de max 10ml/100L-12 ore. Se recomanda impartirea in 2 transe, 5ml la inceput si 5ml dupa 6 ore, cu eliminarea materialelor plastice din apa, 28°C si aerisire intensificata.
Cred c-ai scris gresit. La 100ml/100L ai avea probabil surprize mari si in nici un caz placute.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caractere transmisibile.
PostPosted: Sun Oct 16, 2011 10:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Asa e, am scris gresit, am si editat postul, ca sa nu apara injuraturi daca face cineva cum am scris gresit. ;)
Era vorba de de 10ml/100l, jumatate la inceput si jumatate dupa 6 ore, metoda recomandata de tine. ;)

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group